Przesadzają stare drzewa. Czy się przyjmą?

Mówi się, że starych drzew się nie przesadza. Jednak wbrew temu powiedzeniu trwa właśnie przesadzanie drzew od wielu lat będących częścią stadionu „za parowozownią”. Siedem dorodnych lip rośnie w miejscu, w którym powstanie pełnowymiarowe boisko ze sztuczną nawierzchnią dla kilkuset trenujących tam młodych sportowców. Po wielu latach oczekiwań powstaje tu centrum treningowo – sportowe z prawdziwego zdarzenia. Prace ruszyły. Koniec pierwszego etapu zaplanowano na lato przyszłego roku.

Sam proces przesadzania wymaga sporo zachodu. By umożliwić drzewom przyjęcie się w innym miejscu konieczne jest zapewnienie im części obecnego środowiska. To wielka bryła korzeniowa z żyjącymi w niej mikroorganizmami. Jej zapewnienie i bezpieczny transport zapewnia maszyna do przesadzania drzew, którą dysponuje firma Ogrobud, a która jest największą tego typu w Polsce – co za tym idzie pozwala na przesadzenie nawet dużych, wieloletnich drzew. Im więcej ziemi będzie miała bryła korzeniowa, tym mniejsze będą uszkodzenia korzeni, a rośliny natychmiast przystąpią do pobierania wody na nowym stanowisku. Znakomicie, że tym procesem w Ostrowie zajmują się tak doświadczeni fachowcy.

Każde tak dorodne drzewo to w obecnych czasach nieoceniona wartość. Chronią nas przed upałami, po ulewach chłoną nadmiar wody, dostarczają tlen, oczyszczają i nawilżają powietrze. Przesadzone drzewa znajdą swoje miejsce niedaleko – przy ulicy Składowej. Tu będą żyć dalej.

POLECANE NEWSY

10 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Zyg zag
11 miesięcy temu

Ostatnio jakąś posłanka powiedziała że stare drzewa odbierają nam tylko tlen.

Ostrowianka
1 rok temu

Normalna procedura przesadzania dużych drzew bez obawy i ich przyjęcie . Tak się czyni od lat więc po co tyle krzyku ?

Senior
1 rok temu

Artykuł ,,lipa,, – nie przesadzają,bo nie mogą wyciągnąć drzew ziemi. A ponadto maszyna uległa awarii. Stare drzewa się nie poddają ! Więc wytną !!!

Do plujących jadem
1 rok temu

Nic się nie robi, Źle. Coś się robi, też Źle. Umiecie tylko pluć jadem nienawiści. Ten obiekt zasługuje na remont.

Kibolecwele
1 rok temu

Piłka dobra dla pedziów.

Jola.
1 rok temu

Nie wiadomo czy drzewa się przyjmą w nowym miejscu. Szkoda tak ingerować w przyrodę dla kawałka boiska . Można przecież jakiś pogodzić jedno z drugim. Tyle tak rosły i dobrze, nagle zaczęły przeszkadzać. Mieszkam blisko i serce się kroi jak się na to patrzy. Czy jest może jakąkolwiek informacja gdzie te drzewa mają być wysadzane. Warto to monitorowac.

Ekoludek
1 rok temu

Przesadzania takich drzew można dokonać tylko wtedy gdy wcześniej przez dwa lata będzie się przygotowywało ich system korzeniowy do przesadzania. Przesadzenia tak starych drzew „na żywca” praktycznie nie rokuje na ich przeżycie. wystarczy zapytać jakiegokolwiek leśnika czy dendrologa. Szkoda, że zmarnowano publiczne pieniądze.

Do Osw
1 rok temu

Najlepiej zostawić drzewka boiska nie robić. Może któryś z komentujących udostępni swój plac dla tzw bombelków? Poproszę o adres chętnie przyjdziemy pokopać piłeczkę.

Lividium
1 rok temu

Nie ma takiej opcji zeby stare lipy się przyjeły młode tak drzewa mozna zostawic a zmienić wygląd przyszłej infrastruktury boiska

Osw
1 rok temu

By „bombelki” miały gdzie kopać w piłeczkę…

10
0
Napisz co o tym sądziszx