Markety nie będą już placówkami pocztowymi?

1 lutego 2022 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. To zamknięcie furtki, z której zaczęło korzystać coraz więcej sieci – tzw. metody „na placówkę pocztową”. Zgodnie z nowymi przepisami w niedziele z zakazem handlu będą mogły działać te placówki, których przychody z działalności pocztowej przekraczają 40 proc. – informuje portal faktykaliskie.pl

Już sam pomysł wydawał się idiotyczny bowiem, która placówka pocztowa czynna jest w niedzielę? Wraz z podpisywaniem umów przez markety z firmami pocztowymi okazało się, że niedzielny zakaz handlu jest fikcją, a partia Prawo i Sprawiedliwość udaje, że nie ma problemu. To się jednak ma zmienić.

Jako pierwsza rozwiązanie „na placówkę pocztową” zastosowała sieć Biedronka. Nawiązując umowę z Pocztą Polską, zaoferowała klientom możliwość nadania i odbioru przesyłki w sklepie. Dzięki temu mógł być on czynny w niedzielę niehandlową. Tym tropem poszły największe działające w Polsce sieci. Tak też działają obecnie.

W niedzielę zakupy zrobimy teraz m.in. w Kauflandzie, w niejednym Lidlu, w Carrefourze (w marketach oraz formacie Express), w Polomarkecie czy Castoramie.

Jednak od lutego nie będzie to możliwe. Jeżeli jakiś punkt będzie chciał działać w wolną od zakupów niedzielę, to działalność pocztowa musi stanowić co najmniej 40 procent przychodów. Jeżeli branża handlowa nie znajdzie nowego sposobu na obejście przepisów, to wkrótce placówki korzystające z obecnego rozwiązania nie będą mogły pracować w dni wolne.

Zaznaczmy, że przed nami już czwarty rok obowiązywania ograniczeń w handlu. W 2022 r. zakupy będzie można zrobić w wybrane niedziele. Będą to:

30 stycznia 2022 r.

10 kwietnia 2022 r.

24 kwietnia 2022 r.

26 czerwca 2022 r.

28 sierpnia 2022 r.

11 grudnia 2022 r.

18 grudnia 2022 r.

31 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Zirytowana
10 miesięcy temu

Założenie było takie że ,sklepy mają być otwarte dla ludzi którzy w tygodniu nie mają czasu zrobić zakupów, a z doświadczenia wiem że przychodzą ci co mieszkają najbliżej i byli dzień wcześniej też na zakupach. Z nudów chodzą i tyle, i jeszcze ta gadka powinni pozamykać po co to, po czym w niedzielę od rana pierwszy po świeże bułki i 5 plasterków szynki…

Cer
10 miesięcy temu

Za pewne Rydzykowi za dużo hajsu ucieka przez otwarte markety więc trzeba coś z tym zrobić!!! Tylko Rydzykowe Ząbki mogą pracować w niedzielę, niczym otwarte kościoły dla wiernych… Prawo powinno być równe dla wszystkich… Albo mogą wszyscy ,lub ci co chcą, albo nikt…

Robert
10 miesięcy temu

Jestem za tym żeby w niedzielę sklepy były zamknięte, bo też ile mogą te kobiety pracować. Żeby to jeszcze płacili za niedzielę setki to by jeszcze z jakąś satysfakcją ekspedientka szła do pracy. A tu najniższa krajowa i groszowe dodatkowe ochłapy jak są oczywiście. Niedziela jest do odpoczynku a nie żeby w pracy siedzieć. A zakupy większe można robić w sobotę żeby na dwa dni starczyło. A do tych złośliwych to jedynie współczuć in bo mają zbyt daleką drogę do mózgu by to zrozumieć….

Janka
10 miesięcy temu

Ja nie pracuję w handlu,ale czasami idę w niedzielę do pracy i żadnego lamentu z tego powodu nie robię.Za niedzielę mam dużo większe pieniądze.

Edek
10 miesięcy temu

Zobaczcie pocztę na Konopnickiej))
Gdyby nie napis na zewnątrz to po wejściu NIGDY nie zgadlibyście że to Poczta.
Szwarc mydło i powidlo. No i dewocjonalia
No ale oni i tak w nidziele nie robią ))

Jacek
10 miesięcy temu

Otwórzmy w niedziele „wolne sądy” i szybko się okaże, że praca w niedziele jest…NIEKONSTYTUCYJNA!

Alibaba
10 miesięcy temu

Do Uve. O jakim Ty zachodzie piszesz? O niemczech? A o holandii coś napisz od paru lat wszystko się tam otwiera w niedziele. Jak ktoś coś pisze o zachodzie to powinien się coś więcej oriętować a nie pisać farmazony.A do restauracji w niedziele na kawke czy na obiadek to by się poszło tam nikt niepracuje samo się robi. Tam pracują gorsi? Nie ale o handel w sklepach to afera. Widzicie tylko czubek własnego nosa

Last edited 10 miesięcy temu by Alibaba
Jacek
10 miesięcy temu

Jestem za tym, aby wszelkie urzędy były otwarte w soboty i niedziele, bo w tygodniu trzeba na nich zap******ć i nie ma kiedy cokolwiek załatwić. Mogą mieć wolne w inne dni tygodnia, kiedy ludzie na nich pracują.

Wsiowieszcz
10 miesięcy temu

Będzie jeszcze więcej trupów,
Bo nie zrobimy zakupów.
Do przeżycia nam potrzeba
Wódki oraz pajdy chleba.
Wódkę na stacji kupimy,
Ale chleba nie zrobimy.
Rząd niszczy nie to co trzeba –
Chyba rządzi tam ameba…

Hania
10 miesięcy temu

Bardzo dobrze niech Panie mają wolną niedzielę i spędzą z rodziną

31
0
Napisz co o tym sądziszx