Kolejne pieniądze do wzięcia na wymianę kopciuchów

Aż 1 870 000 złotych Ostrów Wielkopolski przeznaczy na wymianę “kopciuchów”! Nowością w tegorocznej edycji programu jest możliwość ubiegania się o dotacje przez właścicieli budynków, w których prowadzona jest działalność gospodarcza. Nabór rusza 17 lutego. 

– Jedną z najważniejszych kwestii jest dla nas walka o czyste powietrze w naszym mieście. Każdego roku namawiamy ostrowian do zlikwidowania starych „kopciuchów”, by jak największa ich liczba zniknęła z miejskiej przestrzeni. To już kolejny rok funkcjonowania naszej akcji, którą zdecydowanie chcemy kontynuować, ponieważ efekty są już zauważalne. Kolejna duża kwota przeznaczona w budżecie na ten cel to kolejnych kilkaset zlikwidowanych starych pieców – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

W roku 2021 zostało usuniętych:

 • 285 kotłów węglowych C.O.,

 • 83 piece kaflowe,

 • 20 kozy/cyganki

 • 9 inne węglowe źródła.

W sumie, dzięki wsparciu miejskiego dofinansowania w 2021 roku usunięto 397 „kopciuchów”.

Węglowe źródła ogrzewania zostały zastąpione w:

 • 266 przypadkach ogrzewaniem gazowym,

 • 4 przypadkach ogrzewaniem elektrycznym,

 • 74  przypadkach podłączeniem do miejskiego cieplika,

 • 15 przypadkach pompą ciepła

Zainteresowanie programem instalacji alternatywnych źródeł ogrzewania rośnie z roku na rok. Program funkcjonuje od 2015 roku. Wówczas “kopciuchy” na bardziej ekologiczne źródła ciepła wymieniono w zaledwie 100 lokalizacjach. W 2021 roku było ich już 359.

Poziom wydatków na wymianę źródeł ciepła w kolejnych latach od 2015 roku do 2021 roku to niemal 8 mln złotych. 2022 rok to kolejne środki – 1 870 000 złotych – przekazane na wymianę starych pieców.

Wnioski w sprawie udzielania dotacji celowej na dofinansowanie wymiany źródeł ogrzewania węglowego na ekologiczne źródła ciepła należy składać od dnia 17 lutego do dnia 9 marca (włącznie) 2022 r. 

– Wniosek o dotację może złożyć mieszkaniec Ostrowa Wielkopolskiego, wspólnota mieszkaniowa, osoba prawna, przedsiębiorca oraz jednostki sektora finansów publicznych będące gminnymi lub powiatowymi osobami prawnymi.Zainteresowanie programem jest bardzo duże, dlatego postanowiliśmy rozszerzyć nasz program. Nowością w tym roku jest możliwość ubiegania się o dotacje przez właścicieli budynków, w których prowadzona jest działalność gospodarcza – mówi Mikołaj Kostka, zastępca prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

CZYTAJ  Niepełnosprawny 13-latek wyciągnięty z zimnej wody

Wysokość dotacji sięga od 5 do 10 tys. złotych na wymianę źródeł ciepła z pieca węglowego wynosi odpowiednio:

 •  7 500 złotych w przypadku podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej,

 • 5 000 złotych w przypadku zmiany na ogrzewanie gazowe,

 • 5 000 złotych w przypadku zmiany na ogrzewanie olejowe,

 • 10 000 złotych w przypadku zmiany na ogrzewanie elektryczne,

 • 10 000 złotych w przypadku zmiany na pompę ciepła.

Do 2024 roku wszystkie piece o klasie “zero” będą musiały zostać wymienione. Dotyczy to całej Wielkopolski. Ten termin określa tzw. ustawa antysmogowa przyjęta przez Sejmik Województwa Wielkopolskiego.

Wnioski można składać w wersji papierowej w siedzibie Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim; w wersji papierowej na adres Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim; w formie dokumentu elektronicznego przez elektroniczną skrzynkę podawczą organu.

Druki wniosków są dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim:

https://bip.umostrow.pl/chapter_176946.asp?soid=DFC0301A3077427D9E7B7ED54F1F80EA

oraz bezpośrednio w Referacie Obsługi Mieszkańców Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim przy Al. Powstańców Wielkopolskich 18, w godzinach 8:00 – 16:00.

Szczegółowych informacji udziela Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, Referat Ochrony Środowiska pod nr tel. 62-58-22-409, 62-58-22-408, 62-58-22-407 lub na adres e-mail: [email protected]

21 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
piec.
9 miesięcy temu

w okresie 5-10 lat tylko naiwny dureń zlikwiduje t.z wierne od lat kopciuchy.
Naiwni dali sie wpakować w modne ECO-pompy, fotowoltaike,gaz, wiatraki itp. OK masz lewy grosz
zainstaluj sobie , ale zysku z tego na dzisiaj żadnego. Dzisiaj dureń ma na dachu szkło i szwagier juz mu nie zazdrości ale z niego sie śmieje.
Na dzisiaj nalezy odczekać, rozejrzec sie za czymś innym – może indywidualne małe turbiny wiatrowe ?
Nie wiem. Ale wiem,ze kopciucha dzisiaj sie nie likwiduje.

