Najniższe bezrobocie. Czujecie ten dobrobyt?

Okazuje się, że mieszkamy prawie w krainie mlekiem i miodem płynącej. Powiaty z naszego regionu są w czołówce pod względem najniższego bezrobocia. Zobaczmy kto jest najlepszy, a kto najgorszy.

Najniższe bezrobocie w naszym kraju – według danych GUS na koniec grudnia 2021 r. – jest w powiecie kępińskim, Poznaniu, powiecie poznańskim, Sopocie, Katowicach, Warszawie i powiecie wrocławskim. Najwyższe zaś w powiecie szydłowieckim na Mazowszu, powiecie kętrzyńskim (Warmińsko-Mazurskie) i powiecie białogardzkim (Zachodniopomorskie).

Stopa bezrobocia pod koniec zeszłego roku wyniosła w Polsce 5,4 proc. Jeśli chodzi o województwa, najniższa była w Wielkopolsce (3,1 proc.), w woj. śląskim (4,2 proc.) i w Małopolsce (4,5 proc.), a najwyższa w Warmińsko-Mazurskiem (8,6 proc.), na Podkarpaciu (8,2 proc.) i w Kujawsko-Pomorskiem (7,7 proc.).

W skali całego kraju, ale i województw, występują ogromne różnice pod względem poziomu bezrobocia. Od 1,6 proc. w powiecie kępińskim, Poznaniu i okolicach do 22,3 proc. w powiecie szydłowieckim na Mazowszu.

Na ponad 350 polskich powiatów i tzw. miast na prawach powiatu (te miasta to 66 największych ośrodków miejskich w naszym kraju) najniższym poziomem bezrobocia mogą się pochwalić obecnie:

Ranking opracowany przez portalsamorzadowy.pl
1. Powiat kępiński (Wielkopolskie), miasto Poznań, powiat poznański (gminy okalające Poznań): 1,6 proc.
2. Miasto Sopot: 1,7 proc.
3. Miasto Katowice, miasto Warszawa, powiat wrocławski (gminy okalające Wrocław): 1,8 proc.
4. Powiat bieruńsko-lędziński (Śląskie), powiat warszawski-zachodni (gminy sąsiadujące z Warszawą od zachodu): 1,9 proc.
5. Miasto Wrocław, powiat leszczyński (gminy okalające Leszno – Wielkopolskie), powiat wolsztyński (Wielkopolskie): 2,0 proc.
6. Miasto Tychy, powiat grójecki (Mazowieckie): 2,1 proc.
7. Miasto Bielsko-Biała, powiat nowotomyski (Wielkopolskie), powiat śremski (Wielkopolskie): 2,2 proc.
8. Miasto Olsztyn: 2,3 proc.
9. Miasto Krosno, miasto Gdynia, powiat słubicki (Lubuskie): 2,4 proc.
10. Powiat kaliski (gminy okalające Kalisz): 2,5 proc.
11. Miasto Gorzów Wielkopolski, miasto Ruda Śląska, powiat myślenicki (Małopolskie): 2,6 proc.
12. Powiat kościański (Wielkopolskie), powiat ostrowski (Wielkopolskie): 2,7 proc.
13. Miasto Leszno (Wielkopolskie), powiat krotoszyński (Wielkopolskie): 2,8 proc.
14. Miasto Kraków, powiat pruszkowski: 2,9 proc.
15. Miasto Gdańsk, miasto Gliwice, miasto Nowy Sącz, powiat rawski (Łódzkie), powiat kolski (Wielkopolskie), powiat ostrzeszowski (Wielkopolskie): 3,0 proc.
16. Miasto Rybnik, miasto Kalisz, powiat piaseczyński (Mazowieckie): 3,1 proc.
17. Miasto Opole, powiat wyszkowski (Mazowieckie), powiat pszczyński (Śląskie): 3,2 proc.
18. Miasto Szczecin, powiat świebodziński (Lubuskie), powiat szamotulski (Wielkopolskie): 3,3 proc.
19. Powiat turecki (Wielkopolskie), powiat grodziski (Mazowieckie), powiat buski (Świętokrzyskie), powiat czarnkowsko-trzcianecki (Wielkopolskie), powiat rawicki (Wielkopolskie): 3,4 proc.
20. Miasto Chorzów, powiat obornicki (Wielkopolskie), powiat kartuski (Pomorskie), powiat skierniewicki (Łódzkie): 3,5 proc.

Ostatnią pozycję zajmuje powiat szydłowiecki (pomiędzy Radomiem, a Kielcami) ze wskaźnikiem bezrobocia wynoszącym 24,4%.

