Połowa radnych przeciwko zniżkom dla dawców krwi

Na minionej Sesji Rady Miasta Ostrowa Wielkopolskiego odbyło się głosowanie nad projektem uchwały. Według jej uzasadnienia, honorowi dawcy krwi mogliby uzyskać zniżki w miejskich instytucjach sportu i kultury. Wysokość zniżek zależałaby od osobnej decyzji prezydent Klimek. Do tego jednak nie dojdzie, bo radni z jej klubu byli przeciwni.

Intencją wyrażoną w projekcie uchwały jest wprowadzenie programu preferencji dla osób honorowo oddających krew posiadających tytuł Zasłużonych Honorowy Dawca Krwi III, II i I stopnia. Ulgi, zniżki i preferencje obowiązywać miałyby w ostrowskich instytucjach kultury, sportu, rekreacji. Obecnie w ostrowskich instytutach sportu, rekreacji i kultury nie obowiązują zniżki ani dla osób honorowo oddających krew, ani dla osób z przyznaną odznaką „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi”. Niniejsza uchwała zakłada wprowadzenie uprawnienia dla Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi już po oddaniu i stosownym udokumentowaniu 5 litrów krwi (kobiety) oraz 6 litrów krwi (mężczyźni).

Próg ten tożsamy jest z otrzymaną przez Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi odznaką III stopnia. Wysokość ulg i zniżek w poszczególnych miejskich instytucjach kultury, sportu, rekreacji określi Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego oddzielnie dla każdej jednostki. Wprowadzenie systemu ulg oraz zniżek w miejskich instytucjach może zachęcić kolejnych mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego do oddawania krwi. Sytuacji w której placówki medyczne nie są w stanie nieść pomocy potrzebującym należy przeciwdziałać. Podjęcie uchwały kierunkowej nie wygeneruje dla Miasta Ostrowa Wielkopolskiego kosztów w sposób bezpośredni.

Dopiero wprowadzenie konkretnych ulg i zniżek w poszczególnych instytucjach może wpłynąć minimalnie na ich budżety. Możliwa jest sytuacja, w której zasłużeni krwiodawcy odznaczeni odznaką III, II i I stopnia przez preferencyjne warunki zostaną zachęceni do skorzystania z usług instytucji sportu, kultury. Mając na uwadze powyższe, podjęcie niniejszej uchwały jest uzasadnione. – uzasadniał radny PiS Dawid Korzeniewski.

POLECANE NEWSY

59 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Obywatel
1 rok temu

Do anonima) jaki Ty masz iloraz IQ? Nie potrafisz czytać i wyciągać wniosków. Skończ podstawówkę chociaż a potem coś nie coś na bazgraj.

do obywatela
1 rok temu

Rozumiem. Twoim zdaniem krew bierze się ze szpitala. A ja głupi myślałem, że to szpitale najwięcej zużywają ludzkiej krwi, głownie podczas operacji. No ale ty wiesz lepiej wielki myślicielu. No i raz jeszcze ci napiszę, bo widocznie masz kłopoty z czytaniem ze zrozumieniem. Ci radni, którzy głosowali przeciw już zapowiedzieli, ze zaczynają prace nad jeszcze lepszą uchwałą dotyczącą różnych ulg dla krwiodawców. I nie są to radni PiS tylko pani prezydent.

Obywatel
1 rok temu

Odp do anonima : jesteś małym, śmiesznym człowieczkiem. Nie dociera do Ciebie proste prawa obowiązujące w tym kraju. Tak jak nigdy nie braknie pieniędzy na wypłaty emerytur po mimo straszenia od czasu do czasu. Tak nigdy nie braknie krwi w szpitalach. Jesteś jako krwiodawca nic nie znaczącym trybikiem w polityce NFZ. Popieram i będę głosował na Radnych głosujących przeciw. Warunek! Nie mogą wywodzić się od Pisiorow.

