Zrobili w szkole strzelnicę, ale różni się istotnym szczegółem

To jedyny w Południowej Wielkopolsce tego typu obiekt, przeznaczony nie tylko dla uczniów Przygodzickiej placówki, ale wszystkich zainteresowanych. Mowa o Multimedialnej Strzelnicy, która otwarta została w ZSP CKU Przygodzice.

zdjecie

W dniu 25 lutego 2022 r. Zespół Szkół Ponadpodstawowych CKU w Przygodzicach otworzył podwoje dla wszystkich zainteresowanych ofertą edukacyjną szkoły. Wśród licznych atrakcji szczególnie ważnym punktem programu było otwarcie Strzelnicy Multimedialnej, która została sfinansowana przez Ministerstwo Obrony Narodowej i Powiat Ostrowski. Można tutaj szkolić w zakresie obchodzenia się z bronią, przyjmowania postaw strzeleckich i realizacji zadań obronnych.

zdjecie

-„Mam świadomość tego, że w chwili kiedy oddajemy tę salę z strzelnicą, mają wokół nas miejsce wydarzenia, które zasługują na powagę i zastanowienie. Widzę jednak wśród tych uczniów postawę, która w moich oczach zasługuje na szacunek. Zdaje sobie sprawę również z tego, że oddawana do użytku strzelnica będzie służyć podnoszeniu również umiejętności, które wymagane są, z racji charakteru pracy tych służb, w jednostkach do których te młode osoby będą kierować swe kroki” – powiedział Paweł Rajski Starosta Ostrowski.

zdjecie

Strzelnica została usytuowana w budynku który jest własnością powiatu i który znajduje się w trwałym zarządzie dyrektora szkoły ZSP CKU. Opiekunem strzelnicy z ramienia szkoły jest pdpłk Wojska Polskiego, Jerzy Seleta.

– „Strzelnica zaopatrzona jest w repliki broni – wierne odwzorowanie broni będącej w użytku, jednakże są to repliki wyposażone w nieinwazyjny wskaźnik laserowy. Do obsługi oprogramowania służy program „Strzelec 4”. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, ponieważ pozwala na zaoszczędzeniu wydatków na amunicję. Jest to jedyna w okolicy tego typu strzelnica. Warto dodać, że oprogramowanie elektroniczne, jak i elementy laserowe są polskiej produkcji”– powiedział pdpłk Jerzy Seleta.

Na zrealizowanie tego zadania szkoła pozyskała środki z MON w wysokości 122.245 złotych. Natomiast z budżetu Powiatu Ostrowskiego przeznaczono na ten cel 30.817 złotych. W ZSP CKU Przygodzice od 2009 roku, prowadzone są kierunki mundurowe, tj. o profilu wojskowym oraz zarządzania kryzysowego, w ramach liceum ogólnokształcącego. Szkoła współpracuje z jednostkami wojskowymi, Wojskowa Komenda Uzupełnień w Kaliszu, Wojewódzką Komendą Policji w Poznaniu, Powiatową Komenda Policji w Ostrowie Wielkopolskim a także innymi jednostkami mundurowymi.

CZYTAJ  Wypadki motocyklistów w centrum Ostrowa

zdjecie

Otwarcie strzelnicy połączono z szeregiem imprez towarzyszących w ramach Drzwi Otwartych w ZSP CKU Przygodzice. Szkolna oraz Ostrowska Grupa Rekonstrukcji Historycznych przedstawiły inscenizację jednej z potyczek czasów Powstania Wielkopolskiego. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się zajęcia w strzelnicy tej tradycyjnej oraz elektronicznej, a także zwiedzanie Muzeum Historii i Wojskowości im. Jana Mertki. Pasjonaci militariów przedstawili wystawę prezentującą przekrój broni palnej od XIX wieku do tej współczesnej.

Wśród zaproszonych gości pojawili się: Starosta Ostrowski Paweł Rajski, Wójt Krzysztof Rasiak, a także przedstawiciele 12 Brygady Obrony Terytorialnej z Poznania, Ligi Obrony Kraju z Poznania, Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kaliszu, a także Komendanci Policji oraz Państwowej Straży Pożarnej, Delegatury Kuratorium Oświaty w Kaliszu i wielu innych.

17 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
pytam
1 rok temu

co w szkole robi policja czy jakis trepina z wojska. To powinno byc karane i podlegac pod prokuratora. wojsko szkoli sie w koszarach i na poligonach. Mówi o tym Ustawa dla MON. w szkołach uczy sie podstaw, zawody, itp., a nie budowy granatu, czy Kałasznikowa. Wojskowi stare trepy emeryty i godzaca się na to Policja – komplet.

Robert.
odpowiada  pytam
1 rok temu

Też tak myślę. Wojsko to przeżytek. Dzisiaj jesteśmy wolni od nienawiści ,różowe włosy, krótkie majtki albo wcale, rzucanie biodrami by podkreślić męskość, wolimy pieski niż dzieci albo kotki i kochamy się ponad wszystko. Najlepiej w d….. .lnaczej to tylko zwierzeta. Broń narzędzie diabła a fuj.

