Rosja rozpoczęła atak na Ukrainę

Udostępnij
Tweet

Przed świtem Rosja rozpoczęła atak na punkty graniczne oraz obiekty wojskowe na Ukrainie.


Aktualizacje:
7:34 Ministerstwo obrony Rosji oświadczyło w czwartek, że infrastruktura baz lotniczych Ukrainy została unieruchomiona, a środki obrony przeciwlotniczej – zneutralizowane. Tymczasem strona ukraińska zapewnia, że lotnictwo nadal odpiera ataki.

—–

Ukraina twierdzi też, że jej żołnierze utrzymują pozycje obronne.

Mimo wysiłków wspólnoty międzynarodowej, Ukraina padła ofiarą brutalnej, niesprowokowanej i nieusprawiedliwionej rosyjskiej napaści. Współdziałamy z naszymi sojusznikami z NATO oraz UE, wspólnie odpowiemy na rosyjską brutalną agresję i nie pozostawimy Ukrainy bez wsparcia. – napisał prezydent Andrzej Duda.

Przed godziną 7 rano ukraińska straż graniczna przekazała, że od strony Białorusi wjechały czołgi.

Prezydent Rosji Władimir Putin wydał rozkaz przeprowadzenia specjalnej operacji wojskowej w Donbasie – poinformowały światowe agencje informacyjne. Putin powiedział, że Rosja nie może tolerować tego, co nazwał groźbami ze strony Ukrainy i ostrzeżeniami przed ingerencją z zagranicy.

„Musimy natychmiast zareagować na zbrodniczą agresję Rosji na Ukrainę; Europa i wolny świat muszą powstrzymać Putina; dzisiejsza Rada Europejska powinna zatwierdzić możliwie najsurowsze sankcje” – przekazał premier Mateusz Morawiecki.

„Prezydent Andrzej Duda prowadzi robocze konsultacje związane z obecną sytuacją; w najbliższym czasie możemy spodziewać się uruchomienia stosownych mechanizmów NATO; w życie weszły także procedury na poziomie krajowym. Polska w tej sytuacji będzie działać w ścisłej koordynacji z UE oraz NATO” – powiedział szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

Premier Morawiecki w środowy wieczór wydał następujące oświadczenie: Pan Donald Tusk stoi na czele partii Nord Stream – Europejskiej Partii Ludowej. EPL dała prezydentowi Putinowi nabity pistolet- monopol gazowy.

Przez wszystkie bezproduktywne lata trwania na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej nie zrobił nic dla zatrzymania gazowych projektów Rosji, zabezpieczenia interesów energetycznych Polski i UE jako całości.

Nie miał autorytetu, woli działania i charakteru, żeby zatrzymać niemiecko – rosyjskie projekty. Projekty promowane właśnie przez Europejską partię ludową, na czele której stoi .

To, że Europa mówi dziś o Kremlu „bardziej po polsku” to zasługa tego, że Polska i kraje bałtyckie od lat, konsekwentnie, biły na alarm. Ostrzegaliśmy, prowadziliśmy ofensywę dyplomatyczną, namawialiśmy inne kraje do zastopowania gazowych interesów z Rosją. I po raz kolejny mieliśmy rację.

Dziś nie ma już czasu na bezproduktywne dywagacje nad tym, czy sankcje należy wprowadzać. One muszą być wprowadzone natychmiast – i to w jak najbardziej dotkliwej formie. W tej sprawie w ostatnim czasie przeprowadziłem 20 kilka rozmów z liderami Unii Europejskiej.

Sankcje powinny dotykać najbardziej wrażliwych interesów kremlowskich elit, oligarchów, ale również sektorów gospodarki, dzięki którym Putin finansuje swoje kampanie wojenne.

Panie Przewodniczący Tusk – po raz kolejny wzywam pana do natychmiastowej rezygnacji z funkcji szefa Europejskiej Partii Ludowej.

Ciężkie czasy wymagają umięjętności prowadzenia twardych negocjacji, rozlicznych rozmów, przekonywania, zdecydowanych działań i sprawczości.

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o

87 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NO RESPECT
2 lat temu

Rusek zawsze był i jest nadal największym międzynarodowym bandytą. Są różne reżimy państwowe na świecie, ale żaden tak nie wyciąga łap po cudze jak Rosja. Szczęście, że chociaż w tym NATO jesteśmy. Ale i tak nie byłbym nadzwyczaj spokojny.

Skleroza?
odpowiada  NO RESPECT
2 lat temu

O Hameryce wprowadzającej demokrację zapomniałes ? Oni też po cudze.Np.ropa.

Stop mafii sądowniczej
2 lat temu

Do Eryk…. Dla ciebie debilizm jest groźniejszy od koronawirusa.

