Rząd ogłosił tarczę antyputinowską. Będą dopłaty dla rolników

Udostępnij
Tweet

Tarcza antyputinowska zakłada m.in.: przeciwdziałanie inflacji, ochronę miejsc pracy, wsparcie firm do tej pory działających na rynku rosyjskim, derusyfikację polskiej i europejskiej gospodarki – poinformował dziś premier Mateusz Morawiecki.

Premier powiedział, że wojna na Ukrainie wywołuje ogromne gospodarcze turbulencje i problemy. Z tego powodu rząd wdraża tarczę antyputinowską. Rozwiązania mają przeciwdziałać rosnącej inflacji.

– Trzeba działać u źródła, trzeba działać tam, gdzie rolnicy ponoszą największe koszty, dzisiaj rolnicy ponoszą największe koszty na nawozy – mówił premier. – I dlatego nawozy, jako jeden de facto z komponentów całego procesu tworzenia żywności, będą tym naszym pierwszym elementem tarczy antyputinowskiej – poinformował.

Jak podkreślił, „rolnicy odczuwają skutki polityki Putina, polityki rosyjskiej już od wielu, wielu miesięcy”. Wskazał przy tym, że zaproponowane rozwiązania mają częściowo pokryć straty wynikające z bardzo wysokich cen nawozów.

– Jakie to są dopłaty? To 500 złotych do każdego hektara, do 50 hektarów użytków rolnych, a do łąk i pastwisk to 250 złotych, również do 50 hektarów – przekazał. – Czyli każdy, nawet ten, który ma sto hektarów, 150 hektarów, też do 50 hektarów otrzyma tę dopłatę – dodał.

Jak podkreślił, na 1 ha gruntów rolnych używa się ok. 1/3 tony nawozów. – To oznacza, że rekompensata może wynieść ok. 1,5 tys. zł w przypadku 1 tony nawozów, więc wzrost ceny nawozów powinien zostać zrekompensowany w całości – ocenił Kowalczyk.

Zastrzegł, że pomoc dla rolników musi uzyskać notyfikację Komisji Europejskiej.

– Ta propozycja musi uzyskać notyfikację Komisji Europejskiej. Gdybyśmy tę pomoc wypłacili bez notyfikacji KE, to mogłaby zostać uznana za niedozwoloną pomoc publiczną.

Z kolei minister klimatu i środowiska Anna Moskwa mówiła o cenach energii i ich zatwierdzaniu przez Urząd Regulacji Energetyki.

CZYTAJ  Odebrali miejskie becikowe (ZDJĘCIA)

– Do 2027 przedłużymy taryfowanie dla indywidualnych gospodarstw domowych, ale też do taryfowania gazowego chcemy włączyć te wszystkie grupy, które zostały objęte ustawą gazową ze stycznia, wszystkich odbiorców wrażliwych, wspólnoty, współdzielenie, wszystkie podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego, szkoły, szpitale, przedszkole, organizacje pożytku publicznego – mówiła. Dodała, że da to ochronę siedmiu milionom gospodarstw domowych.

Szefowa resortu klimatu podkreśliła, że to Urząd Regulacji Energetyki (URE) będzie zatwierdzać taryfy, by przeciwdziałać ryzyku gwałtownych wzrostów cen.

Anna Moskwa mówiła też, że „od 1 stycznia kolejnego roku nie będzie już w Polsce rosyjskiego gazu”. – Infrastruktura Baltic Pipe, słowacka, litewska, inwestycje, które konsekwentnie prowadziliśmy przez lata, pozwalają nam powiedzieć, że jesteśmy gotowi – stwierdziła.

Odpowiadając na pytanie o embargo na rosyjski węgiel, który kupuje ok. 50 proc. polskich gospodarstw domowych, premier odpowiedział, że musimy sobie pozwolić na to, żeby w pełni uniezależnić się od rosyjskich surowców, w tym węgla.

– Już dokonujemy zamówień i zakupów w innych krajach takich jak: w RPA, Australia, Kolumbia i USA, wszędzie tam, gdzie nie będziemy podlegali szantażowi – powiedział. Jak dodał, „czekamy też na odważne decyzje KE”, na podjęcie radykalnych kroków ws. uniezależnienia się od surowców z Rosji.

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o

36 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Mariusz Robotnik
2 lat temu

Rolnicy od wejścia Polski do Unii Europejskiej mają dotacje, co widać traktory warte grubą kasę itp. A zwykły robotnik co tyra za najniższą krajową jeździ szrotem za grosze, kiedy dostanie jakieś dopłaty bo narazie to chyba dostajemy ale podwyżki bando zładzieji

Arek
2 lat temu

W rolnictwie praca ciężka ale pamiętajmy że mamy bardzo dużo pseudo rolników w tym kraju różnych cwaniaków i oszustów co korzystają z przywilejów tych co faktycznie uprawiają ziemie i mają dużo zwierząt hodowlanych bo to faktycznie tym ludzia się należy ta pomoc a nie tym co ma tylko parę hektarów ziemi i nic więcej ą nawet ja wydrzezawia i nie ma pojęcia o uprawie

Polska wieś
odpowiada  Arek
2 lat temu

Tylko przeważnie nagonka jest na wszystkich rolników… Nawet tych co ciężko pracują..to nie jest łatwy kawałek chleba.. A wszystkich nie można wrzucać do tego samego worka.. najlepiej oceniać ludzi nie mając nawet styczności z ich pracą… Słyszałam wiele opinii.. które bardzo są dotkliwe i nie miłe dla ludzi którzy pracują na roli… Wiele wyrzeczeń.. i odkładanie wiele planów na zaś..bo np trzeba naprawić zepsuty traktor.. Więc proszę czasem się zastanowić zanim napisze się jakiś bezsensowny komentarz..

