OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

Kontrowersyjny występ dla przedszkolaków. Chodzi o murzynka

Dzień Dziecka to jedno z najważniejszych świąt w każdym przedszkolu. Jest to przecież miejsce największych pokładów radości, zabawy i inwencji twórczej. Z tej właśnie okazji Pracownicy Przedszkola Samorządowego nr 4 w Kępnie, przygotowali przedstawienie znanego utworu J.Tuwima „Murzynek Bambo”. Wybór repertuaru nie był przypadkowy. – informuje radiosud.pl

 -Międzynarodowym Dniu Dziecka, starano się zaznaczyć ważność każdego dziecka na świecie. Nie zważając na kolor skóry, przekonania i kulturę, uświadamiano tym sposobem wyjątkowość każdego człowieka. – przekonują inicjatorzy spektaklu.

Nasze przedszkole robi wszystko aby wychować podopiecznych na mądrych, tolerancyjnych i światłych ludzi, którzy nie boją się wyzwań, kochają świat i posiadają duże poczucie humoru. Stąd też pomysł, aby repertuar przedstawienia, niósł nie tylko walory edukacyjne, ale również zapewniał dużo humoru i radości – mówiła dla Radia Sud dyrektor przedszkola Sławomira Czechlowska.

Spektakl podzielił internautów i niektórzy zarzucają mu brak tolerancji, opierając się na opinii Rady Języka Polskiego, która ocenia, że słowo Murzyn jest nacechowane negatywnie. Poniżej przedstawiamy kilka opinii napisanych na profilu Radia Sud na facebooku:

Viktoria Górko

Przykro mi, że dorośli ludzie nie są świadomi, jak szkodliwe i obraźliwe jest ich zachowanie

 

Danusia Danusia

Jeszcze się taki nie urodził co by każdemu dogodził..🤦‍♀️🤦‍♀️ zawsze komuś coś będzie przeszkadzać.. wspanialy wystep🥰to się nazywa zaangażowanie Pań w uśmiech i radość dzieci ❤ dziękujemy 🌺

 

Paulina Lipiec

“Najwazniejsze ze dzieci szczesliwe” – nie ma to jak nie widzieć poza czubek własnego nosa. Żenada. Tyle innych pięknych wierszy dla dzieci istnieje 😕

 

Mateusz Nasiadek

Dla tych, którzy nie rozumieją, co jest nie tak z takim “występem”:

– słowo “Murzyn” jest uznawane jako pogardliwe wobec osób czarnoskórych, które same proszą o zaprzestanie używania go – i żeby nie było, rację przyznała im Rada Języka Polskiego

– “murzynek Bambo” powiela szkodliwe stereotypy na temat osób czarnoskórych, i uczenie go dzieci może nie być najlepszym pomysłem na szerzenie tolerancji

– charakteryzacja, szczególnie twarz pomalowana na czarno, tzw blackface, wywodzi się z USA i była używana podczas wystąpień komików, którzy w ten sposób wyśmiewali osoby czarnoskóre – obecnie uznawane jest to za mocno rasistowskie

– sam występ, zamiast nieść wartość edukacyjną, jest karykaturalny, nieśmieszny i stereotypowy

Rozumiem zamysł i cieszy mnie, że przedszkole stara się szerzyć tolerancję, ale sposób w jaki to zrobiło jest co najmniej “niefortunny”, żeby nie powiedzieć skandaliczny, biorąc pod uwagę zeszłoroczną falę dyskusji na temat rasizmu. Ktoś nie odrobił lekcji.

 

Zobaczcie sami i napiszcie co o tym sądzicie

53 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
PAN MURZYN
12 dni temu

Mateusz Nasiadek A OSTATNIO TRAFIŁEM NA PROSZEK DO KOLORU,ZJADŁEM MURZYNKA I KUPIŁEM CZARNĄ FARBĘ DO PŁOTU CZY TO JUŻ RASIZM CZY JESZCZE MOGĘ ODETCHNĄĆ Z ULGĄ?

