OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

Bezpieczniej na drodze Ostrów – Kalisz

W Fabianowie, w ciągu drogi krajowej 25, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oddała do użytku lewoskręt, wraz z przejściem dla pieszych. Fabianów był ostatnią miejscowością na DK 25 między Kaliszem a Ostrowem Wielkopolskim bez przejścia przez jezdnię. Zdaniem pomysłodawców nowe rozwiązanie upłynni duży ruch, który obecnie wynosi 18,8 tys. samochodów dziennie. W tej liczbie znajduje się 3,1 tysiąca tirów i samochodów ciężarowych z przyczepami.

Ten rodzaj przejścia dla pieszych jest jedną z innowacji, która jest wprowadzana w Polsce od kilku lat. Jest to tzw. przejście sugerowane, które na samym początku może sprawiać kłopoty pieszym korzystającym z niego. Na terenach pozamiejskich stosuje się je w miejscach, gdzie dominuje zabudowa rozproszona, a liczba osób przechodzących przez daną drogę krajową w godzinach 6.00 – 9.00 oraz 14.00 – 17.00 mieści się w graniach od 25 do 45. Tak jest właśnie w Fabianowie.

Przejście sugerowane stosuje się na drogach krajowych dwupasmowych i dwukierunkowych, w terenie pozamiejskim o zabudowie rozproszonej, przy czym prędkość ruchu samochodowego nie może być większa niż 70 km/h. Przejście jest oświetlone, doprowadza do niego chodnik, który bezpośrednio w miejscu przejścia ma obniżony krawężnik, zaś pośrodku jezdni jest wyspa azylu, dzięki czemu pieszy pokonuj taką jezdnię w dwóch etapach. Ni ma jednak na takim przejściu pasów, a pierwszeństwo mają kierowcy, a nie piesi.

W Europie Zach., szczególnie w Niemczech i Austrii, tego rodzaju przejścia są powszechne. W Polsce dopiero zaczynają być stosowane – w naszym kraju jest ich obecnie kilkaset, a na DK 25 będzie to trzecie przejście sugerowane – dwa istniejące są zlokalizowane w Zbiersku i w rejonie Rychwała.

Wraz z Burmistrzem Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce, Jerzym Łukaszem Walczakiem, sprawdziliśmy bezpieczeństwo pieszego na nowym typie przejścia. Bez wątpienia czuć różnicę między stanem poprzednim, pokazanym na jednym z zdjęć, a stanem obecnym. Wszędzie, gdzie wprowadzono przejścia sugerowane okazują się one bezpieczniejsze, niż dotychczasowe rozwiązania. Sami piesi będą musieli jednak przyzwyczaić do przejścia nowego typu. – przekonuje poseł Tomasz Ławniczak.

Jeszcze raz należy przypomnieć – na przejściu sugerowanym pierwszeństwo mają kierowcy – nie piesi!

Lewoskręt w Fabianowie, wraz z przejściem sugerowanym dla pieszych, kosztował 1,5 mln zł, z czego 150 tys. zł, czyli 10 %, sfinansował samorząd Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce.

17 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Marcin
1 miesiąc temu

Leszek . Skoro przydała by się kładka w rejonie Głogowskiej czyli przejście było by zlikwidowane super 😀 ale przecież mamy osoby starsze , niepełno sprawne , czy też poruszające się na wózkach inwalidzkich a nie wspomnę że mamy swoje pociechy przewożą w wózkach dziecięcych 🧐🧐🧐 gdzie taki pomysł przyszedł Ci do głowy . Proszę zastanówcie się zanim coś napisze kto kol wiek . Tu bym się zastanowił nad tym przejściem bo przecież ma być przebudowana ta droga w Czekanowie wiec można było to podciągnąć do jednego projektu jeden właściciel drogi 🤓

Tirówka
1 miesiąc temu

A samochód ciężarowy to nie tir ??? Chyba po żubrówce to pisał

karol3414
1 miesiąc temu

1000 aut na godzinę, to jakieś 17 na minutę czyli jedno auto co 4 sekundy?

karol3414
1 miesiąc temu

No jakoś nie wierzę, że stanie na środku ruchliwej drogi jest bezpieczne, zwłaszcza jeśli nie jest to przejście dla pieszych. Są kierowcy którzy potrafili “przeskakiwać” ronda, a takich co to koszą takie słupki jest niestety znacznie więcej. Osobiście jeśli miałbym tam przechodzić to jednak poczekałbym na możliwość przejścia całej szerokości na “raz”. 1,5 mln zł? Ciekawe ile by kosztowało przejście podziemne.

Leszek
1 miesiąc temu

W Warszawie na wielu ruchliwych ulicach jest zrobiona kładka nad drogą i wtedy pieszy jest bezpieczny. Takie rozwiązanie powinno być stosowane np. w Ostrowie na ul. Głogowskiej w rejonie targowiska – ruch odbywałby sie płynnie i pieszy byłby na prawdę bezpieczny, a nie wysepki gdzie często dochodzi do potrąceń pieszych.

emeryt
1 miesiąc temu

to ma być to bezpieczne przejście za 1,5 miliona złotych ???

O S W
1 miesiąc temu

JPRD prawie 20 tysięcy aut dziennie na taką dróżkę, masakra istna masakra tam już dawno powinna być ekspresówka bo przy tym natężeniu ruchu nigdy nie będzie tam bezpiecznie …

Kiwi
1 miesiąc temu

Panie Pośle Ławniczak! Przez Pana bierność i mówiąc wprost – olanie sprawy, zabrano nam węzeł Kolei Dużej Prędkości “Y” na korzyść jakiegoś małego Sieradza, a mieszkańcy Ostrowa żeby dojechać szybko do Poznania będą musieli jechać do Kalisza… ZA PANA KADENCJI I POSŁA URBANIAKA DOKONANO KOLEJOWEGO ROZBIORU OSTROWA WIELKOPOLSKIEGO!!! BĘDZIEMY PAMIĘTAĆ PRZY URNIE WYBORCZEJ…

Kierowca
1 miesiąc temu

Pasy dla pieszych, światła, progi zwalniające. To pieniadze wyrzucone w błoto. Taniej zrobić przejścia nad droga. Ruch będzie szybszy a pieszy bezpieczny.

Kierowca
1 miesiąc temu

Po co nam transport. Lepjej wprowadźmy na nowo furmanki z końmi. Będzie malowniczo i bezpiecznie. Chyba że koń się upije.

17
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x