Oddają hołd armii rosyjskiej. Jest reakcja radnych, ale co z prezydent Klimek?

Udostępnij
Tweet

Okazuje się, że w samym centrum Ostrowa Wielkopolskiego mamy wątpliwą pamiątkę po „wyzwoleniu przez Armię Czerwoną”. Mowa o tablicy przymocowanej do elewacji Ratusza, którą już rok temu oblano czerwoną farbą, lecz władze miasta zadbały, by odzyskała blask.

Temat na Radzie Miejskiej podniósł radny Piotr Lepka. W swojej interpelacji podkreślił, że Ostrów Wielkopolski to miasto chlubiące się swoją historyczną, niepodległościową i patriotyczną kartą. Polska to dumny kraj, który został tragicznie doświadczony przez swoich sąsiadów – III Rzeszę i Związek Sowiecki – i ich totalitarne reżimy: narodowy socjalizm
i komunizm.

Tablicę przymocowano na mocy uchwały Miejskiej Rady Narodowej z dn. 23 stycznia 1947 roku! Jej treść:

„W trzecią rocznicę oswobodzenia miasta Ostrowa spod jarzma okupacji niemieckiej przez oddziały Armii Czerwonej oraz dzięki spontanicznemu wysiłkowi miejscowej ludności
ku uczczeniu pamiętnego dnia 23 stycznia 1945 r. tablicę tę ufundowano i wmurowano Ostrów, dnia 25 stycznia 1948 r. Społeczeństwo miasta Ostrowa”.

Tymczasem nie gdzie indziej jak na stronie Urzędu Miejskiego, w artykule z 1. lutego 2018 roku pod tytułem „Plac 23 Stycznia zostaje!” możemy przeczytać między innymi, że:

„Data 23 stycznia 1945 roku, inaczej niż inne styczniowe daty znajdujące się w nazwach ulic czy placów różnych miast, w przypadku Ostrowa nie oznacza daty tzw. wyzwolenia naszego miasta przez armię sowiecką. 23 stycznia 1945 roku to data zbrojnego wystąpienia przeciw hitlerowskiemu okupantowi (na wieść o zbliżających się do Ostrowa oddziałach sowieckich) lokalnych struktur Armii Krajowej.

Pierwsze walki z hitlerowcami na obrzeżach Ostrowa, oddziały AK w sile ponad 100 żołnierzy rozpoczęły już wieczorem 22 stycznia. W dniu 23 stycznia 1945 roku otwarcie przystąpiły do oczyszczania miasta z żołnierzy hitlerowskich. (…) Dzień 23 stycznia 1945 roku był dla mieszkańców Ostrowa nie dniem „wyzwolenia” przez armię sowiecką, a dniem zbrojnego wystąpienia lokalnych oddziałów AK i zgłaszających się do walki ochotników z nadal zagrażającym hitlerowskim okupantem oraz dniem, w którym kolejny już raz w historii ostrowianie sami podjęli walkę o wyzwolenie miasta.”

W związku z przedstawionym powyżej stanem faktycznym kieruję prośbę do władz naszego miasta o podjęcie działań zmierzających do wyeliminowania treści, które stoją
w jawnej sprzeczności z historycznymi, udokumentowanymi faktami. Usunięcie tej tablicy będzie symbolicznym acz szczególnie wymownym gestem wobec społeczeństwa naszego miasta i będzie czyniło zadość prawdzie o naszej niepodległościowej historii. – uzasadniał radny Piotr Lepka.

Przywołana do tablicy prezydent Beata Klimek stwierdziła, że ona nie wystąpi z inicjatywą uchwałodawczą i nie będzie z tą tablicą nic robić, do czasu podjęcia decyzji przez radnych. Co na to zainteresowani?

CZYTAJ  Pod Ostrowem padła spora wygrana

Radny Dawid Korzeniewski z klubu Prawo i Sprawiedliwość:

Uważam że każdy ma prawo do swojego zdania i ja to szanuję. Co do braku odpowiedzi w tym temacie to może Pani Prezydent potrzebuje czasu do rozważenia argumentów przemawiających za zdjęciem tablicy. Często posługujemy się przykładami innych samorządów to warto zwrócić uwagę że inne samorządy w Polsce z przestrzeni publicznej demontują tablice i pomniki wychwalające armię czerwoną tym bardziej, że wszyscy widzimy co Rosja robi w Ukrainie na ludności cywilnej.

Radny Jakub Paduch z Koalicji Obywatelskiej:

Ostrów Wielkopolski wyzwalała Armia Krajowa i historycy nie mają co do tego wątpliwości, więc sam nie mam wątpliwości, że tablica nie do końca zgodna z historią, nie powinna być eksponowana na Ratuszu. Nie rozumiem braku jednoznacznego stanowiska w tej kwestii, bo kiedy je zajmować i stawiać Rosjanom jasne granice, także co do prawdy historycznej, także w wymiarze lokalnym, jeśli nie teraz?

