Oddają hołd armii rosyjskiej. Jest reakcja radnych, ale co z prezydent Klimek?

Okazuje się, że w samym centrum Ostrowa Wielkopolskiego mamy wątpliwą pamiątkę po „wyzwoleniu przez Armię Czerwoną”. Mowa o tablicy przymocowanej do elewacji Ratusza, którą już rok temu oblano czerwoną farbą, lecz władze miasta zadbały, by odzyskała blask.

Temat na Radzie Miejskiej podniósł radny Piotr Lepka. W swojej interpelacji podkreślił, że Ostrów Wielkopolski to miasto chlubiące się swoją historyczną, niepodległościową i patriotyczną kartą. Polska to dumny kraj, który został tragicznie doświadczony przez swoich sąsiadów – III Rzeszę i Związek Sowiecki – i ich totalitarne reżimy: narodowy socjalizm
i komunizm.

Tablicę przymocowano na mocy uchwały Miejskiej Rady Narodowej z dn. 23 stycznia 1947 roku! Jej treść:

„W trzecią rocznicę oswobodzenia miasta Ostrowa spod jarzma okupacji niemieckiej przez oddziały Armii Czerwonej oraz dzięki spontanicznemu wysiłkowi miejscowej ludności
ku uczczeniu pamiętnego dnia 23 stycznia 1945 r. tablicę tę ufundowano i wmurowano Ostrów, dnia 25 stycznia 1948 r. Społeczeństwo miasta Ostrowa”.

Tymczasem nie gdzie indziej jak na stronie Urzędu Miejskiego, w artykule z 1. lutego 2018 roku pod tytułem „Plac 23 Stycznia zostaje!” możemy przeczytać między innymi, że:

„Data 23 stycznia 1945 roku, inaczej niż inne styczniowe daty znajdujące się w nazwach ulic czy placów różnych miast, w przypadku Ostrowa nie oznacza daty tzw. wyzwolenia naszego miasta przez armię sowiecką. 23 stycznia 1945 roku to data zbrojnego wystąpienia przeciw hitlerowskiemu okupantowi (na wieść o zbliżających się do Ostrowa oddziałach sowieckich) lokalnych struktur Armii Krajowej.

Pierwsze walki z hitlerowcami na obrzeżach Ostrowa, oddziały AK w sile ponad 100 żołnierzy rozpoczęły już wieczorem 22 stycznia. W dniu 23 stycznia 1945 roku otwarcie przystąpiły do oczyszczania miasta z żołnierzy hitlerowskich. (…) Dzień 23 stycznia 1945 roku był dla mieszkańców Ostrowa nie dniem „wyzwolenia” przez armię sowiecką, a dniem zbrojnego wystąpienia lokalnych oddziałów AK i zgłaszających się do walki ochotników z nadal zagrażającym hitlerowskim okupantem oraz dniem, w którym kolejny już raz w historii ostrowianie sami podjęli walkę o wyzwolenie miasta.”

W związku z przedstawionym powyżej stanem faktycznym kieruję prośbę do władz naszego miasta o podjęcie działań zmierzających do wyeliminowania treści, które stoją
w jawnej sprzeczności z historycznymi, udokumentowanymi faktami. Usunięcie tej tablicy będzie symbolicznym acz szczególnie wymownym gestem wobec społeczeństwa naszego miasta i będzie czyniło zadość prawdzie o naszej niepodległościowej historii. – uzasadniał radny Piotr Lepka.

Przywołana do tablicy prezydent Beata Klimek stwierdziła, że ona nie wystąpi z inicjatywą uchwałodawczą i nie będzie z tą tablicą nic robić, do czasu podjęcia decyzji przez radnych. Co na to zainteresowani?

CZYTAJ  Opalali się na Piaskach

Radny Dawid Korzeniewski z klubu Prawo i Sprawiedliwość:

Uważam że każdy ma prawo do swojego zdania i ja to szanuję. Co do braku odpowiedzi w tym temacie to może Pani Prezydent potrzebuje czasu do rozważenia argumentów przemawiających za zdjęciem tablicy. Często posługujemy się przykładami innych samorządów to warto zwrócić uwagę że inne samorządy w Polsce z przestrzeni publicznej demontują tablice i pomniki wychwalające armię czerwoną tym bardziej, że wszyscy widzimy co Rosja robi w Ukrainie na ludności cywilnej.

Radny Jakub Paduch z Koalicji Obywatelskiej:

Ostrów Wielkopolski wyzwalała Armia Krajowa i historycy nie mają co do tego wątpliwości, więc sam nie mam wątpliwości, że tablica nie do końca zgodna z historią, nie powinna być eksponowana na Ratuszu. Nie rozumiem braku jednoznacznego stanowiska w tej kwestii, bo kiedy je zajmować i stawiać Rosjanom jasne granice, także co do prawdy historycznej, także w wymiarze lokalnym, jeśli nie teraz?