Kierowca busa
2 lat temu

Rolnicy to najbardziej uprzywilejowana grupa społeczna w tym kraju nowy ład nie dla nich podatek dochodowy nie dla nich kosmiczne składki na ZUS nie dla nich podatki od wszystkiego nie dla nich to teraz zostało jeszcze aby państwo płacili za paliwo prąd i inna energię do produkcji rolnej

Klm
odpowiada  Kierowca busa
2 lat temu

Proszę skoro rolnicy mają tak dobrze… To czemu pan nie spróbuję… Też będzie mial pan tak dobrze jak oni.. Unia i państwo da na wszystko.. w polu samo rośnie.. zwierzęta same się najedzą..

Tadziu
odpowiada  Klm
2 lat temu

Dla mnie prawdziwy rolnik a nie oszust ci tylko wyciąga kasę i przywileje to człowiek pracy zmęczony zapracowany często brudny bo i zwierzęta i ziemia i trzeba zrobić to tamto i jeszcze żeby finansowo wiele rzeczy ogarnąć i czasami problemy z maszynami i wiele innych rzeczy trzeba w końcu w tym kraju odsiac tych pajacow od ludz i pracy bo pajac właśnie z zagranicy wrócił i robi szpan po wsi bo ma dwa hektary ziemi i nawet nie wie jak się orze ale bony na paliwo dostał które do audiczki wleje a całe rodziną na kursie wisi to nie rolnik to oszust i złodziej który psuje opinie prawdziwych ludzi pracy że wsi

Karina
odpowiada  Kierowca busa
2 lat temu

Kierowco busa ! To jakiej cholery nie idziesz dziadu do tego dobrobytu zwanego rolnictwem !

Dodek
2 lat temu

Do „dadasa” największego kmiota na świecie – gdyby nie polscy rolnicy to byś zjadał teraz chleb za 15 zł sprowadzany z Niemiec gdzie chemii jest więcej w jednym gospodarstwie niż w Naszych 10 . Rekompensata to taki instrument w gospodarce , aby takie kmioty jak ty nie odczuły drastycznego wzrostu cen. Ogólna sytuacja na świecie zmusiła wszystkich do tego , bo bez dopłat E strony Państwa i różnych obniżek podatków na paliwa lub jedzenie , gotował byś teraz zupę z pokrzywy , a zamiast samochodem jeździł byś na rowerze lub gnał z buta he he ciemniaku pospolity . Tyle mam ci do powiedzenia

Mmm
odpowiada  Dodek
2 lat temu

Jak taki jesteś mądry to podaj definicję rolnika w Polsce bo jej niema do grupy tzw rolników wrzucone są osoby co nigdy nie powinny się tam znaleźć i korzystać z pomocy nikt nie określił kto jest rolnikiem i jakie wymogi powinna spełniać osoba co tak się może nazywać bo nazywać rolnikiem osobę co ma ciągnik np dwa hektary ziemi i piec kur która płaci krus i ma inne przywileje a pracuje i żyje i utrzymuje rodzinę z pracy na czarno za granicą to już przesada

Polonistka
odpowiada  Dodek
2 lat temu

Skoro Pan wspomina o ciemniakach, to chciałabym Pana uświadomić, że w języku polskim cząstkę „byś” pisze się łącznie z czasownikami. I tak na przyklad: gotowałbyś, jeździłbyś. Tyle mam Panu do powiedzenia.

Kasia
odpowiada  Dodek
2 lat temu

Przy obecnych cenach nawozów, paliwa i sprzętu to żadne śmieszne dopłaty nie pomogą. Cena chleba powinna wzrosnąc nie do 15zł a 25zł za bochenek to może co niektórym potwierają się oczy i może wreszcie zaczną doceniać pracę rolnikow bo widać, że od nadmiernego dobrobytu to się nie tylko w głowach poprewracało.

pytek2
2 lat temu

Jeszcze derusyfikacja rządu pilnie potrzebna za obściskiwanie się z menażerią Putlera jak LePen, Salvini czy Orban.

Mąka
2 lat temu

Zróbcie konkurs na nazwy kolejnych tarcz jakie wprodukuje ten rząd może być śmiesznie i ciekawe bo już tylko to nam zostało

Arek
2 lat temu

Rząd uprawia takie rozdawnictwo że albo dług państwowy spadnie nam na głowie i nas zabije albo za chwilę będą pracować tylko debile i ludzie co mają chce trochę ambicji i honoru

Fafszyniak
2 lat temu

I bardzo dobrze, dlatego głosowałem na PIS, bo dzięki nim żyje mi się dużo lepiej.

terapeuta
odpowiada  Fafszyniak
2 lat temu

kiedyś wytrzeźwiejesz i może przejrzysz na oczy .

Gutek
odpowiada  terapeuta
2 lat temu

Kiedyś przestaniesz oglądać TVN24, kiedyś przestaniesz słuchać niemieckich szczujni, kiedyś przestaniesz czytać Onet,wp i inny syf i wtedy będziesz normalny

oswosw
2 lat temu

oni zyja chyba w kosmosie kogo bedzie stac w ostrowie na wegiel z australii lub RPA. POslowie zarabiaja po 20tys na miesiac plus zwrot za paliwo, oni chyba nie wiedza ze polowa Polakow a zwlaszcza na prowincji zarabia najnizsza krajowa.

babcia
odpowiada  oswosw
2 lat temu

wreszcie ktoś normalny brawo

36
0
Napisz co o tym sądziszx