Powstanie kolejny zbiornik retencyjny

Miejski Zarząd Dróg ogłosił przetarg na budowę zbiornika retencyjnego przy ulicy Wrocławskiej, na terenach byłej fabryki „Wagon”. To kolejne zabezpieczenie miasta przed skutkami obfitych opadów.

Nowy zbiornik retencyjny o pojemności 9045 m3 będzie miał za zadanie zminimalizować natężenie spływów wód do kanalizacji deszczowej z terenów pomiędzy ulicą Wrocławską a Wysocką.

– Chcemy ochronić górny bieg Strugi Ostrowskiej przed nadmierną ilością wody opadowej, ale także gwałtownych roztopów, ponieważ ma ona wpływ na ewentualne podtopienia w rejonie Parku Miejskiego, a także budynków przy alei Słowackiego. Jeszcze kilka lat temu każdy poważniejszy deszcz wiązał się z niebezpieczeństwem wystąpienia wody w tym rejonie, należało zatem poważnie podejść do tematu ostrowskiej retencji. Wybudowany wcześniej zbiornik przy Kamiennej już poprawił sytuację, nowy zbiornik w rejonie Wrocławskiej obniży ryzyko występowania tych podtopień – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Jeszcze w czerwcu otwarte zostaną złożone oferty i wybrany wykonawca. Inwestycja, poza budową zbiornika retencyjnego z kanałami odpływowymi i dopływowymi , to również wykonanie separatora węglowodorów i osadnika wirowego piasku.

– Wody opadowe z tego terenu spływały będą do szczelnego zbiornika retencyjnego, skąd grawitacyjnie, w kontrolowanej ilości i natężeniu wody, odprowadzane będą do kanalizacji miejskiej. By zanieczyszczenia nie trafiały do Strugi Ostrowskiej, a następnie do Ołoboku, wody opadowe i roztopowe będą oczyszczane z zawiesin, piasku i związków ropopochodnych, ponieważ przed odprowadzeniem do zbiornika powstanie wirowy osadnik piasku i separator węglowodorów. Co niezwykle istotne, wykonanie zbiornika pozwoli na racjonalne odprowadzanie wód deszczowych z tego terenu bez pogorszenia parametrów na pozostałej części miejskiej kanalizacji – wyjaśnia Marcin Wieruchowski, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg.

Teren, na którym dawniej zlokalizowane były zakłady naprawcze taboru kolejowego był w przeważającej części nieużytkowany. W 2018 roku Miasto rozpoczęło rewitalizację tego terenu – opracowano dokumentację projektową, wybudowano kanalizację deszczową na odcinku o dł. 740 m oraz 300-metrowy odcinek drogi. Obecnie na obszarze strefy przemysłowej swoją działalność prowadzi niemiecki Teamtechnik, francuska Microma (obecnie), a także rodzime JMP Polska oraz AUTO Partner (przed realizacją inwestycji). Firmy te zatrudniają ponad 300 osób. W ubiegłym tygodniu holenderska firma Sanibell stała się właścicielem 3,84 ha terenów w strefie inwestycyjnej przy ulicy Wrocławskiej. Tym samym 100 procent miejskich terenów inwestycyjnych w tym miejscu – około 11 hektarów – zostało sprzedanych.

CZYTAJ  Zwierzęta już nie żyły. Zostały zagłodzone?

Przetarg rozstrzygnięty zostanie na początku lipca. Zbiornik wybudowany będzie jeszcze w tym roku.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

10 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
O S W
2 lat temu

Mogą budować nawet i sto zbiorników retencyjnych, a i tak to wszystko na nic jeśli woda z opadów i roztopów nie ma którędy spływać bo studzienki burzowe są niedrożne, nikt nigdy nie widział żeby ktokolwiek czyścił studzienki na ulicach, a połowa jest zatkana, ale co się dziwić jak w tym dziwnym mieście nawet ulic po zimie nie zamiatają …

.,.,
2 lat temu

Widzieliście nowy harmonogram odbioru odpadów? W miesiącu lipcu kiedy odpadów BIO jest bardzo mało odbiorą je TRZY razy, ale za to w listopadzie i grudniu kiedy tych odpadów (liście) jest cały ogrom tylko raz!!! Osoby odpowiedzialne za harmonogram albo mieszkają w willach w których segregacją i utylizacja odpadów zajmuje się służba, albo są to ignoranci bez grama wiedzy i wyobraźni…

Gustaw
2 lat temu

Może by tak te jajowate głowy pomyślały przy projektowaniu tego badziewia, żeby to miało głębokość większą? Jakieś ryby wpuścić, zrobić łowisko PZW, żeby te ryby wyjadały larwy komarów? Przy piaskach zrobili zbiorniki retencyjne i jest w nich z pół metra wody, same glony i wylęgarnia komarów. DRAMAT!

Exec
2 lat temu

A może by tak przebudować zwężenie kanalizacji deszczowej, w biegu Strugi Ostrowskiej przy ulicy Bojanowskiego? Przez zmianę średnicy rury na węższą powstaje wąskie gardło i woda się cofa. . Sądzę, że to by znacząco poprawiło sytuację hydrologiczną miasta i pomogło by uniknąć podtopień wynikających z opadów za zbiornikami buforowymi. Wiem że fotki przy zbiorniku wyglądają lepiej niż przy rurach kanalizacyjnych podczas kampanii wyborczych, ale może jednak warto się sprawą zająć raz, a dobrze

Ostrowianin
2 lat temu

Retencja ma służyć zatrzymywaniu wody w celu jej dalszego wykorzystania lokalnego, np. w celach nawodnieniowych, poprawy stosunków wodnych, przyrodniczych (utrzymania i budowy bioróżnorodności), rekreacyjnych lub energetycznych, etc. Niestety chyba wszystkie budowane zbiorniki pełnią tylko funkcję przeciwpowodziową, a niektóre (przy ul Torowej) pod wielkim znakiem zapytania. Prosiłbym wydających publiczne pieniądze o lekturę, czym jest naprawdę „europejski zielony ład” – byłoby znacznie efektywniej dla środowiska i mieszkańców.

Jańcio wodnik
2 lat temu

No tak, nowy inwestor na Wrocławskiej, to nowe tereny utwardzone i zadaszone, wiec pewnie zmusił miasto, żeby za pieniądze ostrowskich podatników wybudować mu zbiornik retencyjny, a PR miejski i prezydent Klimek sprzedaje jako zabezpieczenie mieszkańców przed podtopieniami – taką mam koncepcje

Dario
2 lat temu

Nowy prezes ogarnie

Anonim
2 lat temu

teamtechnik od 1,5 roku nie jest już niemiecki, a polski – właściciel p. Domogała

adam
2 lat temu

udrożnijcie studzienki tez bo co deszcz to powódź

bodzio
2 lat temu

Najpierw udrożnijcie studzienki, bo budowa zbiorników nic nie da

10
0
Napisz co o tym sądziszx