Rząd ogłosił tarczę antyputinowską. Będą dopłaty dla rolników

Udostępnij
Tweet

Tarcza antyputinowska zakłada m.in.: przeciwdziałanie inflacji, ochronę miejsc pracy, wsparcie firm do tej pory działających na rynku rosyjskim, derusyfikację polskiej i europejskiej gospodarki – poinformował dziś premier Mateusz Morawiecki.

Premier powiedział, że wojna na Ukrainie wywołuje ogromne gospodarcze turbulencje i problemy. Z tego powodu rząd wdraża tarczę antyputinowską. Rozwiązania mają przeciwdziałać rosnącej inflacji.

– Trzeba działać u źródła, trzeba działać tam, gdzie rolnicy ponoszą największe koszty, dzisiaj rolnicy ponoszą największe koszty na nawozy – mówił premier. – I dlatego nawozy, jako jeden de facto z komponentów całego procesu tworzenia żywności, będą tym naszym pierwszym elementem tarczy antyputinowskiej – poinformował.

Jak podkreślił, „rolnicy odczuwają skutki polityki Putina, polityki rosyjskiej już od wielu, wielu miesięcy”. Wskazał przy tym, że zaproponowane rozwiązania mają częściowo pokryć straty wynikające z bardzo wysokich cen nawozów.

– Jakie to są dopłaty? To 500 złotych do każdego hektara, do 50 hektarów użytków rolnych, a do łąk i pastwisk to 250 złotych, również do 50 hektarów – przekazał. – Czyli każdy, nawet ten, który ma sto hektarów, 150 hektarów, też do 50 hektarów otrzyma tę dopłatę – dodał.

Jak podkreślił, na 1 ha gruntów rolnych używa się ok. 1/3 tony nawozów. – To oznacza, że rekompensata może wynieść ok. 1,5 tys. zł w przypadku 1 tony nawozów, więc wzrost ceny nawozów powinien zostać zrekompensowany w całości – ocenił Kowalczyk.

Zastrzegł, że pomoc dla rolników musi uzyskać notyfikację Komisji Europejskiej.

– Ta propozycja musi uzyskać notyfikację Komisji Europejskiej. Gdybyśmy tę pomoc wypłacili bez notyfikacji KE, to mogłaby zostać uznana za niedozwoloną pomoc publiczną.

Z kolei minister klimatu i środowiska Anna Moskwa mówiła o cenach energii i ich zatwierdzaniu przez Urząd Regulacji Energetyki.

CZYTAJ  Ostrów pod wodą (ZDJĘCIA)

– Do 2027 przedłużymy taryfowanie dla indywidualnych gospodarstw domowych, ale też do taryfowania gazowego chcemy włączyć te wszystkie grupy, które zostały objęte ustawą gazową ze stycznia, wszystkich odbiorców wrażliwych, wspólnoty, współdzielenie, wszystkie podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego, szkoły, szpitale, przedszkole, organizacje pożytku publicznego – mówiła. Dodała, że da to ochronę siedmiu milionom gospodarstw domowych.

Szefowa resortu klimatu podkreśliła, że to Urząd Regulacji Energetyki (URE) będzie zatwierdzać taryfy, by przeciwdziałać ryzyku gwałtownych wzrostów cen.

Anna Moskwa mówiła też, że „od 1 stycznia kolejnego roku nie będzie już w Polsce rosyjskiego gazu”. – Infrastruktura Baltic Pipe, słowacka, litewska, inwestycje, które konsekwentnie prowadziliśmy przez lata, pozwalają nam powiedzieć, że jesteśmy gotowi – stwierdziła.

Odpowiadając na pytanie o embargo na rosyjski węgiel, który kupuje ok. 50 proc. polskich gospodarstw domowych, premier odpowiedział, że musimy sobie pozwolić na to, żeby w pełni uniezależnić się od rosyjskich surowców, w tym węgla.

– Już dokonujemy zamówień i zakupów w innych krajach takich jak: w RPA, Australia, Kolumbia i USA, wszędzie tam, gdzie nie będziemy podlegali szantażowi – powiedział. Jak dodał, „czekamy też na odważne decyzje KE”, na podjęcie radykalnych kroków ws. uniezależnienia się od surowców z Rosji.

