OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

Fundusze norweskie dla Ostrowa

Ostrów Wielkopolski otrzymał dofinansowanie 3,5 mln EURO, czyli niemal 16 mln złotych z Funduszy Norweskich na rozwój i inwestycje miasta w ramach programu “E-Ostrów 2050. Miasto ekologiczne, energetyczne i ekonomiczne”.

– Nasze dwuletnie starania, ciężka praca mojego zespołu włożona w projekt „E-Ostrów 2050 – Miasto Ekologiczne, Energetyczne, Ekonomiczne” przynoszą dziś pozytywny i wymierny efekt. Ten efekt to pozyskane środki z Funduszy Norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego dla naszego miasta w wysokości 3,5 mln EURO, to blisko 16 mln złotych! Dzisiaj, w Ostrowie Wielkopolskim, ten wynik ogłosił Waldemar Buda, sekretarz stanu Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Spośród 255 miast 212 złożyło swoje aplikacje. Ponad 85% podmiotów uprawnionych złożyło wnioski o środki z funduszy norweskich, a ostatecznie trafią one do 29 miast, w tym Ostrowa Wielkopolskiego.

– Pół miliarda złotych na kilkadziesiąt miast to gigantyczna kwota, było się zatem o co bić. Należy zwrócić uwagę na skalę sukcesu, który tu dziś świętujemy – do drugiego etapu, z tych 212 miast, przeszło 54. Spośród nich miało zostać wybranych piętnastu beneficjentów. Ze względu na sytuację związaną z COVID-19, ze względu na pracę wykonaną przez te wszystkie samorządy, zawalczyłem o to, by liczbę beneficjentów zwiększyć. Ostatecznie ze środków funduszu, na 212 aplikujących, skorzysta 29 samorządów. Ten sukces będzie zapisany w historii. Często jest tak, że do konkursu startuje kilka, kilkanaście podmiotów, tutaj było ich aż 212. To dowód na znakomity zespół ludzi, który w Ostrowie pracował nad tym projektem, który musiał poświęcić bardzo dużo czasu, by realnie doprowadzić do tego, aby komisja kwalifikacyjna, składająca się również z przedstawicieli Norwegii, Islandii i Liechtensteinu, zakwalifikowała ten projekt. Było to bardzo obiektywne podejście, a żadne inne kryteria nie miały tu znaczenia. To wielki sukces Ostrowa Wielkopolskiego i bardzo się z tego cieszę – zaznacza wiceminister Waldemar Buda.

Pozyskane fundusze wielki sukces, dzięki któremu w naszym mieście będziemy mogli zainwestować m. in. w nowoczesne, ekologiczne oświetlenie, inwentaryzację źródeł niskiej emisji i odnawialnych źródeł energii, a także budynków pod kątem efektywności energetycznej; inteligentną, zdrową i bezpieczną mobilność, czy przygotowanie kolejnych terenów inwestycyjnych.

– Była to ciężka, niemal dwuletnia praca, rozpoczęliśmy ją w 2019 roku. Najpierw od zarysu projektu. Następnie, kiedy udało nam się dostać do „złotej pięćdziesiątki”, czyli do pięćdziesięciu podmiotów z szansami na dofinansowanie, musieliśmy przepracować cały proces projektowy i wypracować dwa ogromne dokumenty – Program Rozwoju Lokalnego i Program Rozwoju Instytucjonalnego. Wszystko to poprzedzone zostało diagnozą, czyli poznaniem opinii mieszkańców Ostrowa na temat funkcjonowania miasta w różnych dziedzinach. Warto podkreślić, że na tym etapie skorzystaliśmy ze spostrzeżeń ostrowian i również na ich podstawie budowaliśmy politykę rozwoju naszego miasta – które cele są najistotniejsze, w jakim kierunku chcemy, żeby miasto się rozwijało. To była ciężka praca, wiele godzin, wiele nieprzespanych nocy spędzonych na czytaniu i uzupełnianiu dokumentów. Dla nas osobiście jest to wielki sukces, ponieważ był to pierwszy tego typu projekt realizowany w mieście i po raz pierwszy musieliśmy się zmierzyć się z zupełnie innym podejściem do projektowania. Najważniejsze jednak, że ciężka praca przyniosła znakomity efekt w postaci blisko 16 milionów złotych dofinansowania – zaznacza Ewa Torzyńska, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta.

Fundusze Norweskie są dotacją zewnętrzną. To forma bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznawanej przez Islandię, Norwegię i Liechtenstein nowym członkom Unii Europejskiej, a także krajom bałtyckim.

– Jestem głęboko przekonana, że inwestycje, które zrealizujemy z udziałem pozyskanej kwoty sprawią, że jakość życia mieszkańców w naszym mieście znacząco wzrośnie, a nasze miasto jeszcze szybciej będzie poruszać się drogą intensywnego rozwoju, który nakreśliliśmy w ambitnej perspektywie do 2050 roku z myślą o teraźniejszości i coraz lepszej przyszłości ostrowian! – dodaje prezydent Beata Klimek.

POLECANE NEWSY
13 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
woki
5 miesięcy temu

PS to głowne zdjęcie jes w realu? ci ludzie wygladaja jak pokręceni kundle jakieś partyjnej sekty.
z lewj przykurcz, obok łysy pajac. A te damy w srodku co maja na głowach? nocniki.

Tom
5 miesięcy temu

Można dołożyć latarnie na piaskach po przeciwnej stronie plaży. Brakuje tam kilku latarni. Nie wiem jak można tak projektować oświetlenie zostawiając ciemne miejsca.

CBA
5 miesięcy temu

biedny Mikołajczyk – tak sie staral..tak pracował na rzecz partii,ze NIKT go nawet do tylnego rzedu nie zaprosił ….

Zagadka
5 miesięcy temu

Ilu widzicie na foto nauczycieli? Bo jak dla mnie ich ilość u koryta to klucz sytuacji w Polsce.

Adi
5 miesięcy temu

Matyś…aż na palcach stanął by go było widać.

MATEUSZ
5 miesięcy temu

Najbardziej się MALIK napracował…po nocach….

Ones
5 miesięcy temu

Jak widzę gości robiących daszek nad swoim k**asem to wiem że nie mają pojęcia jak się zachować przed kamerą Janusze protokołu dyplomatycznego

xxx
5 miesięcy temu

znowu lansik gdzie maseczki gdzie przestrzeganiem obostrzeń , będzie czwarta fala ich to nie dotyczy , im się należy . Brak słów

Ogurek
5 miesięcy temu

Miasto emerytow

Marych
5 miesięcy temu

Cały czas się fotografują a kiedy pracują?

13
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x