Zobacz jak łatwo zdobyć kilkanaście tysięcy złotych

Udostępnij
Tweet

Nowy Rok warto rozpocząć od dobrych informacji zwłaszcza dla rodzin, które mają dzieci w wieku 1-3 lat. Już 1 stycznia 2022 roku wchodzi w życie Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. W ramach tego programu można otrzymać po 12 tysięcy złotych na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie, które ukończyło dwunasty miesiąc życia i nie przekroczyło 36. miesiąca życia. Co ważne, pieniądze będą się należeć bez względu na dochód rodziny. Jest kolejny element polityki prorodzinnej prowadzonej przez rząd premiera Mateusza Morawieckiego.

Ostrowianka Marlena Maląg, która pełni funkcję Ministra Rodziny i Polityki Społecznej, przekonuje, że ten program wspomoże zapobiegać negatywnym trendom demograficznym. Według prognoz w 2050 roku aż 40% (obecnie ~28%) Polaków będzie miało co najmniej 60 lat, a łączna populacja Polski zmniejszy się o 4,5 miliona osób. Te liczby pokazują jak ważne jest zachęcenie młodych ludzi do zakładania rodzin i starania się o kolejne potomstwo.

Wspomniane 12 tysięcy złotych będzie można wydać na dowolny cel. Rodzice sami zdecydują czy wolą wypłacić w jeden rok całą kwotę po tysiąc miesięcznie czy rozłożyć sumę na 2 lata, co da po 500 zł na miesiąc.

– Taka pomoc ma zapewnić rodzicom małych dzieci wsparcie w wychowaniu i opiece nad nimi, dać poczucie bezpieczeństwa – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

– Po ukończeniu przez dziecko pierwszego roku życia, kiedy kończy się urlop rodzicielski, a przed możliwością posłania dziecka do przedszkola jest to z punktu widzenia opieki nad dzieckiem najbardziej wymagający dla rodziców czas. Wtedy też często zapadają decyzje o kolejnych dzieciach. Chcemy, żeby rodzice mieli wybór i komfort podejmowania decyzji czy to o powrocie do pracy, czy pozostania w domu na czas opieki nad dzieckiem, a może o kolejnych dzieciach. Mamy pełne zaufanie do polskich rodziców i wiemy, że tak jak w przypadku środków pochodzących z Programu Rodzina 500+, tak i Rodzinny Kapitał Opiekuńczy zostanie wykorzystany w sposób, który rodziny uznają za najbardziej dla nich odpowiedni. My pozostawiamy rodzinom wybór – tłumaczy minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

W 2022 r. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy obejmie 615 tysięcy dzieci. To około 3 mld zł dodatkowego wsparcia dla polskich rodzin. Dotychczasowy program 500+ spowodował, że do rodzin trafiło 170 miliardów złotych.

CZYTAJ  Rolnik szuka żony. Ostrowianin znalazł rolniczkę?

Jak zdobyć kilkanaście tysięcy złotych? Można to zrobić za pośrednictwem portalu Empatia, PUE ZUS lub poprzez bankowość elektroniczną. Środki będą przekazywane na wskazane przez rodziców konto bankowe, w wybranej wysokości i okresie wypłacania.

Rodzice dzieci, które nie zostaną objęte Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym, będą mogli skorzystać z dofinansowania do pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna w maksymalnej wysokości 400 zł miesięcznie. Środki te będą przekazywane bezpośrednio instytucji opieki, do której uczęszcza dziecko (nie więcej niż wysokość opłaty ponoszonej przez rodziców). Według szacunków tym świadczeniem zostanie objętych ok. 110 tys. dzieci.

Dla seniorów przygotowano program „Emerytura bez podatku”

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

32 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Bartek
1 rok temu

Socjalizm wiecznie żyw.

TruE
1 rok temu

Śmiać mi się chce. Sprawdźcie w SUDOP po NIPach ile pobrali ci co krzyczą o rozdawnictwie i ciężkiej pracy.

32
0
Napisz co o tym sądziszx