Dostaliście pozwolenie na zjedzenie mięsa w Sylwestra

W tym roku Sylwester przypada w piątek. Mogło to stać w sprzeczności z zasadą kościoła katolickiego nakładającą obowiązek wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych w tym dniu tygodnia. Na szczęście kaliski biskup wyszedł na przeciw oczekiwaniom społeczności kościelnej.

– Mając na uwadze, że przypadający na piątek 31 grudnia br. ostatni dzień roku kalendarzowego, tradycyjnie przeżywany jest w duchu radości i jest okazją do organizacji rodzinnych i towarzyskich spotkań, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielam, zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w tym dniu na terenie diecezji kaliskiej dyspensy od obowiązku zachowania pokutnego charakteru piątku oraz od obowiązku wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych – pisze w komunikacie do wiernych biskup kaliski Damian Bryl.

Ordynariusz diecezji kaliskiej zachęca również do tego, aby osoby które korzystają w tym dniu z dyspensy ofiarowały dowolną modlitwę w intencji papieża Franciszka oraz podjęły formę zadośćuczynienia przez wypełnienie uczynków miłości lub ofiarowanie jałmużny.

POLECANE NEWSY
40 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Mieszkaniec
5 miesięcy temu

Zawsze jem to ma co mam ochotę.
Żaden klecha nie będzie mi mówił co i kiedy wolno mi jeść.

Mieszkanka.
5 miesięcy temu

Księża nich lepiej pilnują swoich rozporkiem a nie pouczają kiedy kto ma jeść mięso. Biblia nic nie stanowi o poście w piątki. Obżarstwo to podobno grzech, niech więc księża pilnują też swoich brzuchów, bo mają bębny nieprzyzwoicie wielkie. Chyba nie z głodu.

Ala
5 miesięcy temu

Moja ciocia była gospodynią na plebanii i proszę mi wierzyć, że żaden ksiądz nie pościł w piątek. Dawali sobie dyspensę jeśli do zjedzenia było coś bardziej smakowitego. Cechowało ich obżarstwo i jedli bez umiaru. A było to wiele , wiele lat temu. Jak dziś pamiętam te jej opowieści. Niech więc każdy robi jak uważa ale lepiej żeby nikt nikomu niczego nie narzucał. A święta to tradycja. Wiadomo że p. Jezus nie urodził się w grudniu, jest to data umowna .

Atu
5 miesięcy temu

Japier…..e co za ciemnogród!!

dd
5 miesięcy temu

dla tych co krytykują wierzących i uważają się za wyzwolonych. Proszę mi odpowiedzieć dlaczego zatem obchodzicie święta w których dużo religii – bo wygląda na to że wpadacie we własne sidła

Dobry wilk
5 miesięcy temu

Ci co tak piszą ,zle i wulgarnie na ten temat ; to niech się zastanowią czy mają w 100 procentach rację. Głupiec jest zawsze pewny , mądry ma wątpliwości…

Ladacznica proboszcza
5 miesięcy temu

Ludzie, jako kochanica ksiedza wam powiem ze oni maja w dupie te cale religie. Hajs sie musi zgadzac. No musza przed wami grac bo niezle wyplaty dajecie. Nie ma zadnego nieba/piekla. Po smierci jest zupelnie nic. Moj ksiezulo robi co chce i wychodzimy na tym dobrze…

Wsiowieszcz
5 miesięcy temu

Biskup ogłosił nowinę
Która ucieszy rodzinę.
Wszyscy mężczyźni się cieszą
I po habas pilnie spieszą.
Cieszą się również kobiety
Lubiące zjadać kotlety.
Ludzie już się uśmiechają
Więc w niedzielę na mszę dają.

Osw
5 miesięcy temu

Żaden pedofil w sutannie nie będzie Mi mówił co i kiedy mam jeść banda pierdolonych złodzieji

Kris
5 miesięcy temu

Jeszcze napisz że jarek dal pozwolenie wyborcą pis tylko za to 500+ to padlina z asfaltu mogą sobie zeskrobac

40
0
Napisz co o tym sądziszx