Rolnicy protestują na trasie Ostrów – Kalisz (ZDJĘCIA i WIDEO) (aktualizacja)

Udostępnij
Tweet

Rolnicy skupieni wokół Agrounii protestują w środę w całej Polsce. Nie inaczej było w Południowej Wielkopolsce. Na trasie Ostrów Wielkopolski – Kalisz przejeżdża do godziny 14 około 100 ciągników rolniczych.

DCIM100MEDIADJI_0008.JPG
DCIM100MEDIADJI_0010.JPG
DCIM100MEDIADJI_0006.JPG
DCIM100MEDIADJI_0011.JPG

Karol Frąszczak, organizator protestu – Zaczynamy kolejny protest rolników przeciwko trudnej sytuacji w rolnictwie. Po skali rolników widać, że problemy są też większe i sytuacja nas też zmusza. Palącym problemem jest cena nawozów. Rząd obiecywał, że ceny nawozów spadną, a my tego nie widzimy. Nadal kosztują tyle samo. Zdrożały co najmniej 3-krotnie nawozy azotowe. Wielu rolników stojących za mną nie dokonało jeszcze zakupów. Wiosna coraz bliżej i trzeba by wyjechać na pole, a rolnicy czekają i patrzą czy nawozy stanieją. Środki do produkcji ciągle drożeją. Obcina się środki ochrony roślin. Było szumnie zapowiadane, że zniknie VAT na żywność, ale co z tego jak sklepy całą nadwyżkę zjadły. My z tego nie mamy nic. Nasze produkty na podwórku nie drożeją. Rolnicy mówią, że nawet tanieją. Tak nie może być wcale i w końcu ta bańka wybuchnie. My jesteśmy mocno niezadowoleni i chcemy by rząd w końcu zajął się problemami rolnictwa. Nie chodzi o mówienie, że vat stanieje o 8% kiedy nawozy zdrożały o 300% to nie jest dla nas żadna obniżka. Ubezpieczenia rolnicze – w zeszłym roku obniżono dotację dla ubezpieczeń, w tym roku ma powrócić do poprzedniej, ale to będzie poziom z 2020 roku. Ubezpieczenie będzie zawierane przez kilka dni, a później skończą się pieniądze. Dobrze byłoby, żeby wreszcie ktoś zaczął w Warszawie o nas myśleć. Zielony ład ma być wprowadzony. My tego najpewniej nie wytrzymamy. Mamy przejść na uprawy ekologiczne, a tego się nie da zrobić w naszym regionie. Stawia się na wzór Austrię, gdzie chodzą kozy po górach i to się wlicza do ekologii. U nas nie jest możliwe wdrożenie tych założeń i ograniczyć środków ochrony roślin czy nawozów. Tak nie może być. Zniszczyliśmy jako państwo hodowlę świń. Za chwilę hodowlą świń będą zajmować się korporacje. Jest kolega, który jeszcze ma hodowlę świń.

CZYTAJ  Dostaniesz mieszkanie jeśli zrobisz tylko to

Damian Nowak, rolnik z Masanowa – Ja jestem już chyba jednym z ostatnich w mojej wiosce, który żyje z trzody. Za kilogram żywca dostajemy 3,7. Czy państwo w sklepie płacicie za coś pochodzenia zwierzęcego 3,7? Za kiełbasę 30 zł. Takie rzeźnie które odbierają za jałmużnę mają około tysiąca za sztukę. To jest okradanie nas rolników. Może być tak, że my sprzedajemy tanio i niech państwo mają tanio w sklepach. A wzbogacają się korporacje, które na nas żerują. Mącznik zdrożał z 1100 na 6800 zł. To tak gaz mocno zdrożał? No chyba nie. W innych nawozach gaz nie jest wykorzystywany do produkcji, a też mocno zdrożały. Ktoś powie: nikt ci nie każe tego robić. To nie jest firma w której ktoś wyłącza prąd i idzie do domu. Te świnie trzeba odhodować. Mam umowę z Unią Europejską i przez 5 lat jestem zmuszony je hodować i nikogo nie interesuje czy będę zmuszony je sprzedać je za złotówkę. Apeluję do ludzi w miastach, żeby zwracali na to co i skąd kupują. To też wpłynie na tą sytuację, która jest. Umiemy przezwyciężyć różnych pasożytów z Europy, ale potrzebujemy także was. W miastach myślach, że my te ciągniki to z nieba mamy. One są w kredycie i nie wiemy czy je spłacimy.

Karol Frąszczak, organizator protestu Wszyscy chyba zauważyli, że już nie kupujemy w lokalnych sklepach, a pozostały prawie wyłącznie sieci. One doskonale wiedzą gdzie i skąd mogą kupować. Mnóstwo żywności przyjeżdża z zachodu. Nikt tego nie wie, bo nie jest wykazywana. My nie możemy wysłać na zachód, bo muszą być certyfikaty, a w drugą stronę do nas mogą przywieźć wszystko bez żadnej kontroli. Wychodzimy jako Agrounia, żeby zrobić z tym porządek. Patriotyzm w państwie jest duży i ludzie chcieliby wiedzieć gdzie to zostało wyprodukowane. W Niemczech kupuje się niemieckie, we Francji francuskie. Bardzo duża liczba rolników jest zadłużona. Agencja rolnictwa dociska nas o spłatę kredytów. Rolnicy ponieśli potężne koszty na walkę z ASF-em to tylko rolnicy to ponieśli. Niektórzy musieli pozakładać kafelki. Kto za to ma zapłacić? Jesteśmy non stop kontrolowani jeśli chodzi o pozostałości środków ochrony roślin. Czy ktoś to kontroluje np. na Ukrainie?

