Ceny za odpady w górę

W Ostrowie Wielkopolskim od lutego 2022 roku będą obowiązywać nowe stawki opłaty za odpady. Zmiana stawek to efekt wzrostu kosztów systemu gospodarowania odpadów na co wpływ mają m.in. rosnąca ilość odpadów oraz koszt ich zagospodarowania, czy wzrost kosztów energii i paliwa. Utrzymane zostają ulgi dla mieszkańców, a więc częściowe zwolnienie z opłat dla rodzin wielodzietnych oraz dla mieszkańców, którzy kompostują bioodpady. Rada Miejska Ostrowa Wielkopolskiego przyjęła nowe stawki opłat za gospodarowanie odpadami podczas listopadowej sesji.

Nowe stawki obowiązujące od lutego 2022 roku:

 • 29,00 zł/osoba/m-c – podstawowa,
 • 27,00 zł/osoba/m-c – uwzględniająca zwolnienie w części opłaty,
 • za gospodarowanie odpadami komunalnymi w wysokości 2,00 zł/osoba
  za zagospodarowanie bioodpadów w przydomowym kompostowniku,
 • 20,30 zł/osoba/m-c – uwzględniająca zwolnienie w części opłaty
  za gospodarowanie odpadami komunalnymi w wysokości 30% dla rodzin wielodzietnych,
 • 58,00 zł/osoba/m-c – niedopełnienie obowiązku segregacji .

Utrzymane zostają ulgi dla mieszkańców: zwolnienie w wysokości 2 zł dla około 5 tys. ostrowian, którzy kompostują odpady w przydomowych kompostownikach oraz 30 %  zwolnienia z opłat dla około 4 590 osób z rodzin wielodzietnych.

Wysokość obecnych stawek w przykładowych samorządach w naszym regionie (przed planowanymi podwyżkami):

 • gmina Ostrów Wielkopolski – 29 złotych;
 • gmina Przygodzice – 29 złotych;
 • Kalisz – 29 złotych w zabudowie wielorodzinnej,  w zabudowie jednorodzinnej 31 złotych;
 • Rozdrażew – 29 złotych;
 • Koźmin Wielkopolski – 28 złotych;
 • Raszków – 23 złote;
 • Sieroszewice – 25 złotych;
 • Ostrzeszów – 27 złotych;
 • Krotoszyn (Eko Siódemka) – 29,5 złotych;
 • Środa Wielkopolska – 30 złotych;
 • Piła – 30 złotych.

Wskazano aktualnie obowiązujące stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, natomiast w wielu gminach prowadzone są już postępowania przetargowe na kolejny okres.

Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku na terenie gmin, system komunalny powinien się samofinansować. Wyłącznie w bardzo wyjątkowych sytuacjach można dokładać do systemu z budżetu miasta.

Główne składowe systemu to zagospodarowanie odpadów, odbiór i transport, działania ekologiczne, administracja systemu oraz prowadzenie (w przypadku Ostrowa Wielkopolskiego) dwóch punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych do których mieszkańcy mogą zawozić odpady komunalne w ramach uiszczanej co miesiąc opłaty. System gospodarki odpadami w Ostrowie Wielkopolskim oparty jest na pięciu frakcjach: metale i tworzywa sztuczne, papier, szkło, odpady niesegregowane (zmieszane) oraz bioodpady.

 

W bieżącym roku zagospodarowanie odpadów komunalnych to dla Ostrowa Wielkopolskiego koszt – 12 673 510 złotych, ich odbiór i transport to kwota 5 704 045,89 złotych, utrzymanie i prowadzenie PSZOK 1 036 317,24 złotych, a ekologiczne działania edukacyjne to 82 tys. złotych. W sumie to 19 495 873,13 złotych.

 

Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku na terenie gmin, system komunalny powinien się samofinansować. Wyłącznie w bardzo wyjątkowych sytuacjach można dokładać do systemu z budżetu miasta.

 

Miasto Ostrów Wielkopolski jest jednym z nielicznych samorządów, który objął część mieszkańców dużą, bo 30% ulgą dla rodzin wielodzietnych. Jej jednoroczny koszt dla Miasta to około 0,5 mln złotych – kwota ta jest corocznie dokłada do systemu. Ostrów Wielkopolski to również jeden z nielicznych samorządów w regionie, które odbiera bezpośrednio od mieszkańców odpady wielkogabarytowe, co również wpływa na koszty funkcjonowania systemu.