Radny Piotr Lepka z klubu Prawo i Sprawiedliwość:

Tablicę ś. p. Pawła Adamowicza zainstalowano bez żadnego trybu, z pominięciem/zignorowaniem Rady Miejskiej (na prośbę Pana Wójcickiego i kogoś jeszcze), ale bez choćby dyskusji z radnymi. Tymczasem w przypadku tej kontrowersyjnej tablicy pani prezydent zasłania się radnymi.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

98 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
hadwao
1 rok temu

W Ostrowie czerwonych jest w hu i oni pilnują tej tablicy

Andy.
odpowiada  hadwao
1 rok temu

Debili Twojego pokroju tez chyba sporo w tym Ostrowie.

Roman
1 rok temu

Armia sowiecka wyzwoliła nas przede wszystkim z zabytków

J23
odpowiada  Roman
1 rok temu

i zegarków….

Gimbo
1 rok temu

Wcale bym się nie zdziwił jakby 90% Ostrowian poparło Agresję Rosji na Ukrainę skoro tak chwalą Armię Radziecką

Do Gimbo
odpowiada  Gimbo
1 rok temu

A u ciebie w domu wszyscy zdrowi oprócz ciebie? Tak tylko pytam bo wygląda że chyba jesteś dziedzicznie obciążony…

[p[p[
odpowiada  Gimbo
1 rok temu

czytaj ze zrozumieniem – żołnierzy, soldaten , zwykłych zolnierzy a nie KGB, i polityków wszelkiej maści . Przykład dzisiejszy : szwaby, Węgry itp., gdzie dla wizerunku, wyboru politycznego sprzedaja sie . Jakos tego p.s demokrato nie widzisz.

Historyk
1 rok temu

Tak przy okazji mała ciekawostka ponieważ nie wszędzie żołnierze Armii Czerwonej ginęli w walce. W Krośnie Odrzanskim na przykład Niemcy zatruli alkohol w gorzelni i ok. 1500 żołnierzy zmarło z powodu zatrucia. Skoro na Ukrainie tak plądrują sklepy to już mamy sposób jak części kacapów się pozbyć.

[p[p[
odpowiada  Historyk
1 rok temu

tej historyk – jak byś był gamoniu zyciowy w wojsku, to bys wiedzial ,że to inny system społeczny, stojący na rozkazie . Na Ukrainę wysłali te dzieciaki politycy. Tacy sami jak w RP budują płaty na granicy przed innymi ofiarami wojny .Kto ma racje ?

Do Gamonia
odpowiada  [p[p[
1 rok temu

Ej, gamoniu, to że wysłany to jedno, a to że rabuje i gwałci (również nieletnie czyli dzieci) to tylko i wyłącznie jego wybór. I kto ma rację, gamoniu?

Do [p[p[
odpowiada  [p[p[
1 rok temu

Koleś, trzeba być nieźle pierd….. żeby bronić zabójców i gwałcicieli. To co oni tam robią – tak się wojsko nie zachowuje. A skoro piszesz że pojechały tam dzieciaki, to może wolisz niegrzecznych młodych chłopców i dlatego ich tak bronisz? Zastanów się dwa razy następnym razem zanim coś napiszesz i zrobisz z siebie idiote na forum.

Andy.
odpowiada  Do [p[p[
1 rok temu

A Ty lykasz wszystko co ukrainska propaganda podaje, jak pelikan. Co ta tablica ma wspolnego z obecnymi dzialaniami. A co po2 Wojnie Swiatowej robili Amerykanie ? W ich wojenkach ca. 10 min. ofiar. I co ?

Historyk do [p[p[
odpowiada  [p[p[
1 rok temu

Synek, w wojsku byłem za tzw. „komuny”, a ten system społeczny stojący na rozkazie nie upoważnia do gwałtów i rabunków. Pisząc takie bzdety to tak jakbyś upoważniał Wehrmacht do bestialstwa którego się dopuszczał. Sądząc po twoim wpisie miałeś w rodzinie ORMOwców lub volksdeutschów.

Andy.
odpowiada  Historyk
1 rok temu

A babcia pewnie mowila ze te „Ruskie” byly gorsze od Niemcow.

Prawy
1 rok temu

Dawno powinni zdjąć to gówno.

Bolo
1 rok temu

Ginęli zwykli żołnierze. To niech będzie upamiętnione, choćby nawet. Kogo znowu co boli?

