Zobacz jak łatwo zdobyć kilkanaście tysięcy złotych

Nowy Rok warto rozpocząć od dobrych informacji zwłaszcza dla rodzin, które mają dzieci w wieku 1-3 lat. Już 1 stycznia 2022 roku wchodzi w życie Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. W ramach tego programu można otrzymać po 12 tysięcy złotych na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie, które ukończyło dwunasty miesiąc życia i nie przekroczyło 36. miesiąca życia. Co ważne, pieniądze będą się należeć bez względu na dochód rodziny. Jest kolejny element polityki prorodzinnej prowadzonej przez rząd premiera Mateusza Morawieckiego.

Ostrowianka Marlena Maląg, która pełni funkcję Ministra Rodziny i Polityki Społecznej, przekonuje, że ten program wspomoże zapobiegać negatywnym trendom demograficznym. Według prognoz w 2050 roku aż 40% (obecnie ~28%) Polaków będzie miało co najmniej 60 lat, a łączna populacja Polski zmniejszy się o 4,5 miliona osób. Te liczby pokazują jak ważne jest zachęcenie młodych ludzi do zakładania rodzin i starania się o kolejne potomstwo.

Wspomniane 12 tysięcy złotych będzie można wydać na dowolny cel. Rodzice sami zdecydują czy wolą wypłacić w jeden rok całą kwotę po tysiąc miesięcznie czy rozłożyć sumę na 2 lata, co da po 500 zł na miesiąc.

– Taka pomoc ma zapewnić rodzicom małych dzieci wsparcie w wychowaniu i opiece nad nimi, dać poczucie bezpieczeństwa – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

– Po ukończeniu przez dziecko pierwszego roku życia, kiedy kończy się urlop rodzicielski, a przed możliwością posłania dziecka do przedszkola jest to z punktu widzenia opieki nad dzieckiem najbardziej wymagający dla rodziców czas. Wtedy też często zapadają decyzje o kolejnych dzieciach. Chcemy, żeby rodzice mieli wybór i komfort podejmowania decyzji czy to o powrocie do pracy, czy pozostania w domu na czas opieki nad dzieckiem, a może o kolejnych dzieciach. Mamy pełne zaufanie do polskich rodziców i wiemy, że tak jak w przypadku środków pochodzących z Programu Rodzina 500+, tak i Rodzinny Kapitał Opiekuńczy zostanie wykorzystany w sposób, który rodziny uznają za najbardziej dla nich odpowiedni. My pozostawiamy rodzinom wybór – tłumaczy minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

W 2022 r. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy obejmie 615 tysięcy dzieci. To około 3 mld zł dodatkowego wsparcia dla polskich rodzin. Dotychczasowy program 500+ spowodował, że do rodzin trafiło 170 miliardów złotych.

Jak zdobyć kilkanaście tysięcy złotych? Można to zrobić za pośrednictwem portalu Empatia, PUE ZUS lub poprzez bankowość elektroniczną. Środki będą przekazywane na wskazane przez rodziców konto bankowe, w wybranej wysokości i okresie wypłacania.

Rodzice dzieci, które nie zostaną objęte Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym, będą mogli skorzystać z dofinansowania do pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna w maksymalnej wysokości 400 zł miesięcznie. Środki te będą przekazywane bezpośrednio instytucji opieki, do której uczęszcza dziecko (nie więcej niż wysokość opłaty ponoszonej przez rodziców). Według szacunków tym świadczeniem zostanie objętych ok. 110 tys. dzieci.

Dla seniorów przygotowano program „Emerytura bez podatku”

POLECANE NEWSY
33 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Bartek
24 dni temu

Socjalizm wiecznie żyw.

TruE
25 dni temu

Śmiać mi się chce. Sprawdźcie w SUDOP po NIPach ile pobrali ci co krzyczą o rozdawnictwie i ciężkiej pracy.

ks Xsavery
25 dni temu

dowalą prywaciarzom już nie będzie tyle nowych suvów na firmę się kręciło po ostrowie z ułomnymi bananowymi dziećmi prezesów od siedmiu boleści

Jacek
25 dni temu

Na 107 miast, w których jest wybierany prezydent, z nadania PiSu jest….3 (słownie: TRZECH),
w pozostałych 104 miastach rządzą i dzielą POstkomuniści. Czasami dla zmyłki POd różnymi szyldami, jak np. „Przyjazny Ostrów”. Więc, kto rzeczywiście siedzi na ciepłych POsadkach w Polsce? Odpowiedź jest chyba oczywista. Im większe miasto, tym więcej POstkomunizmu…Warszawa…Poznań…Wrocław…Gdańsk….Kraków i tak by można liczyć do 104!

DRON
25 dni temu

Kicha PANI MALĄG ile ma Pani dzieci

Ambroziak
25 dni temu

Wniosek chwilę po północy złożyłem, 12000 zł piechotą nie chodzi.

niezgodny
26 dni temu

Jak to mówił Lepper ” wy nie musicie ludziom nic dawać , wystarczy jak nie będziecie im zabierać „

Adi
26 dni temu

,, KAPITAŁ OPIEKUNCZY ” Jak zwykle jedno dziecko się nie liczy tylko drugie trzecie itd i tylko do 3 lat.bo te pierwsze bo co ma inne potrzeby i inny żąładek, brak słów. A jak skończy 3 lata dziecko to co dalej rodzice mają zacząć po dwa etaty pracować aby utrzymać dom i dziecko, bo przecież podwyżki i nagrody konkretne są tylko tam wyżej a nie u przeciętnego Kowalskiego, brak słów żeby nie można było utrzymać z jednej pesji rodziny, tylko podwyżki i podwyżki wszystko w górę oprócz pensji.

Jacek
26 dni temu

Mimo wielu wad jest to najlepszy pro- społeczny, pro – polski rząd, a Premierowi Morawieckiemu nawet do stóp nie sięgają poprzednicy. Wszystkiego dobrego w 2022. P. S. Duzo jeszcze trzeba zrobić, aby Polska się wyzwoliła z POstkomunizmu i kolonializmu.

Romek
26 dni temu

Krzyk przedsiębiorców. Część to Papudraki co zjebali roboty u połowy czytających artykuł. Część nie dała faktury za robotę bo „bym musiał doliczyć VAT”. Część płaci pod stołem bo na 1/pierdyliona etatu wiecej na rękę ale emerytury 0. Zasadą działania przedsiębiorcy jest zarobek, czyli dymanie ludzi na hajs jak największy. Ale problemem stają się zasady gry Monopoly. Żyją w bańce netto i boli brutto. Każdy pracujący podpisuje umowę brutto i na konto tego nie widzi. Pracuje, żyje, prze na przód. A mottem przedsiębiorcy: im bogatszy klient tym więcej wyciśniemy. Jak z 500+. Masa promocji że tylko rata 500. Żłobki prywatne stawka plus bo lud ma hajs. Podwyżki można zamrozić bo lud dostanie. Osobiście odczuwam aktualną sytuację ekonomiczną ale do tego co było daleko. Pamiętam bezrobocie 12%. Dużo złego pamiętam, które przeżywali nasi rodzice. Zasada „mnie nikt nie dał” to kiepskie i zawistne myślenie.

33
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x