do obywatela
1 rok temu

No i wyszła z ciebie ostatnia świnia. Udajesz buraku, że nie wiesz, że krwi nie można zastąpić? No to jeszcze ci powiem, ze jeśli honorowi dawcy przestaną oddawać krew, ograniczając się tylko do oddawania w razie potrzeby swoim krewnym, to za chwilę państwo ogłosi, że płaci potężne pieniądze ludziom za krew. Albo co gorsza rozłoży ręce. I wtedy takie żłoby jak ty, w razie potrzeby zostaną bez pomocy. Dotarło?

do Arkadiusza
1 rok temu

Szanowny Panie, ale to ci sami radni pani Klimek obiecali, ze zaraz po sesji zabierają się do pracy i przygotują nowy projekt. Nie kwestionowali sprawy różnych ulg i zniżek. Powtarzał to do złudzenia pan Śliwiński. Wygląda na to, że chcą żeby to był ich projekt, nie radnych pis. I o to głownie chodzi, bo poza tym radny Śliwiński bredził wygłaszając opinię niezgodną z opinią urzędowych radców prawnych. Projekt Przyjaznych będzie lepszy bo ich i Królowej. Arku, powiedz mu, żeby się lepiej przygotowywał, bo was ośmiesza.

jan nowak
1 rok temu

„który z poborowych nie oddał jeszcze honorowo krwi??” cytat z jednego filmu

Do Obywatel.
1 rok temu

Właśnie widzieliśmy jak szpitale radzą sobie w godzinie W. Tak sobie radzą że na szybko organizują zbiórkę krwi i kogo proszą? Honorowych dawców!!! No bo kogo niby mają prosić? Takich jak ty? I powiem tobie że ci honorowi dawcy nigdy nie zawodzą a skutek jest taki że znów uratują czjeś życie, może twoje może kogoś z twoich bliskich. Ty napisz oświadczenie że w razie konieczności nie życzysz sobie transfuzji bo dawcy są przekupieni czekoladą i jednym wolnym dniem ale nawet wtedy nie urosniesz do rangi patrioty tylko głupca, zwykłego głupca, ale napisz jak ci to humor poprawi. I przestań się już tutaj produkować bo nudny jesteś . Pisz to oświadczenie , zrób zdjęcie że masz i nie zawsze przy sobie. A dla twojej informacji jestem też dawca szpiku, i nikt mi za to nie płaci, wyobraź sobie!!!! To dopiero skandal!!!! Ale popieram wszystkich dawców i tych co z ulg korzystają i tych co tego nie robią. Oddawajcie swoją krew obojętnie z jakich pobudek, ona ratuje życie a wy jesteście WIELCY!!! WSZYSCY!!!!!!

Obywatel
1 rok temu

Podatnik płaci składki na Narodowy Fundusz Zdrowia, niestety jak nie było tak nie ma porządnej opieki medycznej t.z bezpłatnej. To ten fundusz niech zacznie płacić uczciwe pieniądze osobom oddającym krew nie będzie problemu z brakiem krwi. Wy nie będziecie się burzyć, że jesteście niedoceniani za waszą tz dobroduszność dla społeczeństwa.

Obywatel
1 rok temu

Śmieszy mnie wasza pruderia. Oddajecie niby z potrzeby serca dla społeczeństwa a jednak za pieniądze społeczeństwa. Czujecie się tak ważni i nie doceniani, że gotowi jesteście strajkować :)). Już pisałem, nikt was nie zmusza i niczego nie oczekujcie. Każdy szpital poradzi sobie w godzinie W.

Do Obywatel.
1 rok temu

Jednak jesteś głupi i ograniczony. Może kiedyś tej krwi dla ciebie zabraknie wtedy przypomnisz sobie swoje słowa. Warto pamiętać że los bywa często przewrotny a nawet mściwy. Życzę tobie mniej żółci która cię zalewa. Uśmiechnij się i bądź bardziej życzliwy , to naprawdę poprawia nastrój i gromadzi mnóstwo fajnych ludzi w około. Jesteś taki jakiś złośliwy, zgorzkniały smutas .

59
0
Napisz co o tym sądziszx