95-lecie harcerstwa

Szczep ZHP „Granica” im. Powstańców Wielkopolskich w Nowych Skalmierzycach zorganizował przyjęcie z okazji 95-lecia harcerstwa na ziemi skalmierzyckiej. Całe przedsięwzięcie odbyło się 19.09.2021 roku na Stadionie Miejsko-Gminnym przy starym basenie i miało charakter rodzinnego pikniku z koncertami.

Obchody rozpoczęły się koncertem Agaty Świętoń dla najmłodszych, ale i nie tylko. Artystka przeniosła nas w podróż w głąb siebie. Przedstawiła receptę na szczęśliwą i dobrą dorosłość poprzez świadome przeżywanie oraz poznawanie wszystkiego, co niesie ze sobą dzieciństwo. Tego dnia 13 Gromada Zuchowa „Leśne Skrzaty” miała swój 25. jubileusz działalności. Z tego powodu odbyła się część zuchowa II. Festiwalu Piosenki Harcerskiej „Tak mało, a przecież tyle”. Od pierwszej edycji festiwalu minęło trzynaście lat. W 2008 roku spotkaliśmy się w sali widowiskowej w Nowych Skalmierzycach. Niestety to był jedyny raz, a nasz tegoroczny 95. jubileusz był idealny do powtórzenia tego wydarzenia.

Po występie zuchów nadszedł czas na część oficjalną. Konferansjerzy przywitali zaproszonych i przybyłych gości. Swoimi przemówieniami uraczyli nas: Jerzy Łukasz Walczak – burmistrz Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce, Paweł Rajski – starosta powiatu ostrowskiego, Tomasz Ławniczak – poseł na sejm RP, phm. Marta Goździelewska – komendantka hufca ZHP w Kaliszu, Anna Walczak – dyrektor Przedszkola „Jarzębinka” oraz Marta Pawlak i Aleksander Nowakowski – przedstawiciele Koła Przyjaciół Harcerstwa, którzy wręczali komendantowi Szczepu ZHP „Granica hm. Jakubowi Nowakowi życzenia oraz gratulacje.

Był to wyjątkowy dzień dla Koła Przyjaciół Harcerstwa, gdyż osoby zaangażowane w działalność na rzecz harcerzy zostali odznaczeni srebrną odznaką Ruchu Przyjaciół Harcerstwa, a byli to: Jerzy Łukasz Walczak, Agnieszka Jaźwiec, Marta Wasilewska, Robert Wasilewski i Mirosław Kąpielski. To nie jedyne odznaczenia, które wręczono. Instruktorki i instruktor z naszego szczepu zostali odznaczeni Harcerską Służbą Wielkopolsce – wyróżnieniem przyznawanym przez Komendanta Chorągwi Wielkopolskiej kadrze harcerskiej za działania wychowawcze, programowe i organizacyjne. HSW wręczała Zastępczyni Komendanta Chorągwi phm. Anita Walachowska, a zasłużeni to: phm. Gabriela John, pwd. Paulina Wasilewska oraz pwd. Łukasz Kostecki.

Po wszystkich honorach ze sceny przenieśliśmy się do nowej, letniej harcówki im. hm. Kazimierza Tacika i phm. Kazimierza Gabisia, która została oficjalnie otwarta w dniu naszego jubileuszu. Chcieliśmy podziękować w ten symboliczny sposób zarówno tym dwóm druhom, ale też po części wszystkim instruktorkom i instruktorom harcerstwa, którzy od 1926 roku tworzyli ruch harcerski na naszych ziemiach. Postanowiliśmy, że harcówka będzie nosić imię tych instruktorów, bo całym życiem pokazywali jak być dobrym człowiekiem. To dzięki nim lokalne harcerstwo przetrwać mogło trudny czas PRL, ale też ponownie się odrodziło po jego rozpadzie.

Dzięki nowej harcówce sfinansowanej w kwocie 125.000 zł ze środków samorządu Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce harcerze ze Szczepu „Granica” mają swoje nowe miejsce spotkań i zbiórek. Obiekt został dostosowany do naszych potrzeb i wykończony w pięknymi drewnianymi zdobieniami. W całość wchodzi główna sala zbiórkowa, łazienka z toaletą oraz dwupoziomowy magazyn.

Następnie odbyła się druga część festiwalu – dla starszych uczestników. Swoje występy na scenie zaprezentowali harcerze, harcerze starsi i wędrownicy. W czasie festynu działały różne miejsca, w których każdy z gości mógł znaleźć coś dla siebie. Harcerze zorganizowali strefę relaksu, kuchnię polową, zaGRAjNICĘ – strefę gier planszowych oraz przy wsparciu Koła Przyjaciół Harcerstwa – kawiarenkę. Cykl koncertów rozpoczęła Agata Radziszewska – młoda artystka i harcerka z hufca ZHP Ostrów Wielkopolski. Następnie w rockowe klimaty przeniósł nas zespół Beware. Część koncertową zakończył bluesowo-rockowy występ zespołu Paradogs. Na zakończenie całego pikniku spotkaliśmy się przy wspólnym ognisku.

Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy tego dnia byli z nami. Mamy nadzieję, że będą Państwo z nami również za 5 lat, gdy będziemy świętować 100-lecie harcerstwa na ziemi skalmierzyckiej. Szczególne podziękowania dla wszystkich gości i sympatyków harcerstwa, w tym: Stowarzyszenia Eudajmonia, Koła Przyjaciół Harcerstwa, 36 KDH „Orły”, 62 KDHS „Brzoza” im. Stefana Szolc-Rogozińskiego oraz Radia Centrum 106.4 FM – medialnego patrona naszego wydarzenia. A całe przedsięwzięcie nie mogłoby się odbyć na takim poziomie, gdyby nie objęcie go patronatem honorowym i wsparciem finansowym Burmistrza Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce Jerzego Łukasza Walczaka oraz wsparcie naszych przyjaciół. Dziękujemy: Klubowi Motocyklowemu Iskra Skalmierzyce, Janowi Kukułce z firmy DrewLak, Agencji Reklamowej Print Wizards, firmie budowlanej MasterVip (wykonawcy letniej harcówki), firmie Frukta z Węgier, firmie Audio Systems – operator sieci multiNET oraz producentowi małej architektury ogrodowej firmie Fil-Pol.

Marcelina Wdowczyk

fot. Aleksander Liebert

POLECANE NEWSY

2 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
max
1 rok temu

masz racje

Bolo
1 rok temu

Znałem paru harcerzy. Obozy, latali z finkami i cały ten cyrk. Kiedy nadszedł pobór do wojska, migali się od służby jak kto mógł.

2
0
Napisz co o tym sądziszx