Radni apelują o nowe święto państwowe

Zgodnie z zachętą Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolskich radni Mateusz Nycek oraz Bartosz Ziółkowski zawnioskowali o wprowadzenie do porządku obrad i podjęcie podczas najbliższych posiedzeń Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego (25 sierpnia) i Rady Powiatu Ostrowskiego (27 sierpnia) wspólnych oświadczeń-stanowisk wspierających społeczną inicjatywę ustanowienia dnia 27 grudnia świętem państwowym upamiętniającym Powstanie Wielkopolskie.

Mając na uwadze charakter inicjatywy dążący do wzmocnienia pamięci i wymiaru świętowania zwycięskiego Powstanie Wielkopolskiego ponad wszelkimi podziałami politycznymi wśród wszystkich Polaków, w tym mieszkańców naszego Miasta i Powiatu, oraz jak wskazuje jubileuszowa publikacja prof. Jerzego Pietrzaka – szczególną rolę ,,Powstańczego Ostrowa i okolic w Powstańczej Wielkopolsce” podjęcie przez Radę Miejską Ostrowa Wielkopolskiego i Radę Powiatu Ostrowskiego wspólnych oświadczeń-stanowisk wspierających społeczną inicjatywę ustanowienia dnia 27 grudnia świętem państwowym upamiętniającym Powstanie Wielkopolskie jest w naszym przekonaniu szczególnie uzasadnione.

Doceniamy Apel zainicjowany przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Fundację Zakłady Kórnickie, poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 oraz Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski adresowany do Prezydenta RP, Prezesa Rady Ministrów, Marszałka Sejmu i Marszałka Senatu oraz parlamentarzystów RP. Podzielamy pogląd inicjatorów Apelu, iż pamięć o obronie narodowej tożsamości pod zaborami oraz o odzyskaniu przez Polskę niepodległości, do czego Wielkopolanie znakomicie się przyczynili, łączy Polaków i wymaga działań ponad wszelkimi podziałami.

Wspieramy i zachęcamy wszystkie Koleżanki i Kolegów Radnych Miejskich i Powiatowych do włączenia w szczytną ideę doprowadzenia do ustanowienia dnia 27 grudnia świętem państwowym i świętem wszystkich Polaków poprzez wyrażenie wspólnego pozytywnego głosu w tej sprawie ze strony naszych ostrowskich samorządów – miejskiego i powiatowego.

Radny Miasta Ostrowa Wielkopolskiego

Mateusz Nycek

Radny Powiatu Ostrowskiego Bartosz Ziółkowski

CZYTAJ  Przeżyli ze sobą 50 lat

11 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
zabka
1 rok temu

same obiboki tak jak mops duzo kasy i nic nie robic tylko lazic i chlac kawska

emerytka
1 rok temu

cały tydzień wolnego a będą w Polsce jeszcze jakieś dni robocze.

do Piotr
1 rok temu

Nie, my tym bardziej mamy co świętować, bo nasze powstanie było udane, a o Republice Ostrowskiej to nawet w Kaliszu rzadko kto słyszał.

Ostrowiak
1 rok temu

Radni opłacani z naszych podatków i głosujących antyspołeczne mogą sobie marzyć o 360 dni w roku. Mnie nikt nie płaci za siedzenie w domu, a rachunki muszę płacić. Zdecydowanie jestem przeciw!!!! tym idiotycznym pomysłom

Piotr
1 rok temu

Fred jako Prezes w JanuszexPOL Sp. z o.o. mówi stanowcze NIE! Żadnych świąt i wolnych niedziel! Wszystko w trosce o pracownika! Aby nie mieli czasu nudzić się w domu z rodzinami bo to aby kłutnie. Aby nie mieli kiedy wydawać zarobionych pieniędzy, bo oszczędność to podstawa!

Pomijając jazgot takiego ignoranta jak Fred, uważam tą inicjatywę za bardzo dobrą.
Jako Wielkopolanin z nutką zazdrości obserwuję celebrację Powstania Warszawskiego. Też mamy co świętować. Pora to zakreślić na czerwono w kalendarzu.

Do Fred
1 rok temu

Nie wiem co ci tu nie pasuje. Ma być święto państwowe i jeszcze źle? Więc ci wyliczę. W Polsce jest 12 dni świątecznych wolnych od pracy, z czego 3 dni to święta państwowe – 1 maja, 3 maja oraz 11 listopad. Pozostałe dni wolne to święta Kościelne. O Japończykach mówi się że to pracowity naród. W Japonii obowiązuje 16 dni świątecznych i do tego obowiązuje formuła „happy monday”, czyli jeżeli święto przypada w niedzielę to dzień wolny przenosi się na poniedziałek. Na zachodzie obowiązuje 38 godzinny tydzień pracy, u nas 40 godzinny. Jaki z tego wniosek? Sami robimy z siebie murzynów!!! (Nie obrażając innych nacji i ras).A jak likwidowano handel w niedzielę to był lament że sklepy zbankrutują. Kto to powiedział? Chyba te nieroby ze stowarzyszenia Lewiatan. Podsumowując, 27 grudnia mógłby być dniem wolnym, to jest tylko przedłużenie świąt o jeden dzień.

Kontador
1 rok temu

Niech ludzie, którzy nie są albo nie czują się Wielkopolanami się tu nie wypowiadają. ( np. Fred) Nie chodzi o dzień wolny ale o upamiętnienie najważniejszego dnia w historii współczesnej. Jedynego zwycięskiego powstania przeciwko zaborcom.

Ccc
1 rok temu

Święto dla urzędników chyba

Fred
1 rok temu

Tak, tak. Więcej świąt! A pracownicy wolne tak? Ale zusy i podatki trzeba będzie zapłacić? Czy za ten dzień będzie zwolnienie ze składek?

historyk
1 rok temu

Ważna inicjatywa! Dobrze!

11
0
Napisz co o tym sądziszx