Rondo to ja.
17 dni temu

Wszystkie dzieci na tym świecie są takie same, niewinne, wspaniałe. To dalsze życie zmienia je. To mamona, kasa niszczy wszystko. A tylko debil dzieli je na nędzę, kolor skóry czy pochodzenie. Sami weźcie się za siebie by wasze dzieci nie byłyby opisywane w hejtach. Tych bzdurnych anonimowych hejtach. Brawo wy, co dajecie dzieciom swoim i innych. A jaki przykład.

win
17 dni temu

Interpretowanie nie jest trudne, tylko jeżeli ktoś bezmyślnie łyka jak kaczka kamienie propagandę, że wszystko, co zawiera słowo “Murzyn” i zostało napisane więcej niż 2 lata temu, jest z definicji rasistowskie, to widzi rasistę nawet we własnym cieniu.
Niestety jest to poważne zaburzenie całej lewicy, które odstręcza od niej rozumnych ludzi, podobnie jak zapraszanie przez feministki do Polski muzułmanów, którzy w pierwszej kolejności zakuliby je z ochotą w burki i kazali schować się w domach. jakby nam naszych talibów było mało.
Czekamy na lewicę logiczną, a nie ideologiczną. I chyba sobie poczekamy.

bartek
18 dni temu

Leczcie swoje zkute lby-wychowaly sie na tym miliony ,a to co nalezy negowac jest ok.

Biały
18 dni temu

Dopóki nie wytępimy lewactawa czerwonego, różowego i zielonego murzyn będzie białym.

Do... Anka
18 dni temu

Widać że debilizm groźniejszy od covida.

Raz sierpem raz młotem czerwoną
18 dni temu

P…. Lewacki świat. Nię będę klękał przed żadnym Murzunem. Niech klękają Ci co ich tłukli i handlowali jak towaremprzez wieki. Co mieli przedstawić wyznawców lgbt w samej bieliźne branzlujących się przed dziećmi. Stop ideologii lgbt.

Akaa
18 dni temu
NO RESPECT
18 dni temu

“Okazało się, że pastor King nie był Murzynem
Ani czarnym – on był Afroamerykaninem”

Już Kazik o tym śpiewał.

Jak brzydzę się rasizmem, tak czepianie się słowa “Murzyn” to już jest przegięcie w drugą stronę. Każdego człowieka należy szanować, a oceniać z perspektywy jego zachowania a nie rasy, religii, narodowości itp. W Afryce żyją Murzyni, w Ameryce Indianie (już niewielu), w Azji Azjaci, są jeszcze Eskimosi i wiele innych mniejszych grup charakteryzujących się konkretną fizjonomią. Proste jak drut, po co to komplikować, to właśnie powoduje konflikty. Fobia na tle nazewnictwa i odnoszenia się do czarnych przyszła z Ameryki. Nie dajmy się zwariować.

Ciepłownik
18 dni temu

Chyba naprawdę nie macie co robić. Słowo “murzyn” pochodzi z wiejskiej gwary, z którą miało lub ma do czynienia większość Polaków, w tym tych wysoko kształconych. “Umurzyć się” to nic innego jak ubrudzić się sadzą. Jeszcze moja św. pamięci babcia tak mówiła i to było normalne określenie. A że Afrykanie mają czarną skórę, to wyszło naturalne skojarzenie. I nie ma w tym ani krzty chęci poniżenia tych ludzi, więc nie rozumiem skąd wzięły się takie poglądy. Najgorsze w naszym narodzie jest to, że tak naprawdę w większości wstydzimy się tych swoich wiejskich korzeni, a najbardziej robią to ci wykształceni, dla których przyznanie się do wiejskiego pochodzenia jest wielką traumą. Ale nic tego nie zmieni i okazuje się to często w sytuacjach, gdy pan profesor czy też polityk czymś się zdenerwuje, albo rozluźni dobrym trunkiem. Wtedy wychodzi z niego prawdziwa natura, jakże odmienna od pozy, którą pokazuje na co dzień w oficjalnym życiu. I wówczas nie ma zahamowań, aby pokazać swoje chamstwo i buractwo używając w nadmiarze słów na k, ch lub innych takich.

53
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x