Popularne oszustwo przed świętami. Jak nie dać się nabrać

Udostępnij
Tweet

Na ostatniej prostej przed świętami wielu z nas poszukuje jeszcze prezentów dla najbliższych. To czas przeglądania portali sprzedażowych i sklepów internetowych. Wykorzystują to oszuści, którzy podsyłają wiadomości, w których sugerują problemy z przesyłką. W pośpiechu klikamy w linki zawarte w smsach. To prosta droga do utraty pieniędzy z konta. Policjanci ostrzegają, by dokładnie sprawdzać przesyłane nam linki.

Już tylko kilka dni dzieli nas od świąt. Wielu z nas poszukuje jeszcze upominków dla bliskich. W pośpiechu zapominamy jednak czasami o własnym bezpieczeństwie. Wykorzystują to oszuści, którzy podsyłają wiadomości, mogące doprowadzić do utraty oszczędności. Tymczasem przy niewielkim wysiłku jesteśmy w stanie skutecznie ochronić swoje pieniądze.

W dzisiejszych czasach niezwykle popularne są zakupy w internetowych sklepach, które proponują różne metody dostawy. Zamówione prezenty mogą dotrzeć do paczkomatu lub do domu. Informacje o bieżącym statusie przesyłek przesyłane są na telefon. Zamawiając wiele rzeczy możemy nie zwracać uwagi na teksty w smsach. Tymczasem oszuści podsyłają w wiadomościach informacje o rzekomej potrzebie dopłaty do paczki lub jej zablokowaniu w centrum dystrybucji. By ją otrzymać należy kliknąć w przesłany link. To niestety prosta droga do utraty oszczędności z konta. Najczęściej odnośniki prowadzą do spreparowanych stron, gdzie podajemy numery kart płatniczych, loginy i hasła do bankowości internetowej, które trafiają w ręce oszustów. Po kilku minutach na naszym koncie może nie być już pieniędzy. Tymczasem wystarczy sprawdzić informacje o rzekomej blokadzie u sprzedawcy lub na stronie internetowej firmy transportowej, której adres samodzielnie wpiszemy w przeglądarkę. Przy niewielkim zaangażowaniu i poświęceniu kilku chwil możemy ochronić nasze oszczędności.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

4 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
longis
2 lat temu

do Przedstaw się-dobrze żeś nie odebrał bo by ci telefon eksplodował i ten twój głupi łeb rozleciałby się w drobny mak, szkoda by było takiego pajaca

Przedstaw się
2 lat temu

Też wczoraj otrzymałem sms że moja paczka juz czeka tylko kliknij w link aby zobaczyć gdzie odebrać. Nie wiem co by się stało po kliknięciu ale wiadomo że to jakiś przekręt. Takie rzeczy się jak widać dzieją. Banda oszustów żerująca na mniej bystrych. Powtarzają numer PiS i podobnych partii.

bc
2 lat temu

Nie rozumiem jak można kliknąć link i podać Swoje dane logowania czy kart płatniczych.
Nie rozumiem jak można być aż tak głupim.

dziadek
2 lat temu

nie ma dotkliwych kar to robią co chcą .

4
0
Napisz co o tym sądziszx