CZYTAJ  Tak się skończyło spotkanie z wilkiem (ZDJĘCIA)

Ostatni protest był w sierpniu i zmieniło się tyle, że zmienił się minister. Państwo wiecie w mediach, że nic się w rolnictwie nie zmieniło. Czy rządzący chcą, żebyśmy sami się zablokowali? Wpuszczą korporacje i powiedzą, że nie ma naszego rolnictwa, bo rolników nie ma.

Sytuacja jest tak zła, że w rolnictwie nikt inwestycji nie robi, a w miastach dopiero będzie źle. Dlatego to na pewno wszystko zdrożeje. Produkcja umrze samoistnie. Jeśli tylko korporacje będą produkować wieprzowinę to sami sobie państwo odpowiedzcie na to pytanie.

Koledzy myślą o protestach w Warszawie. Na wsi jest ciężko i nie wiem czy rolników będzie stać wyjeżdżać gdziekolwiek. Chcemy rozmawiać. To nie jest, że tylko uderzamy pięścią. Każdy w gospodarstwie wie co trzeba w gospodarstwie zmienić, ale nasz rząd nie chce z tego skorzystać.

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o
95 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Paweł
2 lat temu

Nabrało się kredytów, to teraz nie ma z czego spłacać. Na wszystko dopłaty dostajecie i jeszcze macie tupet blokować drogi? W dupach się poprzewracało.

olek
2 lat temu

a za bieruta robotnicy pojechali na wies zabrali zarcie i kmiotom wpierdolili

Jedrek
2 lat temu

Dla wszystkich komentujących: przestańcie być biedakami na etacie wiecznie wytykający komuś że coś ma. Sami kupcie ziemię i się wykarzcie

Ks.Sławek
2 lat temu

A ten pisowiec że śliwnik w kubocie to chyba kręt w waszych strukturach

ŻYWICIEL
2 lat temu

Co za debile malo myślący z miasta tu piszą aż sie czytać tego da, zobaczymy jak zaraz, na jedzenie nie będzie was stac to sie pośmiejemy

Pamela
2 lat temu

Wszystko zmierza w kierunku likwidacji polskiego rolnictwa. A bez tego jesteśmy straceni jako kraj i uzaleznieni od obcych korporacji. Chrońmy nasze polskie rolnictwo a nie kłóćmy sie!

Uli
2 lat temu

Jak mają tak źle wprowadzić im kasy fiskalne wszystko niech idzie przez kasę i niech przejdą na zus

Obserwator Ostrowski
2 lat temu

Wszystko rozumiem ale nie może tak być że rolnik (czyli przedsiębiorca tylko mieszkający na wsi) ma na wszystko dopłaty, a przedsiębiorca z miasta nie ma żadnych dopłat i jeszcze musi bić się o klienta bo taka jest konkurencja, rolnikowi zawsze na skupie wezmą, a przedsiębiorca czasem sprzedaje taniej niż po kosztach.
Sam urodziłem się na wsi i znam to środowisko, osobiście nie znam biednego rolnika który ma 10 hektarów ziemi, a tu przyjeżdżają tacy co mają 100h czy 200h i płaczą. Jak jest dobry rok i dobre ceny to siedzą cicho, i kupują co rusz to nowe sprzęty (które wcale nie są im czasem potrzebne ale jak sąsiad wymienił traktor to On też zaraz musi). To jak jest dobry rok to się oszczędza na gorsze czasy a nie wydaje…No i na końcu….obecnie rządzi wasza partia….zastanówcie się przy urnach następnym razem
pozdrawiam

Tomek
2 lat temu

Do MIR i Mateusz
Popieram w 1000%

Mateusz
2 lat temu

Ja mieszkam na wsi ale rolników nie popieram.
Gdy nie mam duzo pieniedzy z mojej firmy to nie kupię drogich sprzętów zeby zadłużyć się po uszy. Bo kupuje tylko to na co mnie stać. Ale rolnik musi mieć nowy ciągnik i to drogi . My przedsiębiorcy też mamy problemy i nie blokujemy pól rolnikom. Nie robimy z siebie ofiar losu. Tylko kombinujemy jak utrzymać firmę. Szukać innych rozwiązań. Czasem pozostaje zamknięcie zakładu i przekwalifikowanie się.
Wszystko drożeje a klienci chcą taniej.
I co my mamy powiedzieć.

Gdyby nie mieso z zachodu to byśmy u rolnika płacili za 1 kg schabu może ze 30 zl.
Rolnik by chciał nawozy tanie, pasze tania ale za zboże i żywiec kokosy.
I nie mówcie, że mieso z zachodu śmierdzi. Wasze też czasami śmierdzi bo wielu rolników karmi świnie odchodami z ubojni drobiu. Sami ich nie jedzą a ludziom sprzedają.
A po drugie to niech się rolnik nie tlumaczy że mieszczuchy jedzą to co rolnik wyprodukował , bo ten rolnik korzysta też z usług mieszczuchów . Wszyscy jesteśmy sobie potrzebni wiec nie zatruwajmy sobie życia. Żeby strajkować trzeba to robic z głową. Przepraszam, że tyle musicie czytać ale musiałem to napisać po przeczytaniu wszystkich komentarzy

95
0
Napisz co o tym sądziszx