Radny Piotr Lepka z klubu Prawo i Sprawiedliwość:

Tablicę ś. p. Pawła Adamowicza zainstalowano bez żadnego trybu, z pominięciem/zignorowaniem Rady Miejskiej (na prośbę Pana Wójcickiego i kogoś jeszcze), ale bez choćby dyskusji z radnymi. Tymczasem w przypadku tej kontrowersyjnej tablicy pani prezydent zasłania się radnymi.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

98 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Gienek
1 rok temu

radni podjęli uchwałę wtedy to czego się teraz boją. Do czego jest potrzebna Prezydent – do realizacji uchwały.

do [p[p[
1 rok temu

Za dużo się chłopcze filmów naooglądałeś. Wojsko jest na rozkazie ale nie dotyczy to ludobójstwa. Wracaj do szkoły i powtórz sobie o Norymberdze.

Karol
1 rok temu

Hitler jest nadal honorowym obywatelem Gdańska.
Nikomu z lewicy i prawicy to nie przeszkadza.
Dziwne.

Karol
1 rok temu

O wojnie decydują politycy a żołnierze i cywile giną. Tak było, jest i będzie.

pamiętliwy
1 rok temu

Qurwa ile tu obrońców kapaców, czerwony Ostrów, lewactwo i zwolennicy sowietów idzicie naxój

Andy.
odpowiada  pamiętliwy
1 rok temu

Moze zdrac´dzi co w czasie wojny robili przodkowie, gdzie walczyli.

pamiętliwy
1 rok temu

zdjąć to g*wno albo dopisać że to byli nie wyzwoliciele okupanci i mordercy i ostrzeżnie przed paktami z kacapami; ci wyzwoliciele uwolinili moją rodzine do: zegarków, zegra stojącego, radia, i 3 rowerów, że o kurach i nocniku nie wspomnę; z nocników swołocz żarła zupę

ostrowianin
odpowiada  pamiętliwy
1 rok temu

Gówniarzu, ci wyzwoliciele uwolnili twoja rodzinę od groźby zamordowania przez hitlerowców, którzy wymordowali kilka milionów polskich obywateli. O tym nie wiesz?

Andy.
odpowiada  ostrowianin
1 rok temu

sSzkoda wdawac sie z takim „PATRYOTA” w dyskusje. Zapewne nawet jego dziadkowie okupacji niemieckiej nie doswiadczyli- Polska doczekala sioe pokolenia Debili.

Raz sierpem raz młotem czerwoną
odpowiada  ostrowianin
1 rok temu

Jak łatwo zostać ruską onucą.

Andy.
odpowiada  pamiętliwy
1 rok temu

Ales Ty Dzieciole je**iety !

Zorientowany
1 rok temu

100 lat temu armia bolszewicka zachowywała się tak samo jak dzisiaj. Zerowe morale, gwałty i rabunki. Co nie wychodzi w walce odbijają na cywilach. A ci co ich bronią niech przejrzą na oczy bo wyjdzie na to że są do nich podobni.

Maniek
1 rok temu

Plac 23 Stycznia powinien nosić nazwę Zielony Rynek.

starszy senior z Dąbrowskiego
odpowiada  Maniek
1 rok temu

Brawo! Tak powinien się oficjalnie nazywać. Ja tam się urodziłem, wychowałem i zawsze się bawiłem na „zielonym rynku” a nie na jakimś placu 23 stycznia. „Zielony rynek” to nazwa potoczna ale i historyczna uświęcona zwyczajami okolicznych mieszkańców – a prócz tego jakże prawdziwa i logiczna – tam przecież oprócz zielonego parku (skweru) kiedyś był zieleniak. Handlowano zieleniną tu gdzie dziś jest postój taksówek. Pamiętam bo tam kupowałem. A zimą to nawet lodowisko było i maleńka górka!

Adam
odpowiada  starszy senior z Dąbrowskiego
1 rok temu

Tam gdzie się bawiłeś był cmentarz żydowski. Skakałeś sobie po murku ułożonym z macew. Również to miejsce zostało zhańbione przez tego samego lokalnego wandala w zeszłym roku, którego „prace” tu się legitymizuje jako argument w dyskusji.

Ostatnio edytowany 1 rok temu by Adam
ostrowianin
odpowiada  starszy senior z Dąbrowskiego
1 rok temu

Wojewoda z PiS proponował zmienić nazwę na Marka Edelmana, jako że twój zielony rynek przez wiele, wiele lat był dzielnicą żydowską. A poza tym poczytaj sobie o tym, co działo się w Ostrowie 23 stycznia 1945 roku, mądralo z Dąbrowskiego. Poczytaj o czynie zbrojnym setek mieszkańców Ostrowa ale i o udziale patrolu czołgów armii radzieckiej w zatrzymaniu wdzierającej się do miasta dywizji Hermann Goering, który to udział smarujący tu patrioci usiłują wygumkować. No to pomyślcie sobie, co hitlerowcy zrobiliby z mieszkańcami, którzy właśnie opanowali miasto, wywiesili flagi i aresztowali niemiecka wojskową załogę browaru, gdyby udało im się wedrzeć do miasta no i gdyby nie te rosyjskie czołgi.

J23
1 rok temu

Ostrów wyzwoliło AK a czerwoni OKUPOWALI

98
0
Napisz co o tym sądziszx