3-miesięczny areszt dla liderów marszu

Udostępnij
Tweet

Sędzia Joanna Urbańska-Czarnasiak z Sądu Rejonowego w Kaliszu podjęła decyzję o zastosowaniu 3-miesięcznego aresztu wobec trzech mężczyzn wypowiadających się podczas zgromadzenia zorganizowanego 11 listopada w Kaliszu.

Zanim doszło do aresztowań minęło kilka dni. W tym czasie śledczy analizowali kilkugodzinny materiał zarejestrowany przez m. in. policyjnymi kamerami. Akty oskarżenia i wnioski aresztowe objęły Wojciecha Olszańskiego vel. Aleksander Jabłonowski, Marcina O. oraz Piotra R. z Wrocławia, którego wcześniej skazano za spalenie kukły Georga Sorosa (pochodzenie żydowskie).

Zanim doszło do skierowania do sądu wniosków aresztowych, w przestrzeni publicznej wypowiedzieli się prezydent RP Andrzej Duda:

„Stanowczo potępiam wszelkie akty antysemityzmu. Barbarzyństwo, którego dopuściła się grupa chuliganów w Kaliszu, stoi w sprzeczności z wartościami, na których oparta jest Rzeczpospolita” – napisał prezydent Andrzej Duda.

„Przerażający antysemicki incydent w Polsce przypomina każdemu Żydowi siłę nienawiści, jaka istnieje na świecie” – oświadczył na swoim koncie na Twitterze minister Spraw Zagranicznych Izraela.

Kilka godzin później po reakcji polskich władz dodał

„Jednoznaczne potępienie (antysemickich wydarzeń) przez polskie władze jest ważne i konieczne. Z zadowoleniem przyjmuję ich słowa potępienia i oczekuję, że polski rząd podejmie bezkompromisowe działania przeciwko tym, którzy wzięli udział w tym szokującym akcie nienawiści.”

W poniedziałek rano aresztowano wspomnianych mężczyzn. Zdaniem prokuratury nawoływali do popełniania przestępstw na tle różnic narodowościowych, znieważenia ludności z uwagi na ich przynależność narodową i wyznaniową.

Areszt można zastosować przy spełnieniu co najmniej jednej przesłanki:

– grożąca wysoka kara (od 8 lat więzienia)

– obawa matactwa

– obawa ukrycia się.

Zdaniem kaliskiej prokuratury oraz sędzi Joanny Urbańskiej – Czarnasiak u mężczyźni mogli próbować mataczyć lub ukryć się przed wymiarem sprawiedliwości. Te argumenty zdaniem obrońców były niewłaściwe, ponieważ wypowiedzi podejrzanych są zarejestrowane przez policję, a mężczyźni mają stałe miejsca pobytu.

CZYTAJ  Ewakuacja Galerii Ostrovia

Piotrowi R. z Wrocławia przypisuje się winę za słowa:

(…) najciężej Polakom we własnej ojczyźnie żyje się najciężej. „Dlatego jak się zjednoczymy, to zwyciężymy i tę hołotę polskojęzyczną, jak w 1968 roku, pogonimy do Izraela”

Kolejni dwaj mężczyźni skandowali „m. in. „Tu jest Polska, a nie Polin”, „Śmierć wrogom Polski”. Czarę goryczy zdaniem wielu komentatorów przelało spalenie kopii Statutu Kaliskiego, który 700 lat temu zagwarantował Żydom specjalne prawa w sądach w sporach z Chrześcijanami.

Wojciech Olszański po aresztowaniu powiedział: Trzy miesiące pierdla, żeby zadowolić polityków!

Słuchacie Żydowskiego Ministra Spraw Zagranicznych czy jesteście polskimi dziennikarzami? Minister Spraw Zagranicznych z Izraela nie może mówić co ma w Polsce być. Myślicie Polacy czy już całkowicie jesteście niewolnikami? – dodał będąc prowadzonym w kajdankach.

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o

35 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Kaliszanin
2 lat temu

Wypuszcza ich bardzo szybciutko, ponieważ to bezprawne działanie psiaków Ziobrowych oczywiście na rozkaz ich szefa Vici Kwak Korleone. To próba zastraszenia przeciwników politycznych. Ale jak mówi powiedzenie,, ci co sądzą będą sądzeni ”

athlon5
2 lat temu

Mam nadzieję,że zamkną „aktora” na dłużej.Udaje celebrytę w pseudo mundurze pozostałym po dawnej roli jeźdźca czy konia w marnej produkcji historycznej.Na Yoy tube jest „bohaterem” swoich biednych poddanych.

Ostatnio edytowany 2 lat temu by athlon5
Justi
2 lat temu

Jak tak dalej pójdzie, to na ulicy trzeba się będzie klaniać Żydom w pas, bo inaczej do więzienia(albo konfiskata majątku- oni wolą taką opcję…)…

Do mariano
2 lat temu

Oni nie zasługują na miano Polaków. To ruskie pachołki. Siedzą w kieszeni u Putina i Baćki. Za ruskie kopiejki ogłupiają polskich obywateli w sprawie szczepień i zasad jakimi polski patriota powinien się kierować. Jedyna różnica między nimi, a tymi związanymi z ordo iuris jest taka, że się z tym nawet nie kryją. Na pohybel z nimi.

Justi
2 lat temu

Kara aresztu i wrzask na cały kraj za spalenie kopii średniowiecznego tekstu(wątpliwej zresztą autentyczności, wielokrotnie podważanej), tylko dlatego, że zawiera przywileje dla członków wyjątkowego narodu. Z drugiej strony brutalne zamordowanie zakonnika w siedleckim parku i całkowite przemilczenie w mediach, opieszałość organów ścigania i teksty typu „dobrze mu tak” w parlamencie. W jakim kraju my żyjemy…?

Asia
2 lat temu

A ten pan co się go puszcza z dupy to ma się dobrze w wawie

Breko
2 lat temu

Po 3 lata powinni dostać

Dżon
2 lat temu

Najcięższą karą dla Jabłonowskiego byłoby zesłanie do Izraela.

mariano
2 lat temu

Mam mieszane uczucia co do aresztu bo jak sprawa tak zwana kaliska ma się do wypowiedzi celebrytów którzy plują na mundur Polskiego żołnierza a w niektórych przypadkach nawet nazywają mordercami i włos im z głowy nie spadł o areszcie to nawet nie ma mowy , żydzi , Rosjanie , Ukraińcy czy Niemcy obchodzą mnie tyle co wiem że takie nacje są ,ale jeśli Polacy czyją się w swoim kraju delikatnie mówiąc nie komfortowo to jest mi przykro ….

JazdaZFasiolami
2 lat temu

Błagam, jakiego marszu? Maszerują żołnierze, a ta żulernia co najwyżej się miota po mieście. Oraz liderzy czego, przepraszam? Darcia ryja?

35
0
Napisz co o tym sądziszx