Święcenie zwierząt w Mikstacie (2021 – zdjęcia)

W promieniach słońca odbyło się tradycyjne święcenie zwierząt w Mikstacie. Był to kulminacyjny moment uroczystości odpustowych w tym urokliwym miasteczku. Tradycyjnie uroczystość przypada na 16 sierpnia, ponieważ jest to dzień patrona miasta św. Rocha.

Bez względu na pogodę zjeżdża się tłum wiernych i pielgrzymów nie tylko z Mikstatu. Wielu z nich bierze udział w barwnym pochodzie, którego kluczowym momentem jest poświęcenie zwierząt. Wśród nich tradycyjnie były psy czy koty. Nie mogło zabraknąć koni, a także krów. Uśmiech na twarzy wywoływał widok takich stworzonek jak: patyczak, żółw, króliki, myszki czy pszczoły. Na koniec wypuszczone zostały gołębie pocztowe.

Według podań, w XVIII wieku święty Roch miał uratować mieszkańców i zwierzęta przed panującą zarazą. Jako dowód wdzięczności zbudowano przy cmentarzu urokliwy kościółek. Następnie ustanowiono odpust połączony ze święceniem zwierząt gospodarskich.

POLECANE NEWSY
CZYTAJ  Nowe informacje nt. zdrowia Maksia
Subskrybuj
Powiadom o

35 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
SUZUKI
2 lat temu

Anulo Matyldo z poziomu twojego komentarza mniem domniemywać że ukończyłaś Uniwersytet Jagieloński z wyróznieniem

Weronika
2 lat temu

To jest bardzo cenne i rzadkie że ludzie potrafią się zebrać pielęgnować tradycje i tak od stuleci teraz w większości przypadków jak nie ma piwa żarcia i disco polo z estrady to nikt nie przyjdzie czasy pustaków

renia
2 lat temu

Człowiek jest istotą socjalną,spotykanie z innymi sprawia mu radość.Ta impreza jest piękna i ma tradycję.Gratuluje mieszkańcom Mikstatu. Mieszkam dość daleko ale planuję tam być za rok.

Dojeb....mozgowe trzeciego stopnia
2 lat temu

Brak legalnej aborcji rodzi hejterow w tym kraju

Anula
2 lat temu

Suzuki jesteś tak głupi jak ta ksywka sobie wybrałeś proponuje poczytać książki i się douczyc bo Hiszpania i tradycje prowincji to nie tylko walki z bykami ale może to się nie udać bo pewnie jedyna książkę która przeczytałeś to byl elementarz albo książka do nabożeństwa pierwszej komunii a teraz wiedzę czerpiesx z TVPis

35
0
Napisz co o tym sądziszx