 

 

 

Na wzrost ponoszonych kosztów za gospodarowanie odpadów komunalnych wpływ mają: koszt odbioru i transportu odpadów komunalnych oraz rosnąca ilości wytwarzanych i zagospodarowanych odpadów komunalnych. W 2014 roku mieszkaniec Ostrowa Wielkopolskiego produkował 307,8 kg odpadów komunalnych, natomiast w 2020 roku było to już 425,5 kg. Liczba ta nieustannie rośnie. Podobnie jest w przypadku odpadów wielkogabarytowych. W 2014 roku mieszkaniec naszego miasta oddawał średnio 5,3 kg odpadów wielkogabarytowych, natomiast w 2020 roku już 21,2 kg odpadów wielkogabarytowych.

 

Bezpośredni wpływ na wzrost kosztów systemu gospodarowania odpadów, a w związku z tym konieczność zmiany stawki opłaty śmieciowej, mają przede wszystkim:

 

ilość odpadów i rosnący koszt ich zagospodarowania,

wzrost kosztów energii oraz paliwa,

rosnąca kwota minimalnego wynagrodzenia,

tzw. opłata marszałkowska, czyli opłata za korzystanie ze środowiska, która wzrasta z każdym rokiem,

wzrost kosztów sprzedaży surowca (pre-RDF).

Zagospodarowanie odpadów komunalnych w 2022 roku to będzie już kwota 13 470 000 złotych, natomiast odbiór i transport to wzrost o minimum 5 %, a więc w budżecie musimy zabezpieczyć 6 233 396 złotych, utrzymanie i prowadzenie PSZOK to również wzrost o 5%, czyli kwota 1 088 134 złotych. Natomiast ekologiczne działania edukacyjne pozostanie na poziomie 82 tys. złotych. Szacowany budżet na przyszły rok wyniesie co najmniej 20 900 000 złotych.

Aktualna stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi:

 

25,00 zł/osoba/m-c – podstawowa,

23,00 zł/osoba/m-c – uwzględniająca zwolnienie w części opłaty

za gospodarowanie odpadami komunalnymi w wysokości 2,00 zł/osoba

za zagospodarowanie bioodpadów w przydomowym kompostowniku,

17,50 zł/osoba/m-c – uwzględniająca zwolnienie w części opłaty

za gospodarowanie odpadami komunalnymi w wysokości 30% dla rodzin wielodzietnych,

50,00 zł/osoba/m-c – niedopełnienie obowiązku segregacji.

 

 

Nowe stawki obowiązujące od lutego 2022 roku

 

29,00 zł/osoba/m-c – podstawowa,

27,00 zł/osoba/m-c – uwzględniająca zwolnienie w części opłaty

za gospodarowanie odpadami komunalnymi w wysokości 2,00 zł/osoba

za zagospodarowanie bioodpadów w przydomowym kompostowniku,

20,30 zł/osoba/m-c – uwzględniająca zwolnienie w części opłaty

za gospodarowanie odpadami komunalnymi w wysokości 30% dla rodzin wielodzietnych,

58,00 zł/osoba/m-c – niedopełnienie obowiązku segregacji.

Wciąż obowiązują wcześniej złożone deklaracje śmieciowe, a nowe stawki nie tworzą konieczności złożenia kolejnych deklaracji. Mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego otrzymają zawiadomienie dotyczące nowych stawek. Nowe deklaracje mają obowiązek złożyć mieszkańcy, którzy dokonują zmian np. dotyczących liczby osób zamieszkałych lub wyrażają chęć skorzystanie z dostępnych ulg w opłacie.

POLECANE NEWSY

55 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Jola.
10 miesięcy temu

Muszą mieć kasę na pensje dla tych wszystkich kierowników i dyrektorów od których aż roi się w Urzędzie Miejskim. Tylko skrzeczą daj, daj i daj , jak te mewy nad morzem. Administracja miała przejść reformę za tego rządu, miała być uszczuplona a stało się dokładnie odwrotnie. Rozbuchała się do niebotycznych rozmiarów i to w całym kraju , a szczególnie w rządzie. Ktoś musi te zgraję utrzymać.

Znam się
10 miesięcy temu

Cała prawda wychodzi na jaw. Brak wykształcenia do zarządzania. Wydawać pieniądze i brać kredyty to potrafi nawet „patologia”. Ale tworzyć i zarabiać to już inny temat. Mogę nawet w cztery oczy wygarnąć tym „durniom” którzy rządzą w Ostrowie że np w mieście większym niż Ostrów t/j Białystok opłaty są znacznie niższe nawet o połowę. I mam nadzieję że rozsądek władz nie pozwoli na przytoczenie przykładu Warszawy lub innych miast gdzie przez nieudolność i brak umiejętności zagraniczne konsorcja dyktują warunki cenowe. Wszelkie obronne argumenty są tylko na niekorzyść tej zmiany będą tylko świadczyć o tym że nic nie rozumieją, nic nie umieją i nie nadają się do zarządzania czymś takim jak miasto.