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o
36 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Fallus Anolymus
2 lat temu

Łatwo jest rozdawać nasze pieniądze. A potem to odbiją sobie, na kolejnej opłacie czy podatku

Ladacznica proboszcza
odpowiada  Fallus Anolymus
2 lat temu

No wlasnie. Pasione wieprze na panstwowym wikcie. Do roboty by sie wzieli, a nie tylko daj i daj. Wielkie rolniki haha

Pol
odpowiada  Ladacznica proboszcza
2 lat temu

Ubici dziaduw i sprawdza i od szwaba

ps
2 lat temu

doplaty do gazu,wegla, polityka energetyczna, opał , nasze kopalnie itp ., OK,OK ale dopłaty dla chłopów ze wsi NIE, stanowcze NIE. to rozpasanie kmiotów , rozdawnictwo . Dlaczego kmiot ze swym warsztatem pracy ma dostać od polskiego podatnika np. spawacza czy hydraulika dopłaty ? jest to kolejne rozdawnictwo wyborcze-polityczne. do gnoju

przeciebiorca
odpowiada  ps
2 lat temu

zapraszam do pracy na wieś

Kris
odpowiada  ps
2 lat temu

A z jakiej racji rolnik, który jest wg Ciebie podczłowiekiem ma finansować ze swoich podatków dopłaty to energii leniwemu mieszczuchowi, który siedzi sobie w tym swoim bloku i nawet gaci nie chce mieć swoich bo przecież jemu wszystko się należy. Place zabaw, biblioteki, szkoły, sklepy – wszystko w zasięgu ręki, a mądry tak, że jak oberwie się gniazdko w ścianie to elektryka wzywa

dadas
2 lat temu

https://zchpolice.grupaazoty.com/aktualnosci/komunikat-w-sprawie-ogloszenia-stanu-sily-wyzszej
I jakby tego było mało akurat 9 marca miała miejsce awaria .Sztuczne zaniżenie produkcji mające na celu wywindowanie cen nawozów. Witamy w Polsce biedni biednieją bogaci sie bogacą Ciekawe kto tam siedzi w radzie nadzowczej tej spółki

Jeźdźcy Apokalipsy zaraza wojna głód i śmierć
odpowiada  dadas
2 lat temu

To się dzieje teraz, koszty paliwa nawozów pasz czy ogólnie środków do produkcji wywalone w kosmos.
Mam wrażenie że te sankcje to nie na Rosję a na nas Polaków nałożył PiS.
Że względu na koszty już się w rolnictwie ograniczana produkcje, to jest drenaż kieszeni rolników, a za jakiś czas całego społeczeństwa bo towaru będzie mniej i drogo.Zadna tarcza tu nie pomoże bo już wydaliśmy więcej przez podwyżki cen nawozów czy paliwa gdzie marzą Orlenu to prawie 700 procent, ,tak że będzie drożyzna, a lepiej jak nie będą pomagać na a nawet nie przeszkadzać.Ogolnie to niech jadą na Eskobar i nie wracają .

łysa pała
2 lat temu

to teraz nie podniosą cen płodów rolnych

Zdzichu z Rygi
2 lat temu

Niech tylko napiszą komu zabiorą żeby to sfinansować. Po tych wszystkich tarczach będziemy się podnosić wiele wiele lat.

Paweł
2 lat temu

Jak to się przełoży na ceny w sklepach? Wcale się nie przełoży. Przytulą kasę i dalej pójdą protestować.

bktold
2 lat temu

A kiedy rząd ogłosi tarczę antypisowską?

babcia
odpowiada  bktold
2 lat temu

obecnie zadłużenie jest tak potężne że nie ma takiej dużej tarczy żeby to przykryć

Ciekawy
2 lat temu

Ciekaw jestem jak Pan premier rozwiąże problem z pracą dla Polaków bo już są zakłady gdzie pracodawca mówi „pierwszeństwo mają Ukraińcy”. Rozumiem – pomagać trzeba, ale nie dajmy się zwariować.

Kabaryna
2 lat temu

Znowu dostaną wybrani a bezrobotni nic

rrrrr
2 lat temu

rozdawnictwo trwa !

Motorynka
odpowiada  rrrrr
2 lat temu

Nie sraj

36
0
Napisz co o tym sądziszx