J23
odpowiada  Bolo
1 rok temu

kacapskie bydło które kradło po domach, mordowało i gwałciłoz jednej okupacji pod drugą, a ci co bronią tej czrwonej swooczy to taka sama swołocz

Bolo
odpowiada  J23
1 rok temu

Bo takie były czasy, ludzie nie byli wyuczeni. Również i u nas. Często zwykli ludzie ze wsi byli wcielani do wojska. A Niemcy co, rozpieprzyli nasz kraj, mordowali ludzi masowo we fabrykach śmierci na miliony, i dzisiaj w naszym kraju są miejscowości gdzie wjeżdżasz i masz nazwę miejscowości po niemiecku i po polsku. To jest normalne!?

Adam
1 rok temu

Legitymizowanie działań lokalnego wandala, faszysty i zwykłego przestępcy wygląda znacznie gorzej niż sama tablica. Osoba odpowiedzialna za ten wandalizm została schwytana. Dlaczego bloger o tym nie napisał?

proletaryusz
odpowiada  Adam
1 rok temu

no popatrzcie jakich to erudytów tu mamy: „legitymizowanie…” :).
A dla mnie jest to po prostu wyraz niemocy zwykłego człowieka wobec państwa.
Wiele takich hańbiących rzeczy jest w Ostrowie, m.in. tablica ku pamięci łapówkarza i „przekręta” Adamowicza, tytuł honorowego obywatela dla TW Docent vel TW Karol…

Adam
odpowiada  proletaryusz
1 rok temu

Tak. Masz rację, wiele rzeczy hańbiących jest w Ostrowie. Głównie są to faszystowskie hasła i symbole na murach pozostawiane przez pospolitego przestępcę, na którego działania władze patrzą jak dotąd przez palce, a które to ten wpis na blogu legitymizuje jako pełnoprawny argument w dyskusji o tablicy na Rynku.

Ostatnio edytowany 1 rok temu by Adam
tęczowy
1 rok temu

 Szkolenie społeczeństwa w nietolerancji i nienawiści do wszystkiego co się kojarzy z Rosją przynosi efekty. Ciemny lud tu jest akurat dobrym uczniem…..Tak, tak, rodacy, to wszystko dzieje się w naszym pięknym, chrześcijańskim kraju .

[p[p[
odpowiada  tęczowy
1 rok temu

trafna społeczna uwaga

Bbbb
odpowiada  tęczowy
1 rok temu

,,Nasz piękny,chrześcijański kraj” jest przede wszystkim przeciw wojnie i mordowaniu i nikt nas w tym nie ,,szkolił ”

proletaryusz
odpowiada  tęczowy
1 rok temu

a czy ty wiesz co z takimi „tęczowymi” robi rosyjska „Puttana” ?

Pewno
odpowiada  proletaryusz
1 rok temu

jadą na wczasy na Syberii

Jan
odpowiada  tęczowy
1 rok temu

A tobie coś dobrze kojarzy się z bandycką rosją, wymień chociaż jeden pozytywny element, który przyszedł od tej swołoczy ze wschodu. Tam zbrodnicze władze mordują przeciwników od setek lat. I trzeba być naprawdę ślepym i głuchym aby wobec tych bandziorów mówić o jakieś tolerancji. Stop bandyckim metodom sprawowania władzy w cccp. Zamknąć do klatki bo są niebezpieczni dla otoczenia.

Andy.
odpowiada  Jan
1 rok temu

Dzieki tej „Swoloczy” pewna pani z numerem na przedramieniu mogla mnie uczyc geografii. A ta pojebie znales osobiscie kogos z numerem na przedramieniu ? Ja cztery osoby. Na rzCXXanie sie zbiera czytajac komentarze Debili wyhodowynych po roku 1989 !

Józwa Butrym
1 rok temu

Pani Klimek – zostałaś prezydentem, to weź na siebie odpowiedzialność. Jak trzeba wystawiać się do zdjęcia i przechwalać się często nie do końca swoimi sukcesami, to jesteś pierwsza, a gdy trzeba podjąć decyzję, to chowasz się za czyimiś plecami.

Dżon
1 rok temu

Armia czerwona nie wyzwoliła Ostrowa ani niczego w Polsce ale ciekawe że tego typu tablice najbardziej przeszkadzają tym którzy oddają hołd ludziom typu „Bury” którzy mordowali Polaków.

Filip z konopii
odpowiada  Dżon
1 rok temu

Przypomniałem sobie ze to Anders wrócił na białym koniu i wyzwolił Polskę, przy okazji Ostrów Wlkp.

Józwa Butrym
odpowiada  Filip z konopii
1 rok temu

Może i Anders by tu wrócił, ale ruski szpieg, jeden z głównych doradców Roosevelta przekonał go żeby przychylić się do propozycji Stalina. I się udało, a ofiarą tego padła cała Europa Środkowo- Wschodnia. I gdyby nie broń atomowa jako skuteczny straszak oraz to, że na Zachodzie na czas zapobieżono wybuchowi czerwonej rewolucji, to Armia Czerwona zatrzymała by się w Portugalii nad Atlantykiem.

98
0
Napisz co o tym sądziszx