wyb//
10 miesięcy temu

smieci pod drzwi radnym – jak wstaną rano i zobaczą poparcie śmieciowe to inaczej zaglosuja za podwyższkami a tak wjt sklada interperacje a buraki z gminnych rad wchodzac mu w d//// głosuja za. a przeciwko nam

Obywatek
10 miesięcy temu

Kompost 1 osoba 2 osoby Ludzie gdzie my zyjemy podatki oplaty co jeszcze chcecie PREMIE NAGRODY ZE LUDZI GNEBICIE PRECZ Z KOMUNA LEWACKA !!!!!!

do wybory
10 miesięcy temu

korekta, prawie 20 tys. na rękę dla prezesa

Rysiu
10 miesięcy temu

Dziadostwo. Ciężkie pieniądze się płaci, a cymbały nie wpadły na to żeby w listopadzie zabierać Bio odpady raz w tygodniu. Oni wymyślili sobie raz w miesiącu… zostawiłem worki z liśćmi obok pojemnika Bio to nie zabrali. Jak dla mnie żenada!

do obserwatora 2
10 miesięcy temu

Leśne dziadki jak piszesz uczciwie pracowały całe życie, a teraz emeryturę otrzymują ze składek obsrywatorze, nie z twoich czy mieszkańców Ostrowa podatków. Jakie ty podatki płacisz to pies z kulawą nogą wie. A co do opłat to i tak z budżetu miasta płacimy do MZK co roku rekompensatę w wysokości ponad 11 mln zł i radni opozycji już w poprzedniej kadencji proponowali- dołożyć 2 mln i niech mieszkańcy nie płacą za bilety. Wtedy będzie ich więcej jeździć i powietrze będzie lepsze w mieście. A co do opłat za śmieci, to pani prezydent właśnie prosiła radnych, żeby zgodzili się dołożyć do śmieci z budżetu. A jednocześnie postanowiła dowalić mieszkańcom podwyżkę. No ale jak płaci z budżetu dla wybrańców ciężkie pieniądze na koncerty, na które zaprasza swoich fanów, jak wydaje co miesiąc informator miejski, w którym co strona to jej fotki, kiedy wywala pieniądze na inne gazetki wychodzące w mieście, żeby pismakom dołożyć, bo mają o niej dobrze pisać, to to ciebie nie bulwersuje? Oj najwyraźniej jesteś z fanklubu królowej.

wyb//
10 miesięcy temu

warchoł ma racje – wory ze śmieciami proponuje podrzucać pod bramy radnych w gminach – bo to oni w głosowali za podnoszenie składki śmieciowej. Nie robią nic, aby byla taniej . Proste jest podnieść łapsko . i do kasy po dietę

wybory
10 miesięcy temu

segregacja to mit i tak wszystko idzie na jedno smietnisko . utylizacjia to mit. w naszym kraju interes to smieci. Najpoierw zakałda sie na koszt podatnika przy urzedach miast i gmin spólki komunalne , nastepnie na koszt podatnika składuje sie smieci na wysypiskach, nastepnie na koszt podatnika zwozi sie tam smieci. Tam w kazdym miejscu armia przezesów spólek komunalnych, śmieciowych itp. Za wszsytko płaci podatnik I. wlasnie jak wysypiska smieci wiadomo pełne, to znowu podnosi się podatek smieciowy, bo smieci duzo i co z nim zrobic . W krajach UE – najpierw inwestuje sie w zakłady utylizacji,śmieci, spalarnie, przetwórstwo śmieci – gdzie te kombinaty zarabiają same na siebie, a nastepnie zaczyna sie zbieranie smieci i ich transport do spalarni . U nas odwrotnie . dlaczego ? bo armia przezesów siedzi tylko w klimatyzowanych gabinetach 10.000 na łape i patrzy przez okno, jak rosną pryzmy smieci . I prosza Boga aby te śmieci nikumu nie smerdzialy i główkują jak by tu znaleść pretekst i dorobic znowu na smieciach . To radni Gmin,Powiatów akceptują wysokość składek to do nich uwagi dlaczego tak jest . dlaczego okrada się wyborce.
My nie do wójtów ale do Przewodniczacych Rad Gmin powinniśmy mieć pytania -bo ci siedzą w kieszeniach kogo ??

wyborca
10 miesięcy temu

nie rozumiem tej krytyki przecież należy się premia dla prezesów , dyrektorów oni też chcą sobie kupić nowy samochód , pojechać na wakacje dwa razy do roku TO TYLKO 4 ZŁ WIĘCEJ LUDZIE OPAMIĘTAJCIE SIĘ

55
0
Napisz co o tym sądziszx