Wpuścili zbyt wielu kibiców. Organizatorowi grozi do 8 lat więzienia

Na wniosek jarocińskiej policji, po zapoznaniu z zebranym materiałem dowodowym, Prokuratura Rejonowa w Jarocinie wszczęła śledztwo wobec organizatora meczu piłkarskiego pomiędzy Jarotą Jarocin a Nielbą Wągrowiec. Organizator spotkania, które odbyło się 6 czerwca br., zapewniał policję, że mecz nie będzie miał charakteru imprezy masowej a ilość kibiców nie przekroczy 200 osób. Pomimo zapewnień, na stadion wpuszczonych zostało ponad 400 osób. Działanie to w sposób rażący naruszyło przepisy Ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Organizatorowi spotkania grozi kara pozbawienia wolności nawet do 8 lat.

W minioną niedzielę jarocińscy policjanci, wspierani przez mundurowych z poznańskiego Oddziału Prewencji Policji, zabezpieczali mecz piłki nożnej pomiędzy drużynami Jaroty Hotel Jarocin i Nielbą Wągrowiec. Pomimo iż spotkanie nie miały statusu imprezy masowej, ilość kibiców znacznie przekroczyła dopuszczalne normy. Podczas meczu jak i bezpośrednio po nim doszło do kilku incydentów z udziałem kibiców obu drużyn. Policjanci podjęli już działania zmierzające do identyfikacji osób, które podczas meczu odpaliły race świetlne oraz w celu ustalenia, czy nie doszło do naruszenia Ustawy o bezpieczeństwie Imprez masowych.

Mecze pomiędzy Jarotą a drużyna z Wągrowca od zawsze wzbudzają wiele emocji. Kibice obu zespołów nie pałają do siebie uczuciami przyjaznymi dlatego, pomimo iż spotkanie nie miało statusu imprezy masowej, do jego zabezpieczenia skierowane zostały wzmożone siły policyjne. Mundurowi mieli czuwać zarówno nad porządkiem publicznym podczas meczu i po jego zakończeniu jak i nad bezpieczeństwem kibiców i mieszkańców Jarocina.

Na podstawie zebranego przez policję materiału, z którego wynika że dozwolona ilość kibiców, która została wpuszczona na stadion przekroczona została dwukrotnie, Prokurator Rejonowy w Jarocinie podjął decyzję o wszczęciu śledztwa dotyczącego złamania przez organizatora przepisów Ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Organizacja imprez o takim statusie wymaga zaangażowania zdecydowanie większych sił i środków zarówno ochrony jak i policji, które mają zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom oraz osobom postronnym i zapobiec burdom podczas meczu oraz po jego zakończeniu.

Już w pierwszej połowie meczu doszło do złamania prawa. W sektorze kibiców drużyny Nielby odpalonych zostało 11 petard hukowych, które spadły na bieżnie wokół boiska. Jeden z kibiców dokonał także pokazowego spalenia szalika z elementami gospodarzy. Kibice Jaroty natomiast do tzw. „oprawy meczowej” odpalili kilkadziesiąt świetlnych, dymnych i hukowych rac oraz petard. Podczas drugiej połowy meczu kibice drużyny przyjezdnej sforsowali bramę swojego sektora dokonując tym samym jej uszkodzenia.

Bezpośrednio po zakończeniu spotkania kibice gospodarzy usiłowali doprowadzić do konfrontacji z kibicami zespołu z Wągrowca, jednak policjanci z OPP w Poznaniu uniemożliwili im to. W kierunku umundurowanych funkcjonariuszy poleciały kamienie i butelki rzucane przez grupę miejscowych kibiców.

W związku z tym zdarzeniem policjanci w trakcie zabezpieczenia meczu ukarali mandatami karnymi trzy osoby, wobec dwóch kolejnych osób skierowane zostaną do sądu wnioski o ukaranie za popełnione wykroczenia zakłócania porządku publicznego i zaśmiecanie.

Na tym czynności mundurowych w stosunku do uczestników meczu jednak się nie zakończyły. Na podstawie zapisów z monitoringu oraz nagrań policyjnych typowane są kolejne osoby, które podczas tego spotkania złamały prawo. Prowadzone sprawy o wykroczenia wobec kibiców dotyczą zakłócania porządku publicznego, naruszeń przepisów porządkowych w związku z niestosowaniem się do regulaminu stadionu.

POLECANE NEWSY
16 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Antycovidianin
7 miesięcy temu

A Halinka z Kaliskiej od „śmierdziela” w maseczce teraz latem chodzi. Co za głupie babsko. Wiele młodych ludzi widzę na mieście w maseczkach. Ja się pytam , czy wy normalni jesteście pierd*lnięci covidianie ?!

Popek
7 miesięcy temu

Ciekawe czy na Wtórku w „Magnes” bawią się w środku w maseczkach? Szczerze? Wątpię…

Czytelnik
7 miesięcy temu

We Wtorku koło Ostrowa od kilku tygodni otwarta nielegalnie dyskoteka i nikt się tym nie zajmie a czepiają się ludzi co kibicowali na świeżym powietrzu

Skromny profesor
7 miesięcy temu

Wystarczy, że organizator oswiadczy, ze dodatkowe 200 osób to zaszczepieni. Oni się nie liczą do liczby uczestników…

jeti
7 miesięcy temu

A w Ostrowie w Boże Ciało z 2 tys. maszerowało .

kat
7 miesięcy temu

8 ? tylko ? 80 powinno byc x 3 jak w USA 🙂 🙂

seniortakaprawda
7 miesięcy temu

Trzeba było zaprosić księdza dobrodzieja z kropidłem. Wszystko było by OK!

pasażer
7 miesięcy temu

To tak samo w autobusach. Siedzieć koło siebie nie można, ale stać obok sebie i siedzącego już tak hahahah

piotr
7 miesięcy temu

smiechu warte k**wa bo tylko u Rydzyka mogą być tłumy

dd
7 miesięcy temu

Tymczasem na Jasnej Górze… Rażąca jest niekonsekwencja osób egzekwujących prawo. Tutaj bez przeszkód można otwierać sezon moto bo święcone, a tu klub walczący o przetrwanie będzie miał za chwilę karę. Pamiętajcie – póki sami się nie zaczniemy szanować to od zawsze będziemy pośmiewiskiem w Europie.

16
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x