Tyle osób wymieni kopciuchy z pieniędzy innych podatników

Do 9 marca ostrowianie mogli składać wnioski o udzielenie dotacji na wymianę źródeł ogrzewania na ekologiczne źródła ciepła. Na ten cel z miejskiego budżetu przeznaczono w tym roku prawie 2 mln złotych. Do ostrowskiego urzędu wpłynęło aż 195 wniosków na wymianę pieców w 281 lokalach i mieszkaniach.

Najwięcej wniosków wpłynęło na dofinansowanie wymiany starego pieca na ogrzewanie gazowe, bo aż 106. 38 wniosków dotyczyło wymiany “kopciucha” na cieplik, a 44 na pompę ciepła, 7 wniosków  – na ogrzewanie elektryczne. Realizacja wszystkich pozwoliłaby na likwidację 370 węglowych źródeł ogrzewania.

Obecnie trwa ich weryfikacja oraz uzupełnienia braków formalnych.

– Kolejnym etapem będzie podpisanie umowy, oględziny i przekazanie środków pieniężnych. Warto pamiętać, że w tym roku, po raz pierwszy, stworzyliśmy możliwość ubiegania się o dotację przez właścicieli budynków, w których prowadzona jest działalność gospodarcza – informuje Mikołaj Kostka, zastępca prezydenta Ostrowa.

Podział złożonych wniosków na poszczególne osiedla

Przypominamy, że:

– udzielona dotacja nie może być przeznaczona na finansowanie wydatków poniesionych przed datą wypłacenia przez Gminę Miasto Ostrów Wielkopolski dotacji wnioskodawcy,

– dotacja nie może pokrywać wydatków przeznaczonych na ten sam cel finansowany z innych bezzwrotnych źródeł (zakaz tzw. podwójnego finansowania).

– Niezwykle cieszy, że ostrowianie przekonują się do wymiany starych pieców na ekologiczne źródła ciepła. Ostrowski program funkcjonuje od 2015 roku. Poziom wydatków na wymianę źródeł ciepła w kolejnych latach od 2015 roku do 2021 roku to niemal 8 mln złotych. 2022 rok to kolejne środki – 1 870 000 złotych – przekazane na wymianę starych pieców – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Na terenie Ostrowa Wielkopolskiego realizowany jest również program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej “Czyste powietrze”. Z dotacji wskazanego programu w 2021 roku skorzystało 62 ostrowian. Spośród nich 34 wymieniło nieefektywne źródła ciepła na ogrzewanie gazowe, 8 na odnawialne źródła energii, 12 na zasilane automatycznie kotły węglowe, spełniające wymogi Ekoprojektu, a 15 na kotły opalane biomasą również spełniające wymogi Ekoprojektu. Dodatkowo w 35 budynkach jednorodzinnych przeprowadzono termomodernizację. To ponad 5 tys. m2 ocieplonej powierzchni.

CZYTAJ  Lekarz grabiami zatłukł psa

Do 2024 roku wszystkie piece o klasie “zero” będą musiały zostać wymienione. Dotyczy to całej Wielkopolski. Ten termin określa tzw. ustawa antysmogowa przyjęta przez Sejmik Województwa Wielkopolskiego.

43 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
aaaaa
8 miesięcy temu

wygrali a to pokaże zima 22-23 co pozostawili kopciuchy . drewno, miał, smieci i opony uratują nie jednemu ciepłe d///o .
Mial wegiel bedzie bo juz jest – ale te polskie zlodzieje sztucznie bkokuja ceny . Na slasku w hurcie wegiel -800-100 zł ., u nas 1800 i brudasy na placu cie straszą ,że nie bedzie i znowu drozej. Dzisiaj rząd powinien objąc energie kazdego typu regulacjami cenowymi – bez wolnego rynku min. na 2-3 lata kryzysu

Damian
8 miesięcy temu

Wymieniłem piec. Pale eko groszkiem i żałuję. Nie dostałem doplaty bo blisko przebiega linia gazu. Gdybym założył gaz to dostałbym dopłatę . Wydałem na kocioł 12 tys i robocizna. A stary piec zeliwny byl jeszcze dobry( na drewno , wegiel ,mial). Głupota moja , bo…. chciałem mieć zasypowy…
A tu podwyżki opalu. No szlak mnie trafił.
Mój stary dobry , kochany piec byl naprawdę super. W kotlowni miałem czysto jak w pokoju A teraz to k… jak w kopalni.