Walo
1 rok temu

Z tym dawaniem broni do reki nawet na szczelnicy takiej prawdziwej a nie zabawkowej to bym był sceptyczny coraz więcej ludzi ma problemy natury psychicznej a prawie wszyscy je ukrywają tak jak miałem taki przypadek w tamtym tygodniu przyszedł gościu na szczelanie po raz pierwszy standardowe pytanie o tamto o owo i pytam się czy miewa myśli samobójcze a on na to że dzisiaj akurat nie i co byście zrobili dacie takiemu broń do ręki

Spejson
odpowiada  Walo
1 rok temu

A gdzie badania psychologiczne i psychiatryczne posłów? Wariat to sobie palnie w głowę, nawet na strzelnicy pod okiem instruktora (co zdarza się niezmiernie rzadko na stan aktualny), a taki poseł który ma nerwicę na punkcie zarazków czy wirusów może sprawić że nie wejdziesz do lasu pooddychać świeżym powietrzem czy nawet stracisz pracę, bo się nie zaszczepiłeś i popadniesz w depresję. Jak już na strzelnicach zabronić dawania prawdziwej broni, to już idźmy za ciosem i rozbrójmy wojsko, bo tam też ktoś sobie może palnąć w głowę. No i pytanko czy jesteś instruktorem strzelectwa czy się pod niego tylko podszywasz? Bo mam spore wrażenie, że to drugie.

pytam
1 rok temu

a co to za pajac tak szeroko stojący . ma problem z kroczem ?. gościu twoja pozycja w rozkroku nie robi wrażenia.
Ta szkoła w Przygodzicach zatrudnia jeszcze byłych f-szy SB ? takie słuchy tu i tam krążą w jeszcze w przestrzeni publicznej . Nie jest to ciekawość a nie złośliwość .
A tak po prawdzie szkoła powinna uczyć a nie zbroić i bawić się bronią

orben
odpowiada  pytam
1 rok temu

a jaki jest organ prowadzący ?

pyrek2
1 rok temu

No tak! Niech ćwiczą.Czas zająć prastare polskie Kresy Wschodnie… Lwów I Kijów muszą wrócić do Rzeczypospolitej!!! Ja zgłaszam akces na kapelana tzw. ordynariatu polowego w obsłudze ołtarzyków polowych.
Subito.

komandos
1 rok temu

Brawo Wy!

Bazyli
1 rok temu

Fajna zabawa dla dzieciaków ale jeden duży minus przy takich zabawach i imitacjach ograniczone jest myślenie bo i tak nikomu nic się nie stanie ale używając nawet wiatrówki nie mówię o broni palnej musisz cały czas myśleć i uważać i zachować procedury żeby siebie ani inne osoby nie postrzelic no i oczywiście umiejętność obsługi broni a tu tego nie trzeba dobrej zabawy życzę

żołnierz
1 rok temu

Panie co pan tu wypisujesz! Skrót od „podpułkownik” to ppłk – i nie rób pan siary! Nadal pan udowadnia, że pan nic nie umiesz i na niczym się nie znasz. A uparcie piszesz dalej i się ośmieszasz.

Taka prawda
1 rok temu

Młodzi w sondażu Onetu jak by była potrzeba obrony zaraz wyjeżdżają z naszego kraju nie ma co piękną mamy młodzież same męskie piz….y i pijacy i cpuny matka kładzie do miski a ojciec w piecu pali i całe weekendy za kółkiem bujaja się po okolicy katastrofa i totalny luz brak dyscypliny zero wartości w życiu

Tadziu
1 rok temu

To jest nie bywale żeby młodzi byli zwolnieni z obowiązkowej służby wojskowej powinna ona trwać min choc 3 miesiące bo jak cos sie u nas zadziała to wtedy kto będzie nas bronił

NO RESPECT
odpowiada  Tadziu
1 rok temu

No jak to kto nas będzie bronił? Chłopaczki w rurkach, które spędzają 2 godziny u fryzjera żeby kreska na głowie była równo, a kosmetyków mają 2x więcej niż przeciętna kobieta. Będzie taki bronił Ojczyzny… zdalnie. A jak mu siądzie smartfon to samobójstwo popełni, bo bez tego przecież żyć nie może.
Rodzice – kształtujcie synów na MĘŻCZYZN! Nie na bezmózgich ksenofobicznych kiboli, nie na zbabiałe „miękiszony”, ale na MĘŻCZYZN zdatnych do obrony swojej Ojczyzny i swoich rodzin. Ostatnie wydarzenia pokazują, jak ważna jest taka zdolność. Chwała obrońcom Ukrainy.

Kierowca busa
1 rok temu

Nareszcie czy jest wojna na Ukrainie czy by jej nie było każdy obywatel Polski powinien być przeszkolony z posługiwania się bronią nie mówię tu o czynnej służbie wojskowej obsługa broni powinna być tak oczywista jak obsługa komputera

Alibaba
odpowiada  Kierowca busa
1 rok temu

A ja lepiej obsłuże się bronią jak komputerem to drugie to nie moje czasy smartfon mi wystarcza

Baska
odpowiada  Alibaba
1 rok temu

Brawo Ty

17
0
Napisz co o tym sądziszx