Będzie dużo więcej pieniędzy na likwidację kopciuchów?

Udostępnij
Tweet

Rekordową kwotę 2 330 000 zł może przeznaczyć w 2021 roku miasto Ostrów Wielkopolski na dofinansowanie wymiany źródeł ciepła z węglowych na ekologiczne. Ponad dwukrotnie w stosunku do zaplanowanych wzrosną wydatki na dotowanie urządzeń do zatrzymywania wód deszczowych. Propozycje prezydent Beaty Klimek muszą jeszcze zaakceptować radni.

Miejski program dofinansowań wymiany pieców funkcjonuje w Ostrowie Wielkopolskim od 2015 roku. Wtedy przeznaczono na niego nieco ponad 300 tys. zł.

– Widząc zainteresowanie mieszkańców, corocznie zwiększamy w budżecie kwotę na ten program. W ubiegłym roku, aby sfinansować wszystkie złożone wnioski przeznaczyliśmy na ten cel blisko 1,8 mln zł. Jedną z najważniejszych kwestii jest dla nad walka o czyste powietrze w naszym mieście. Każdego roku namawiamy ostrowian do zlikwidowania starych „kopciuchów”, by jak największa ich liczba zniknęła z miejskiej przestrzeni. To już kolejny rok funkcjonowania naszej akcji, którą zdecydowanie chcemy kontynuować, ponieważ efekty są już zauważalne. Rekordowa kwota przeznaczona w budżecie na ten cel to kolejnych kilkaset zlikwidowanych pieców – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

W tegorocznym naborze wpłynęło jeszcze więcej wniosków niż w 2020 roku. Dodatkowo, aby zachęcić do podłączania się do miejskiej sieci, zwiększono z 5 do 7,5 tys. zł wysokość dotacji na taką wymianę źródła ciepła z pieca węglowego.

– Aby móc udzielić dotacji na wszystkie prawidłowo złożone wnioski, a jest ich blisko 400, proponujemy Radzie Miejskiej zwiększenie o 680 tys. zł kwoty na ten cel w budżecie miasta, aż do rekordowych do 2 330 000 zł – informuje Mikołaj Kostka, zastępca prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

W ubiegłym roku ostrowianie pierwszy raz mogli skorzystać z miejskiego programu „Ostrów łapie deszczówkę”. W budżecie na 2020 rok zapisano na to zadanie 70 tys. zł. Zainteresowanie było ogromne. Złożono ponad 300 wniosków. Ze względu na ograniczone możliwości finansowe, udzielono 72 dotacji. Dlatego w tegorocznym budżecie prezydent miasta proponuje, aby na dofinansowanie montażu zbiorników do zatrzymywania wód deszczowych przeznaczyć 200 tys. zł. – Nabór trwa do 1 lipca i jeszcze nie wiadomo, ile wpłynie wniosków. Jeśli okaże się, że proponowana radnym kwota w budżecie miasta jest niewystarczająca, w miarę możliwości będziemy chcieli ją zwiększyć kolejny raz na następnej sesji – zaznacza Mikołaj Kostka.

CZYTAJ  Sytuacja Maksia przed Świętami

Na dofinansowanie w wysokości 500 złotych może liczyć mieszkaniec, który na swojej posesji ustawi zbiornik na deszczówkę o pojemności do 500 litrów, 1000 złotych – jeśli zbiornik będzie mieć powyżej 500 litrów. Natomiast 2 000 złotych to propozycja dla tych ostrowian, którzy zdecydują się na montaż nowego zbiornika podziemnego.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

14 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Ewa
2 lat temu

Kopcuchy jeszcze wyrosną jak grzyby po deszczu bo nikogo nie będzie stać na to co Unia Europejska odpierdala będziemy śmieciami palić

Sknerus
2 lat temu

A ja grzeje wodę w garach na gazie i dupę myje w misce. To dopiero jest oszczędność.

kier
2 lat temu

Ki .. Ja też tak uważam. Jak by dofinansowano i to znacznie np gaz, to kopciuchy , ci co teraz „nie mają środków” na ich likwidacje…by zlikwidowali. A teraz po co? Lepiej sobie kupić np TV 70 cali, samochód, wczasy itp. A na wymianę – to dotacje ( z moich i twoich podatków) !

kier
2 lat temu

Konrad ocieplenie zawsze było…… tylko nikt na to nie zwracał uwagi i nie dokonywano badań….

14
0
Napisz co o tym sądziszx