To już pewne. Kolej dużych prędkości ominie nas

Spółka Centralny Port Komunikacyjny podpisała umowę na studium wykonalności dla Kolei Dużych Prędkości między Sieradzem a Poznaniem. Ten 170-kilometrowy odcinek to część tzw. “igreka”, dzięki któremu podróż koleją na przykład ze stolicy Wielkopolski do Warszawy skróci się o ponad godzinę. Główna trasa ominie jednak Ostrów i Kalisz. 

Najnowsza umowa dotyczy przygotowania studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ), czyli niezbędnej dokumentacji przedprojektowej, dla linii: Sieradz – Kalisz – Pleszew – Poznań. (odnoga niższej kategorii).

Większość tego odcinka tzw. szprychy nr 9 znajduje się na terenie woj. wielkopolskiego (oprócz fragmentu w okolicach Sieradza, który leży w Łódzkiem). Spółka CPK podpisała kontrakt z wybranym w przetargu konsorcjum firm BBF, IDOM i Arcadis. Wartość podstawowego zakresu umowy to 42,9 mln zł netto.

Dzięki naszej kolejowej inwestycji między Sieradzem i Poznaniem pociągi będą jeździć z pasażerami do 250 km/h. Przyjęta dla tego odcinka prędkość projektowa to jednak 350 km/h. Do takiej wartości będzie można w przyszłości podnieść prędkość maksymalną bez przebudowy torowiska i zmiany geometrii łuków.

Jakie będą korzyści dla pasażerów? Po wybudowaniu tego odcinka przejazd koleją między Warszawą a Poznaniem potrwa zaledwie 1 godz. 55 min (dzisiaj taka podróż pociągiem zajmuje ok. 3 godz.). Do Kalisza da się dojechać ze stolicy w 1 godz. 20 min (zamiast ok. 3 godz. jak obecnie). Skrócą się także czasy przejazdu z Poznania: do Kalisza do 35 min (dziś 1,5 godz.) i do Łodzi do 1 godz. 10 min (teraz ok. 3 godz.). Do CPK pasażerowie dojadą z Poznania w 1 godz. i 40 min.

W ramach STEŚ wykonawca dostarczy spółce CPK m.in. prognozy ruchu, a także analizy – np. techniczne, środowiskowe i wielokryterialne. Czas na przygotowanie tzw. wariantu inwestorskiego, który będzie stanowił załącznik do wniosku o decyzję środowiskową, to 12 miesięcy.

W zakres umowy wchodzą także m.in.: badania geologiczne wraz z dokumentacją i mapy do celów projektowych. Następnym etapem – po wykonaniu STEŚ – będzie m.in. opracowanie projektów: koncepcyjnego i budowlanego.
W ciągu najbliższych 9 miesięcy spółka CPK planuje ponad 100 spotkań konsultacyjnych. Najbliższe odbędzie się w Poznaniu już w najbliższy poniedziałek.

Jak wynika z harmonogramu, pierwsze roboty budowlane na odcinku Sieradz-Poznań mają ruszyć na przełomie 2024 i 2025 r. Zakończenie prac planowane jest na przełomie 2028 i 2029 r., czyli ok. roku po zakończeniu budowy Portu Solidarność.
Program Kolejowy CPK #KolejNaPolske przewiduje na terenie woj. wielkopolskiego budowę przez CPK ok. 220 km nowych linii kolejowych i modernizację przez PKP Polskie Linie Kolejowe 530 km linii istniejących.

Dotychczas spółka CPK opracowywała studia wykonalności STEŚ dla ośmiu kolejowych inwestycji w różnych częściach o łącznej długości ok. 1 000 km. Po podpisaniu umowy na odcinek Sieradz – Poznań ta liczba wzrosła do prawie 1 200 km. W ciągu najbliższych tygodni spółka planuje podpisanie kolejnych kontraktów.
Spółka CPK przygotowuje budowę 12 tras kolejowych, w tym 10 tzw. szprych, prowadzących z różnych regionów Polski do Warszawy i nowego lotniska. W sumie to 30 zadań inwestycyjnych i prawie 1 800 km nowych linii kolejowych, które mają zostać zrealizowane do końca 2034 r.

POLECANE NEWSY
25 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
becks'a
1 miesiąc temu

Najgorsze że to wszystko kosztem tej pisowskiej dziury. Następny p…ch politycznych przekupstw ciąg dalszy

EmEm
5 miesięcy temu

Wymiana pasażerska (2017/2018/2019/2020)
Kalisz – 1200/1500/1500/700-1000
Pleszew – 300-499/500-699/500-699/300-500
Ostrów Wielkopolski – 2900/3800/4100/2500
No cóż

M43
5 miesięcy temu

O „kolei dużych prędkości” w naszym regionie, to regularnie co kilka lat słyszę od 1975 roku. Jak do tej pory nic się nie dzieje i myślę że dalej nic się nie będzie działo. Gdyż moim zdaniem takie „koleje” nie są nam potrzebne. Nie jesteśmy krajem powierzchniowo podobnym np. do Francji. Cała ta gadka o nich, to po prostu kolejna propaganda. 🙁

Bolo
5 miesięcy temu

I jak walną cenę biletów to pociągi będą puste jeździły.

Zły
5 miesięcy temu

A Pani Prezydent tylko fotki przy tablicy nieznanego człowieka, niewykończonej hali, odrestaurowywanie dobrych ulic na „lepsze”… I ciekawostka – w listopadzie pojawiły się „ochy i achy” bo przybyło kilka pociągów relacji Odolanów – Poznań i wielka sensacja… A powód był taki że połączenia uruchamiały koleje Wielkopolskie żeby korzystać z bocznicy w Odolanowie bo w Ostrowie bocznice zajmują składy kolei Regionalnych. Gdyby naprawdę chodziło o lepsze skomunikowanie to połączenia poszły by co najmniej z Oleśnicy. I tyle mamy z tego lansu naszych wlodarzy, jedna wielka ściema byle kasiorka płynęła strumieniem do kieszeni a motłoch niech się cieszy…

Ryszard
5 miesięcy temu

DZIĘKUJEMY PANIE POŚLE ŁAWNICZAK I POŚLE URBANIAK !

Dobry wilk
5 miesięcy temu

Po co nam kolej jak jest w Berlinie!!! Jakby natura chciała , żeby była w tym miejscu to by była…

ZK
5 miesięcy temu

Pierwsze plany budowy w Polsce Kolei Dużych Prędkości powstały w 1995 roku i ewoluowały przez całe lata 90., aż zostały opublikowane w 2001 roku” – wg Wikipedii. Gdyby tak linia miała powstać, to już by dawno powstała. Na tym „projekcie” grupa ludzi zarabia już od dłuższego czasu kolosalne pieniądze.

POS
5 miesięcy temu

Proponuje utworzyć Nową Republikę Ostrowska i odciąć się od panującego bez ładu i bez prawia.

Opol
5 miesięcy temu

Zanim zaczną budować o ile zaczną to się zmienią plany wiele razy

25
0
Napisz co o tym sądziszx