Polus
odpowiada  Damian
8 miesięcy temu

Żeliwny piec centralny?! Dziwne że Ci nie pękł z wiekiem? Ciekawe ile lat go użytkowałeś?

olo
8 miesięcy temu

mam w d*pie was i wasze eko projekty jak tak dalej bedzie to bede palil oponami i nie dbacie o mieszkancow ekogroszek po 2 tys, i jeszce go nie ma

lll....
8 miesięcy temu

w gminie Przygodzice podobno startuja doplaty do kopciuchów . zapisywac sie –

XXX
8 miesięcy temu

Moim zdaniem dać terminy wymiany smierdzieli i tyle. Dofinansowanie tylko dla osób faktycznie potrzebujących, może nawet całkowitą płatność. Nigdy wszystkim jak leci. Czy ktoś zadał sobie pytanie ilu biedaków finansuje te dotacje dla osob które stać na wymianę jednak dają to biorą kasę. Czy ostrow jest tak bogaty? Nowe zezwolenia budowlane to warunki i masz zapłacić sobie sam. To niesprawiedliwe. Dlaczego ludzie z bloków mają finansować takie dotacje? Dotację na ocieplenie budynku, na wymianę okien, na co jeszcze dla cwaniaków? Wprowadzić kryteria dochodowe i patrzeć czy pracują czy lenie. Nierobą nic nie dac.

filipzkonopii
8 miesięcy temu

My sprzedaliśmy dom. Się cieszę, zamiast 180 m2 do ogrzania mam 43m2 w bloku. Koszt ogrzewania z ciepłą wodą to 200 zł. Jeżeli ktoś powie że ma tyle pokoi a ja dwa, wystarczy nie muszę siedzieć zimą owinięty kocami. Przychodzi czas kiedy te wielkie domy wyjdą ludziom bokiem zwłaszcza tym co mieszka dwóch emerytów lub jeden.

Opał drogi
odpowiada  filipzkonopii
8 miesięcy temu

Już wychodzą.

Spajki
8 miesięcy temu

siedzą na stołkach i niewiedza co juz wymyśleć , każdy sobie daje jakiś rade bez tych ich wymysłów
o wymianie kopciuchów . Po pierwsze nikt nie ma na to czasu na skłądanie wniosków a pod drugie każdy sobie juz wymiennie piec i wyłoży sobie z własnych pieniędzy . Wiec te pomysły mają nieudane . Lepiej by jak by dofinansowali ostrowskich pracowników jakiś sposób . Bo duża cześć pracowników narzeka ze ma za małe wynagrodzenie….

Baska
8 miesięcy temu

Już za parę miesięcy skończy się rozrzucanie kasy jak jeszcze przyjdzie widmo recesji i bezrobocia skończy się bujanie bez celu samochodami przez weekendy balety w lokalach z byle okazji ludzie tego nie nauczeni tylko luzu i zabawy pokolenie które dorastało w latach 80tych po rozpasaniu za Gierka doskonale to rozumie o czym tu pisze niestety długi państwa ktoś będzie musiał oddawać a do tego kryzysy energetyczny ekonomiczny drożyzna emigracyjny i zapaść służby zdrowia każdy kto choć odrobinę myśli to rozumie i naprawdę zapasy opału czy makaronu lub paliwa dwa kanistry nic tu nie pomogą

Alex
8 miesięcy temu

Rzeczywistość się gwałtownie zmienia na gorsze programy z poprzednich czasów zostały widać że osoby które złożyły te wnioski dawno nie były na składach opału albo w obi i nie widziały nowych cen za worek Eko groszku i stawek za metr sześcienny gazu plus opłaty też nie widzieli albo tacy bogaci albo sorry bardzo naiwni no tak ale jak to czegoś doplacaja to Polak od razu w to wchodzi bez namysłu za za pół darmo jak dają to trzeba brać

Walo
8 miesięcy temu

Z tą wymiana piecy to was ładnie wydmuchali ciekawe czym będziecie palić jak będzie węgiel po 3 tyś za tonę albo lepiej tak samo ekogroszek na jesień i podobnie gaz może wam Pisiory albo Ci eko z miasta będą dokładać połowę do zakupy opału znów z podatków zajechanych przedsiębiorców bo byle czego nie spalicie w tych piecach ja nic nie brałem nic nie wymieniłem zimy się nie boję bo jak przyjdzie mega kryzys to nieważne czym się będzie paliło byle przetrwać zimę i mrozy i żaden dziad że straży miejskiej niech nie próbuje nawet dyskutować kazdy ma prawo do przeżycia i ogrzanie się i swojej rodziny dzieci

Breko
odpowiada  Walo
8 miesięcy temu

Jak ci pisanie pasuje to głosuj na Tuska

Damian
odpowiada  Walo
8 miesięcy temu

Ale pamiętaj, że z czasem bedziesz musiał wymienic piec. Dają termin i nic nie zrobisz. Ale póki możesz to pal w starym.

43
0
Napisz co o tym sądziszx