0
Czy odczuwacie ten dobrobyt na co dzień?x
POLECANE NEWSY
40 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
tamy
4 miesięcy temu

Od emerytów wara goowniarzu. Emeryci zapracowali na swoje świadczenia. Natomiast to się dzieje z młodymi nierobami to woła o pomstę do nieba. Jak przychodzi zasiłek z mopsu czy termin wypłaty 500+ to chleją pod sklepem. Na koniec jeszcze flaszkę za pazuchę i do domu. Oczywiście nie swojego tylko socjalnego – bo roboty ni ma za takie piniądze żeby chciało się ruszyć doopę. A sprzedają się tacy właśnie jak ty, bo takim najłatwiej złamać kręgosłupy. Pozdrów swoich ulubieńców: kurdupla, łakomą Krychę, złodzieja z Pcimia i największych patryjotów w tym porąbanym kraju.

Deco
4 miesięcy temu

@ becks’a

W tym kraju nikt w nic nie wierzy, przynajmniej to 90% wyborców. Każdy liczy na samego siebie, więc jak dawają 500 plus to ich wybierają. Bądźmy realistami, polityka nic nigdy nie zmieniła. Ataki personalne, łamanie kręgosłupów syf i malaria. To demokracja w Polsce, przynajmniej na dzisiaj.

becks'a
4 miesięcy temu

W tym kraju nic się nie zmieni jak głupi i niewykształceni będą mieli tyle do powiedzenia co dziś. Ich trzeba najlepiej w szafach pozamykać. Proponuję testy IQ i kto nie ma z 85 ten traci prawa wyborcze oraz dostęp do internetu. Prawo do nauki miał za darmo więc jak nie skorzystał to tylko jego wina. Mówię tu o 90% prostaków popierających dyktaturę PiS którzy nawet jednego dobrego punktu tak naprawdę nie potrafią wymienić tych rządów Jakby mieli 10 wymienić to by im prędzej majtki zbrązowialy

becks'a
4 miesięcy temu

Dobrze to mają tutaj emeryci którzy najpierw rozwalili ten kraj pijąc wódę pod kombinatem lub kawusie w biurach a teraz sprzedali by się samemu Hitlerowi za czternastkę . Zobaczcie jak są zadowoleni że mogą przechodzić na emeryturę wcześniej tym samym młodzi muszą na nich jeszcze bardziej zaiwaniac.

Roman
odpowiada  becks'a
3 miesięcy temu

Kiepsko u Ciebie z mysleniem.
Coz nie kazdy ma rozum.

wyborca
4 miesięcy temu

ale tu Beatka robi dobrobyt ;basen ,tężnie itp najlepsze pieniadze są w Ostrowie tu nawet ludzie z innych miast przyjeżdzają .proszę przykład- prezes crk , prezes hali , prezes od segregacji smieci

Deco
4 miesięcy temu

Dobrobyt z bezrobociem nie ma nic wspólnego, przynajmniej nie w tym kraju.
Dlaczego nikt nie wspomina o jakości oferowanej pracy, od zabezpieczeń socjalnych, przez przyjazne środowisko, perspektywy rozwoju zawodowego do odpowiedniej płacy.
Nawiasem czytając rusofilskie ataki na „poloczków” dostaję rusofobicznej czkawki 😛

art
4 miesięcy temu

Tak czuję… zapier…am za 2 a dostaję 1 wypłatę…

Gazik
4 miesięcy temu

Wiadro to ty masz zamiast łba .Poczytaj. Historia dla Ciebie to wiedzą nie do przebycia .Wielbicielu Szwabów, sprzedawczyków, dwiantow .Deb…
li nie Pozdrawiam .

Dworzanin
4 miesięcy temu

Niemiec ma 10 wiader euro i jak ubędzie mu 10% to ma dalej 9 wiader. Polak na 3 wiadra euro i jak zdarzy się cud -bo przecież wierzymy w cuda i przybędzie mu kolejne 3 to ma 6 wiader. Ale i tak Niemiec ma 3 wiadra euro więcej ! No ale  cóż rozwijamy ale  się od Niemców kilkanaście razy szybciej. Nocy wolnej od pisowskich złodziejów życzę.

Do Jjj
4 miesięcy temu

Bezrobocie mamy niskie bo 2 miliony Polaków pracuje za granicą. Gdyby nagle wszyscy wrócili to nagle mieli byśmy 20% bezrobocie. A Ukraincom opłaca się tylko dlatego że tutaj kupują dolary i wymieniają je u siebie, u nich dolar ma wyższy kurs i tyle w temacie. A co do Azjatów też bym się nimi zbytnio nie podniecał bo oni wiecznie tu by nie siedzieli. Podobnie jak wielu Polaków odłoży trochę kasy i wraca, tak robi wielu Polaków sezonowo. Do tego dochodzi ryzyko związane z pandemią i lockdawnami, np. w branży restauracyjnej jest mniej chętnych do pracy. Tak że, Panie kolego, bez podniet z tym rynkiem pracy bo temat jest nieco bardziej złożony a nie jak mówi się w TV PIS „dobra zmiana”.

40
0
Napisz co o tym sądziszx