Kopciuch
9 miesięcy temu

dopłaty do energii a likwidacja kopciuchów .
Kolejne etapy ECO gdzie samorządy, politycy i związani z nimi cwaniaki co na tym robią kasę.
Fotowoltaika ? wpakujesz 30-40 tys. podziel to przez 10 lat a wyjdziesz na finansowego durnia .
Po 5 latach tracisz gwarancję a szklarnia zaczyna sie sypać + opłata za recykling , dodatkowo ceny prądu godzinowe Gaz – wymiana , a wymiana piecy, na ECO-gaz . Kolejny finansowy dureń. Instalacja +- 20 tys ., a gaz 100-300% w górę. Pompy cieplne – kolejny wygodny finansowy bubel . Tep. wody max 21, wiec wsparcie energią elektryczną. / u nas w okresie naj. zpotrzebowania 90%
dni bez słoneczka/ .
Reasumując- tylko na dzisiaj dureń zlikwiduje t.z kopciuchy. Piece praktyczne, – masz ciepło w domu, ciepła woda, spalisz wsio ddddddduzo taniej i starczy na” wczasy.”
Fakt, trochę brudno, trochę pracy, troche dymu przy rozpalaniu, ale czy to nas problem .
Mamy kopalnie ale rząd pozamykał, elektrownia atomowa jest wokół, ale nie u nas. Wiec mam gdzieś gaz, pompy, foto . Dzisiaj ważne jest ciepło, a problem eco to polityka taniego paliwa. A to sprawa rządu, dopłat do gazu.itp.
Wiec na 3-10 lat dajmy spokój wiernym ale ciepłym kopciuchom

filip z konopii
9 miesięcy temu

Ludzie! nie łudźcie się że będzie tanio. Tani miał był, jak wymieniono piece to miał podrożał. Teraz jest podobnie, pellet, eco groszek, gaz będzie coraz to droższy. Będziecie ogrzewać jedno pomieszczenie, nie pięć tak jak było dawniej. Ja nie mam z tym problemu, sprzedałem dom i kupiłem mieszkanie w bloku.

Donald duck
9 miesięcy temu

@adam: taniej nie będzie. Są zmowy i uklady na dystrybucji oraz produkcji. Pellet zaczyna się od 1,5k/t poszedł w górę o 100% w jeden sezon. A dopiero pójdzie gdy ludzie wymienia kotły i zwiększy się zapotrzebowanie.

Donald duck
9 miesięcy temu

Tylko atom nas może uratować. W tym roku PO miała oddać elektrownię do użytku. Taki mieli plan. Pytam się gdzie wybudowali bo jak narazie cisza.

Donald duck
9 miesięcy temu

W Polsce jest tak że dobre wakacje wrzuca się do pieca. Ale nie jest to wina palących tylko władz które od dawien dawna nic z tym nie robią. Zakup pieca na „eko” to 16k dolicza instalację 20k netto. Opal 1,5k na miesiąc nie starczy. Trzeba być idiota by skusić się na jakieś pseudo dotacje.

Disco
9 miesięcy temu

Najlepsze jest hasło. Darmowy prąd z fotowoltaiki. Darmowy za jedyne 40 tysi. Jak darmowe rozmowy w abonamencie za 50zl. Darmowe za pieniądze hehe. Węglaki faktycznie syfią. Nie zmienia to faktu, że rozwiązania ekologiczne powinny być korzystniejsze cenowo i nawet nie trzeba by dotacji.

Margola
9 miesięcy temu

Jak będzie dotacja co miesiąc do gazu to ja bardzo chętnie będę palić…

adam
9 miesięcy temu

Ja skorzystałem z dotacji czyste powietrze w zeszłym roku i piec na ekogroszek. Potem się okazało że nie jest to wcale takie eko jak miało być i problemy z węglem plus cena prawie 100 procent do góry. Ten bałagan w polsce jest nie do opisania… dają dotację na coś co likwidują bo unia chce nas dojechać i pozamykać kopalnie…

Bartek Ziółkowski
9 miesięcy temu

Szybkie pytanie do Pani Prezydent. Kiedy planowane jest rozpoczęcie naboru na wymianę źródeł ogrzewania gazowego na kopciuchy. W tym kraju niczym poza szmatami nie opłaca się palić a do mojego kotła gazowego nie idzie ich wsadzić.
Proszę o pilną informację gdyż jestem zapisany na kartony do jarania w biedrze.

21
0
Napisz co o tym sądziszx