Prawda o uchodźcach w Antoninie

W przestrzeni publicznej pojawiła się wzbudzająca kontrowersje informacja o wykorzystaniu wszystkich, nowych lokali socjalnych w gm. Przygodzice na rzecz uchodźców z Ukrainy. Miało się to odbyć kosztem potrzebujących z tej gminy. Jaka jest prawda?

Sześcioosobowa rodzina uchodźców wojennych z Kijowa znalazła zakwaterowanie w jednym z gminnych lokali socjalnych na dworcu PKP w Antoninie. W minionym roku samorząd zaadaptował parter tego budynku na cele mieszkaniowe, tworząc w nim pięć przytulnych mieszkań z aneksem kuchennym i łazienką. Inwestycja kosztowała 1,4 mln złotych. 10 kolejnych osób zakwaterowano w Antoninie w pomieszczeniach hotelowych nad salą wiejską.

Czy prawdą jest, że do mieszkań socjalnych trafią tylko Uchodźcy? Nie. Klucze do mieszkania socjalnego odebrała już kobieta z trojgiem dzieci. Na liście osób oczekujących na mieszkanie figuruje jeszcze dwóch mężczyzn z trudną przeszłością.

Przejęty przez gminę, a w minionym roku, zrewitalizowany budynek dworca wyznaczono na miejsce czasowego zakwaterowania dla uchodźców.

Gmina Przygodzice została zobowiązana przez wojewodę wielkopolskiego do wyznaczenia miejsc pobytu uchodźców. Samorząd gminy może liczyć na refundację kosztów tego zakwaterowania (70 zł na dzień od osoby). Takie możliwości daje mu ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.
Z końcem marca 2022 r. gminę Przygodzice zamieszkiwało 134 Ukraińców (w tym 76 dzieci).

Organ prowadzący, którym jest właśnie samorząd gminy, uruchomił proces przyjęć do przedszkoli i szkół, do których uczęszcza na jej terenie 30 dzieci.

Obywatele Ukrainy, którzy w wyniku działań wojennych przybyli po 24 lutego do Polski mogą składać wnioski o nadanie numeru PESEL w biurze ewidencji ludności i dowodów osobistych Urzędu Gminy Przygodzice.

Do dzisiaj wydano 150 takich decyzji.

CZYTAJ  Pożar w kościele. Wierni stanęli na wysokości zadania

23 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Janusz
11 miesięcy temu

To jest pranie naszych pieniędzy dali zarobić komuś z rodziny co ma firmę i wyremontował za grube pieniądze 💰

UNIA
11 miesięcy temu

1.4 mil za 3 klitki ? chyba z k////. Przy takich stawkach to ta gmina jest najbogatsza w RP.
Marmury, zlote krany,windy, mus kosztować. I to jest norma . Ciekawe jak by wojt u siebie wydawał kase na remont – ile by kosztowal taki remont 30% tego MAX.

kontrola
odpowiada  UNIA
11 miesięcy temu

4 mieszkania w Ostrowie by kupili za takie pieniadze

Maniek
11 miesięcy temu

Ile??? 1,4 mln??? pięć mieszkań? To jakieś jaja!!! Łazienki są zrobione w marmurze?

Konfederata.
11 miesięcy temu

Śmiechu warte!!. Gmina wydaje 1,4mil na adaptacje dla Ukraincow i otrzymuje od Pi*dowcow 70 zł dziennie. A kto płaci za prąd, wodę, ogrzewanie. O innych rzeczach nie mówię.?

Dyzma
11 miesięcy temu

Zgadza się zwolennicy ruskiego miru szukają prowokacji (5 kolumna płastugi cara skurwiałego Putina i jego otoczenia tych przekrętów z tego państwa zła.)

Kryt
11 miesięcy temu

Jak ja słyszę, że taki nieogolony menel domaga się zdjęcia flagi Ukrainy z gmachu Sejmu to ogarnia mnie czarna rozpacz ,że takie byle co funkcjonuje w przestrzeni publicznej.

Elektor
odpowiada  Kryt
11 miesięcy temu

Słuchaj gnoju. Tu jest Polska. Wiem że plany macie inne, ale biało – czerwona to są nasze barwy. Nie, gnoju, nie niebiesko – żółte.

Obywatel
odpowiada  Elektor
11 miesięcy temu

Palancie faszystowski tej kanapowej partyjki flaga Ukrainy zawieszona została na znak poparcia dla walczącego narodu ukraińskiego. Oni walczą o swoją wolność ale również o naszą wolność a więc i twoją gnojka bo ty nie byłbyś zdolny do walki w obronie naszej Ojczyzny

marek
odpowiada  Obywatel
11 miesięcy temu

spadaj trolu azowski . tu jest polska, a nie ukraina

dziekujemy
11 miesięcy temu

Organ prowadzący, jakim sa samorządy wiejskie – w zakresie szkół, to praktycznie od samego początku pozostawił samym sobie problem dzieci wojny z Ukrainy. To Dyrektorzy , nauczyciele tych szkół od ” początku „samodzielnie wzieli na siebie organizacje edukacyjną dziec z Ukrainy. Samorządy gminne, totalnie nie były przygotowane na takie sytuacje, Lokalna Obrona Cywilna, to polityczna przechowalnia samorządowych nierobów , która nawet w stopniu min nie jest przygotowana na takie przypadki .
Jak dziękować za pomoc socjal- edukacyjna dla dzieci z Ukrainy zwłaszcza w pierwszych dniach to tylko dla SZKÓL i ich Dyrektorów . To oni jeszcze nie majac wytucznych MEN brali na swoje ryzyko zawodowe edukacje, organizacje dla dzieci wojny. DZIEKUJEMY. – tyle mozna im za to dać.
UKRAINIA

wieś
11 miesięcy temu

tak – dla ofiar przemocy, ale matka+ dzieci. tak- dla ofiar wojny, tak dla ofiar powodzi, pozaru.
I tutaj nie ma co dziekować, Urządowi Gminy , wójtowi, czy MOPS- za to ta grupa zawodowa ma dobrze zapłacone, i po to są aby w perspektywie czasu mieć takie lokale, a nie inwestować w puste sale wiejskie, czy rdzewiejące siłownie na zarośnietych placach wiejskich itp.To Policja, GOPS, a zwłaszcza w tym wypadku radni, rady sołeckie powinni wiedzec czy osoba skałdająca wniosek o socjal to ofiara- czy nierób, menel,pijaczek spod sklepu z piwem . Dla takich nie ma maieszkań w dniu potrzeb takich jak dzisiaj.

????????
11 miesięcy temu

a bo to nie od dziś POMAGA SIĘ I WSPIERA LUDZI ODDYCHAJĄCYCH POWIETRZEM a resztę co zapierdala na podatki rachunki kredyty drożejące paliwa i jedzenie i prywatne leczenie jeszcze się dobija z dnia na dzień bardziej nie nowość to życie

NO RESPECT
11 miesięcy temu

Nie wiem jak jest w tym przypadku, ale ta „trudna przeszłość” to nierzadko przeszłość kryminalna. Czyli bywa tak, że najpierw jedno lokum na koszt podatnika za kratkami (plus wikt i opierunek), a potem kontynuacja w lokalu socjalnym. Plus dodatek mieszkaniowy, plus zasiłki z opieki społecznej. Opłaca się być w tym kraju uczciwym?

23
0
Napisz co o tym sądziszx