Będzie dużo więcej pieniędzy na likwidację kopciuchów?

Rekordową kwotę 2 330 000 zł może przeznaczyć w 2021 roku miasto Ostrów Wielkopolski na dofinansowanie wymiany źródeł ciepła z węglowych na ekologiczne. Ponad dwukrotnie w stosunku do zaplanowanych wzrosną wydatki na dotowanie urządzeń do zatrzymywania wód deszczowych. Propozycje prezydent Beaty Klimek muszą jeszcze zaakceptować radni.

Miejski program dofinansowań wymiany pieców funkcjonuje w Ostrowie Wielkopolskim od 2015 roku. Wtedy przeznaczono na niego nieco ponad 300 tys. zł.

– Widząc zainteresowanie mieszkańców, corocznie zwiększamy w budżecie kwotę na ten program. W ubiegłym roku, aby sfinansować wszystkie złożone wnioski przeznaczyliśmy na ten cel blisko 1,8 mln zł. Jedną z najważniejszych kwestii jest dla nad walka o czyste powietrze w naszym mieście. Każdego roku namawiamy ostrowian do zlikwidowania starych „kopciuchów”, by jak największa ich liczba zniknęła z miejskiej przestrzeni. To już kolejny rok funkcjonowania naszej akcji, którą zdecydowanie chcemy kontynuować, ponieważ efekty są już zauważalne. Rekordowa kwota przeznaczona w budżecie na ten cel to kolejnych kilkaset zlikwidowanych pieców – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

W tegorocznym naborze wpłynęło jeszcze więcej wniosków niż w 2020 roku. Dodatkowo, aby zachęcić do podłączania się do miejskiej sieci, zwiększono z 5 do 7,5 tys. zł wysokość dotacji na taką wymianę źródła ciepła z pieca węglowego.

– Aby móc udzielić dotacji na wszystkie prawidłowo złożone wnioski, a jest ich blisko 400, proponujemy Radzie Miejskiej zwiększenie o 680 tys. zł kwoty na ten cel w budżecie miasta, aż do rekordowych do 2 330 000 zł – informuje Mikołaj Kostka, zastępca prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

W ubiegłym roku ostrowianie pierwszy raz mogli skorzystać z miejskiego programu „Ostrów łapie deszczówkę”. W budżecie na 2020 rok zapisano na to zadanie 70 tys. zł. Zainteresowanie było ogromne. Złożono ponad 300 wniosków. Ze względu na ograniczone możliwości finansowe, udzielono 72 dotacji. Dlatego w tegorocznym budżecie prezydent miasta proponuje, aby na dofinansowanie montażu zbiorników do zatrzymywania wód deszczowych przeznaczyć 200 tys. zł. – Nabór trwa do 1 lipca i jeszcze nie wiadomo, ile wpłynie wniosków. Jeśli okaże się, że proponowana radnym kwota w budżecie miasta jest niewystarczająca, w miarę możliwości będziemy chcieli ją zwiększyć kolejny raz na następnej sesji – zaznacza Mikołaj Kostka.

Na dofinansowanie w wysokości 500 złotych może liczyć mieszkaniec, który na swojej posesji ustawi zbiornik na deszczówkę o pojemności do 500 litrów, 1000 złotych – jeśli zbiornik będzie mieć powyżej 500 litrów. Natomiast 2 000 złotych to propozycja dla tych ostrowian, którzy zdecydują się na montaż nowego zbiornika podziemnego.

POLECANE NEWSY

14 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Ewa
10 miesięcy temu

Kopcuchy jeszcze wyrosną jak grzyby po deszczu bo nikogo nie będzie stać na to co Unia Europejska odpierdala będziemy śmieciami palić

Sknerus
1 rok temu

A ja grzeje wodę w garach na gazie i dupę myje w misce. To dopiero jest oszczędność.

kier
1 rok temu

Ki .. Ja też tak uważam. Jak by dofinansowano i to znacznie np gaz, to kopciuchy , ci co teraz „nie mają środków” na ich likwidacje…by zlikwidowali. A teraz po co? Lepiej sobie kupić np TV 70 cali, samochód, wczasy itp. A na wymianę – to dotacje ( z moich i twoich podatków) !

kier
1 rok temu

Konrad ocieplenie zawsze było…… tylko nikt na to nie zwracał uwagi i nie dokonywano badań….

kier
1 rok temu

anonimie „Do Marii” . A o elektrycznych podgrzewaczach do wody ( bojlery lub przepływowe ) słyszałeś? Zacofany jesteś i to tak ok XVIII , XIX wiek !!!

ola
1 rok temu

Do „do maria”- a nie znasz innych źródeł do pogrzania wody: terma gazowy, terma elektryczna, przepływowy podgrzewacz wody. To nie jest wiedza tajemna.

Ekoloooog
1 rok temu

A ja proponuję likwidację wszystkich pieców CO, wszystkich samochodów, wszystkich zakładów produkcyjnych i wszystkich urzędów. Popaprańcy Zieloni będą szczęśliwi, lud nie wyda kasy której nie będzie miał na utrzymywanie armii urzędasów i ogrzewanie, gotowanie. I świat będzie szczęśliwy.

Do Maria
1 rok temu

A co , może w zimnej wodzie się mamy kąpać?

You
1 rok temu

A wymiana eternitu w miasto Ostrów to kiedy?
Wszystkie gminy wokół Ostrów Wielkopolski już dawno to rozpoczęły dofinansowanie a miasto Ostrów śpi, zresztą jak zwykłe

maria
1 rok temu

Żeby tak jeszcze wprowadzić zakaz palenia w piecu latem w celu podgrzania wody…36 stopni a dymy z kominów lecą

14
0
Napisz co o tym sądziszx