Konopnicka
2 lat temu

Panowie zamienią rurki na mundurki a swoje małe armatki przyćmią karabinami! Nie rzucim ziemi skąd nasz ród!
Nie damy pogrześć mowy.
Polski my naród, polski lud,
Królewski szczep Piastowy.
Nie damy, by nas zgnębił wróg!
Tak nam dopomóż Bóg!
Tak nam dopomóż Bóg!
Do krwi ostatniej kropli z żył
Bronić będziemy ducha,
Aż się rozpadnie w proch i w pył
Krzyżacka zawierucha.
Twierdzą nam będzie każdy próg!
Tak nam dopomóż Bóg!
Tak nam dopomóż Bóg!

Gimbo
2 lat temu

Żołnierz który dobrowolnie bierze udział w agresji na inny Kraj a w Rosji nie ma z tym Putin problemu staje się Zbrodniarzem ale mam nadzieje Sowieci dostaną po Nosie jak od Finlandii w 1939 roku

Gość bm.
odpowiada  Gimbo
2 lat temu

Do Gimbo oby…

krytyk
2 lat temu

Jeb** Wladimira Putina.

Gość bm.
odpowiada  krytyk
2 lat temu

Jeb.ć to mało powiedziane zlikwidować tą swołocz tzw oligarchów czyli grupę przestępczą a teraz morderców na masową skalę…

Handlowi plagą
odpowiada  Gość bm.
2 lat temu

O Oligarchach co tak spieprzali przed Putinem ,TERAZ, z Ukrainy ,nie zapomnij.

Zosia
2 lat temu

Panowie do woja! Idziecie się bić

Kocham swój Kraj
2 lat temu

Morawieckiego i jego cyrku nie biorę pod uwagę ..Wkurzajcie dalej Putina to nas rozjedzie,a wy odrzutowcami odlecicie w bezpieczne miejsca na ziemi ..bo macie portfele wypchane po brzegi…a naród Polski znów będzie cierpiał oszolomy

Józwa Butrym
odpowiada  Kocham swój Kraj
2 lat temu

Dokładnie. Popatrzcie na Orbana. Poparł Ukrainę, ale jednocześnie zapowiedział, że dla niego jest najważniejsze bezpieczeństwo jego kraju. A my znów się wychylamy przed tych silniejszych. Po raz kolejny „za waszą wolność i naszą”. A może po wielowiekowych doświadczeniach iść po rozum do głowy i zmienić kolejność tych słów?

osw
odpowiada  Józwa Butrym
2 lat temu

Gdyby nie namieszali ukraincom w glowaz z UE i NATO to by byl dzis spokoj. Dobrze wiedzieli ze rosja nigdy na to im nie pozwoli. Widocznie ktos mial w tym interes.

Kasia
odpowiada  Kocham swój Kraj
2 lat temu

Dokładnie z takim sąsiadem jak Rosja trzeba żyć w zgodzie A nie wychylac się przed szeregi tym bardziej ze nie oszukujmy się Ukraina nie jest naszym dobrym sąsiadem,większość nie lubi Polaków

Henjo00
2 lat temu

Duda i politycy niech mowia za siebiea nie za caly narod.. Chce walczyc niech wypierdala z rodzina i walczy

Kat
odpowiada  Henjo00
2 lat temu

Ciekawe co powiesz Kolo jak Ci Ruski wyrznie rodzinę….ciuuuupo jedna.

AaA
2 lat temu

A Morawiecki żeby przestał być premierem

Muszka
2 lat temu

Ukraina, potem kraje nadbałtyckie i być może Polska. Świat patrzy i przygląda się temu a putin grabieży coraz dalej.
Ukraina to nie nato i Unia, ale Europa i sąsiad naszego kraju. Nie możemy wszyscy patrzeć na rozlew krwi niewinnych ludzi. Sankcje Putina mnie zatrzymają bo Ukrainę zajmie a sankcje mu z czasem odpuszcza w imię interesów…

NO RESPECT
odpowiada  Muszka
2 lat temu

Otóż to. Trzeba się postawić ostro, zdecydowanie i wspólnie. Jak będziemy chować głowę w piasek i udawać, że to nie nasza sprawa, to za rok będziemy mieć ruskie helikoptery nad głowami. Odciąć Swifta! Wolę palić w piecu gałązkami niż mieć najazd tej dziczy w perspektywie.

osa
odpowiada  NO RESPECT
2 lat temu

czym ty sie chcesz postawic gadaniem bo raczej nie mamy zadnej sily militarnej. ogladalem przed chwila wiadomosci to raczej po wielkich deklaracjach ukraincy nie maja raczej woli walki i obrony swojego kraju bo wszystko ucieka w strone polski. Gdy opadna emocje to bedzie placz w UE co zrobic z kilkoma milionami imigrantów na statucie wojenym wtedy moze nie byc chetnych zeby dac na to kase

mo
odpowiada  Muszka
2 lat temu

życia mu nie wystarczy

87
0
Napisz co o tym sądziszx