To już pewne. Kolej dużych prędkości ominie nas

Spółka Centralny Port Komunikacyjny podpisała umowę na studium wykonalności dla Kolei Dużych Prędkości między Sieradzem a Poznaniem. Ten 170-kilometrowy odcinek to część tzw. “igreka”, dzięki któremu podróż koleją na przykład ze stolicy Wielkopolski do Warszawy skróci się o ponad godzinę. Główna trasa ominie jednak Ostrów i Kalisz. 

Najnowsza umowa dotyczy przygotowania studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ), czyli niezbędnej dokumentacji przedprojektowej, dla linii: Sieradz – Kalisz – Pleszew – Poznań. (odnoga niższej kategorii).

Większość tego odcinka tzw. szprychy nr 9 znajduje się na terenie woj. wielkopolskiego (oprócz fragmentu w okolicach Sieradza, który leży w Łódzkiem). Spółka CPK podpisała kontrakt z wybranym w przetargu konsorcjum firm BBF, IDOM i Arcadis. Wartość podstawowego zakresu umowy to 42,9 mln zł netto.

Dzięki naszej kolejowej inwestycji między Sieradzem i Poznaniem pociągi będą jeździć z pasażerami do 250 km/h. Przyjęta dla tego odcinka prędkość projektowa to jednak 350 km/h. Do takiej wartości będzie można w przyszłości podnieść prędkość maksymalną bez przebudowy torowiska i zmiany geometrii łuków.

Jakie będą korzyści dla pasażerów? Po wybudowaniu tego odcinka przejazd koleją między Warszawą a Poznaniem potrwa zaledwie 1 godz. 55 min (dzisiaj taka podróż pociągiem zajmuje ok. 3 godz.). Do Kalisza da się dojechać ze stolicy w 1 godz. 20 min (zamiast ok. 3 godz. jak obecnie). Skrócą się także czasy przejazdu z Poznania: do Kalisza do 35 min (dziś 1,5 godz.) i do Łodzi do 1 godz. 10 min (teraz ok. 3 godz.). Do CPK pasażerowie dojadą z Poznania w 1 godz. i 40 min.

W ramach STEŚ wykonawca dostarczy spółce CPK m.in. prognozy ruchu, a także analizy – np. techniczne, środowiskowe i wielokryterialne. Czas na przygotowanie tzw. wariantu inwestorskiego, który będzie stanowił załącznik do wniosku o decyzję środowiskową, to 12 miesięcy.

W zakres umowy wchodzą także m.in.: badania geologiczne wraz z dokumentacją i mapy do celów projektowych. Następnym etapem – po wykonaniu STEŚ – będzie m.in. opracowanie projektów: koncepcyjnego i budowlanego.
W ciągu najbliższych 9 miesięcy spółka CPK planuje ponad 100 spotkań konsultacyjnych. Najbliższe odbędzie się w Poznaniu już w najbliższy poniedziałek.

Jak wynika z harmonogramu, pierwsze roboty budowlane na odcinku Sieradz-Poznań mają ruszyć na przełomie 2024 i 2025 r. Zakończenie prac planowane jest na przełomie 2028 i 2029 r., czyli ok. roku po zakończeniu budowy Portu Solidarność.
Program Kolejowy CPK #KolejNaPolske przewiduje na terenie woj. wielkopolskiego budowę przez CPK ok. 220 km nowych linii kolejowych i modernizację przez PKP Polskie Linie Kolejowe 530 km linii istniejących.

Dotychczas spółka CPK opracowywała studia wykonalności STEŚ dla ośmiu kolejowych inwestycji w różnych częściach o łącznej długości ok. 1 000 km. Po podpisaniu umowy na odcinek Sieradz – Poznań ta liczba wzrosła do prawie 1 200 km. W ciągu najbliższych tygodni spółka planuje podpisanie kolejnych kontraktów.
Spółka CPK przygotowuje budowę 12 tras kolejowych, w tym 10 tzw. szprych, prowadzących z różnych regionów Polski do Warszawy i nowego lotniska. W sumie to 30 zadań inwestycyjnych i prawie 1 800 km nowych linii kolejowych, które mają zostać zrealizowane do końca 2034 r.

POLECANE NEWSY
24 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
EmEm
9 dni temu

Wymiana pasażerska (2017/2018/2019/2020)
Kalisz – 1200/1500/1500/700-1000
Pleszew – 300-499/500-699/500-699/300-500
Ostrów Wielkopolski – 2900/3800/4100/2500
No cóż

M43
11 dni temu

O „kolei dużych prędkości” w naszym regionie, to regularnie co kilka lat słyszę od 1975 roku. Jak do tej pory nic się nie dzieje i myślę że dalej nic się nie będzie działo. Gdyż moim zdaniem takie „koleje” nie są nam potrzebne. Nie jesteśmy krajem powierzchniowo podobnym np. do Francji. Cała ta gadka o nich, to po prostu kolejna propaganda. 🙁

Bolo
12 dni temu

I jak walną cenę biletów to pociągi będą puste jeździły.

Zły
12 dni temu

A Pani Prezydent tylko fotki przy tablicy nieznanego człowieka, niewykończonej hali, odrestaurowywanie dobrych ulic na „lepsze”… I ciekawostka – w listopadzie pojawiły się „ochy i achy” bo przybyło kilka pociągów relacji Odolanów – Poznań i wielka sensacja… A powód był taki że połączenia uruchamiały koleje Wielkopolskie żeby korzystać z bocznicy w Odolanowie bo w Ostrowie bocznice zajmują składy kolei Regionalnych. Gdyby naprawdę chodziło o lepsze skomunikowanie to połączenia poszły by co najmniej z Oleśnicy. I tyle mamy z tego lansu naszych wlodarzy, jedna wielka ściema byle kasiorka płynęła strumieniem do kieszeni a motłoch niech się cieszy…

Ryszard
13 dni temu

DZIĘKUJEMY PANIE POŚLE ŁAWNICZAK I POŚLE URBANIAK !

Dobry wilk
13 dni temu

Po co nam kolej jak jest w Berlinie!!! Jakby natura chciała , żeby była w tym miejscu to by była…

ZK
13 dni temu

Pierwsze plany budowy w Polsce Kolei Dużych Prędkości powstały w 1995 roku i ewoluowały przez całe lata 90., aż zostały opublikowane w 2001 roku” – wg Wikipedii. Gdyby tak linia miała powstać, to już by dawno powstała. Na tym „projekcie” grupa ludzi zarabia już od dłuższego czasu kolosalne pieniądze.

POS
13 dni temu

Proponuje utworzyć Nową Republikę Ostrowska i odciąć się od panującego bez ładu i bez prawia.

Opol
13 dni temu

Zanim zaczną budować o ile zaczną to się zmienią plany wiele razy

Www
13 dni temu

Bardzo dobrze ! Niech ta kolej ominie nas z daleka. Szybkie pociągi emitują olbrzymi hałas a tak poza tym ceny biletów będą kosmiczne. Nikt by tym nie jeździł.

24
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x