OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

Dokąd zmierza ostrowska kardiologia

Ponad 4 tys. pacjentów z zawałami trafiło na ostrowską kardiologię od czasu powstania tego oddziału. Dzięki niedawno uruchomionej pracowni do elektrofizjologii pełnoprofilowy już oddział będzie mógł wykonywać jeszcze więcej specjalistycznych zabiegów.

zdjecie

– „To był pierwszy oddział po 2010, który powstał od podstaw w ramach naszego planu unowocześnianiu ostrowskiej lecznicy. Dzięki fachowej opiece zespołu pod kierownictwem dra Janusza Tarchalskiego cieszy się dużym uznaniem wśród pacjentów. Co ważne cały czas się rozwija pod względem sprzętu i świadczonych usług’’ – powiedział Paweł Rajski Starosta ostrowski.

zdjecie

Miarą zapotrzebowania i z drugiej strony skali chorób wieńcowych są dane, które przedstawił J. Tarchalski kierownik ostrowskiej kardiologii. Od otwarcia do dziś przyjętych tutaj było ponad 13 tys. pacjentów z całego regionu. Pacjentom wszczepiono m.in. 900 stymulatorów serca. Wykonano ok. 1000 angioplastyk wieńcowych, 8 tys. koronografii oraz blisko 4 tys. ostrych zespołów wieńcowych – zawałów serca. Średnio w roku trafia tutaj ok. 2 tys. chorych.

zdjecie

Najnowszą inwestycją była budowa sali do elektrofizjologii za ok. 800 tys. zł. Jak podkreślano było to przedsięwzięcie kluczowe tak dla rozwoju jak i poczucia bezpieczeństwa pacjentów.

zdjecie

-,,Musimy być gotowi na przyjęcie pacjenta z zawałem w każdej sytuacji i każdej chwili. Nie możemy dopuścić do tego, że trwa zabiega, a pacjent z zawałem czeka. Do tej pory wykonywaliśmy już zabiegi ablacji, ale nowa pracownia pozwoli zwiększyć ilość zarówno tych zabiegów, jak i innych np. rozruszników serca’’ – powiedział dr. Janusz Tarchalski.

zdjecie

Wicestarosta Roman Pacholczyk przypomniał także, że wykorzystywany jest system przesyłania informacji drogą radiową z karetki do oddziału. Dzięki czemu lekarze mają część wiedzy o stanie pacjenta już przed jego przyjazdem.

Ostrowska kardiologia dysponuje 35 łóżkami i zatrudnia 10 kardiologów.

–,,Choroby naczyniowo-sercowe to jedna z największych bolączek dlatego ten oddział jest tak ważny. Nowa pracownia elektrofizjologii pozwala nam wykonywać na miejscu cały wachlarz usług zachowawczych. Dla pacjenta to najważniejsze’’ – powiedział Dariusz Bierła dyrektor ostrowskiego szpitala. Podkreślił także, że jest to jeden z pierwszych oddziałów w Wielkopolsce, które weszły w program opieki skoordynowanej dla pacjentów z zawałami serca. W ramach tego leczeni tutaj chorzy z zawałem mają zagwarantowane cztery wizyty w poradni kardiologicznej w pierwszym roku od zachorowania. Poza tym z perspektywy finansów oddzielnie rozliczane są środki na rehabilitację kardiologiczną w ramach trzytygodniowych turnusów. Ci z pacjentów, którzy wymagają implementacji kardiowertera defibrylatora są także rozliczani z puli środków Narodowego Fundusz Zdrowia nie naruszając kontraktu podstawowego. Jak przekonywano korzysta z takiej formy wsparcia ok. 70 proc. chorych.

Przy okazji realizowanej inwestycji typowo medycznej budowy nowej pracowni wykonany został lifting całego oddziału.

-,,Po 7 latach oddział musiał przejść lifting. Przy takiej licznie pacjentów i zabiegów nastąpiło naturalne zużycie niektórych elementów. Dlatego z budżetu powiatu wyasygnowaliśmy ok. pół miliona zł. na wymianę wykładzin, drzwi i odmalowanie pokoi’’ – powiedział Starosta Rajski

POLECANE NEWSY
6 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
olek
7 dni temu

wrocławska bajpasownia,niezbyt przyjymna dla chorych

Dziękuję
1 miesiąc temu

Dobra robota.

seniortakaprawda
1 miesiąc temu

Nie miałem przyjemności trafić na kardiologię. Szwagier trafił i zalecono bajpasy. Operowano w Wrocławiu. Szwagier ma się dobrze i czasami jakieś % dozwolone. Panie Rajski robi Pan dobrą robotę, oby tak dalej. Pozdrawiam!

Człowiek
1 miesiąc temu

Obyście ludzi w porę ratowali a nie zab… !!!

bodziu
1 miesiąc temu

Ostatnio podkręciliście statystyki zgonów – zamiast brać się za robotę badaliście czy pacjent nie ma kowida 🙁

JAN
1 miesiąc temu

A DOKĄD ZMIERZA NFZ PRZYJMUJĄ LUDZI NA TELE PORADY KIEDY SIE TO SKOŃCZY KIEDY ZA TO MINISTER ZDROWIA ODPOWIE ?

6
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x