Do Ostrowa dotarła jedna z „plag egipskich”

Ogrodnicy z Ostrowa Wielkopolskiego i regionu mogą być zaniepokojeni plagą owadów, które potrafią w krótkim czasie dosłownie zeżreć bukszpan. Roślina słynąca z możliwości dowolnego formowania czy tworzenia z niej żywopłotów została w wielu miejscach zaatakowana przez ćmę bukszpanową. 

Zanim ćma wzbije się w powietrze, z jaj wykluwają się żarłoczne gąsienice. Na jednym krzewie może być ich kilkaset. Każda zjada liście, a następnie po osiągnięciu odpowiedniego rozmiaru, tworzy kokon, w którym przepoczwarzy się w ćmę. Wtedy może pokonać spore odległości w poszukiwaniu kolejnego krzewu.

W Ostrowie są znane przypadki, gdzie ćma bukszpanowa zniszczyła 20-letnie okazy. Pierwszym objawem są pożółkłe liście. Dopiero z bliska można dostrzec intruza, a obok niego dziesiątki czy setki pobratymców. Ćma bukszpanowa dotarła do Polski z Azji. W naszym kraju nie ma wrogów naturalnych, dlatego posiadaczom bukszpanów pozostaje walka mechaniczna, biologiczna lub chemiczna. A najlepiej wszystkie razem.

Kiedy zorientujemy się, że krzew został zaatakowany, trzeba działać szybko. W pierwszej kolejności należy wyeliminować żywe osobniki. Można to zrobić poprzez użycie myjki ciśnieniowej lub ręczne wybieranie lub grabiami. Druga metoda to zastosowanie jednego ze środków chemicznych. Spryskując roślinę preparat wnika do liści. Gąsienica po ich spożyciu zostaje otruta. Biologiczną bronią są pułapki feromonowe, które wyłapują samców. Dzięki temu ćma się nie rozmnoży.

Ćmę bukszpanową śmiało można porównać do jednej z plag egipskich

Mojżesz wyciągnął laskę nad ziemię i powiał wiatr wschodni na Egipt. Wiatr ten wiał dzień i noc przynosząc ze sobą szarańczę. Szarańcza pożarła wszelką roślinność rosnącą w Egipcie, wszystko co pozostało po pladze gradu.

Wielu ogrodników staje przed wyborem czy podejmować nierówną i wymagającą systematyczności walkę czy pozbyć się bukszpanu z ogrodu.

PRZED ATAKIEM

PO ATAKU

OBUMARŁE LIŚCIE

GĄSIENICA ĆMY BUKSZPANOWEJ

Od itmalyszka

CZYTAJ  Nowy sekretarz Urzędu Miejskiego

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

16 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Ogrodnik
2 lat temu

Nie dotarła tylko od 5lat jest i zasiada na Nowogrodzkiej w W-wie.

Gryczpan
2 lat temu

Tylko Ramdap, ćma znika w dwa dni i nie wraca bo supstancja krąży w sokach rośliny przez pół roku (cały sezon). Jeden oprysk i po robocie.

Sylwa
2 lat temu

Randap też dobrze działa na tą ćmę. Psikam co rok i nie mam z nią problemu.

Ja
2 lat temu

Czas zacząć hodować kury… one nadmiar owadów przerobią w eko nawóz 😉

Ostatnio edytowany 2 lat temu by Ja
Można wygrać
2 lat temu

Substral na ćmę bukszpanową działa świetnie, uratowałem tym w zeszłym roku cały żywopłot choć zareagowałem dość późno i krzaki były mocno uszkodzone w niektórych przypadkach w ponad 50%. W tym roku opryski zacząłem pod koniec marca, aktualnie szkodnika nie widać a rośliny wyglądają jak przed plagą, wymóg to systematyczne opryski bez tego nie ma się szans z ćmą.

Ostatnio edytowany 2 lat temu by Można wygrać
EMU
2 lat temu

W TAMTYM ROKU JUŻ TO BYŁO. NOWOŚĆ NIE NAPISALI

16
0
Napisz co o tym sądziszx