Chcą zlikwidować OSP? Jest odpowiedź ministra

Tokfm.pl opublikował artykuł pn. „Koniec Ochotniczej Straży Pożarnej. MSWiA chce zabrać im nazwę, mundury i szkolenia”. Z treści wynika, że pojawi się nowe brzmienie. Zamiast „strażaka OSP”, ma obowiązywać nazwa „Ratownik OSP”. Płatne przez gminę mają być szkolenia, które obecnie organizuje Państwowa Straż Pożarna. W przypadku szkoleń medycznych koszt wynosi około 700-1000 zł/osobę.

W powiecie ostrowskim jest 98 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnej. Przykładowo w gminie Odolanów miejscowa jednostka, a także Tarchały Wielkie są w tzw. Krajowym Systemie Ratownictwa Gaśniczego. To powoduje, że najczęściej są dysponowani do zdarzeń typu pożary i wypadki. Bycie w KSRG gwarantuje, że strażacy w krótkim czasie się zbiorą, wyjadą do zdarzenia specjalistycznym wozem wyposażonym w profesjonalny sprzęt. Jest też kilka jednostek, które są Ochotniczą Strażą Pożarną, a trudno w pamięci odszukać kiedy byli zaangażowani w jakiekolwiek działania. Są to przykładowo w tej gminie Tarchały Małe, Gorzyce Małe, Boników czy Gliśnica.

Pojawia się pytanie czy te mniejsze i i bardzo rzadko wykorzystywane jednostki powinny nadal nazywać się Ochotniczą Strażą Pożarną. Zmiana w ustawie zagwarantuje, że ratownicy OSP otrzymają dodatki do emerytury – o ile przez 25 lat  czynnie będą się angażować w jej działalność. Ratownik OSP ma mieć także ochronę wynikającą ze statusu funkcjonariusza publicznego. Do tego celu powstaną legitymacje.

W mniejszych społecznościach bywa tak, że samorządowcy (wójtowie/burmistrzowie) nie chcąc narazić się potencjalnym wyborcom, dofinansowują jednostki, które są praktycznie niezauważalne w ciągu roku. Wspomniana gmina Odolanów ma aż 13 jednostek OSP i tylko 2 najczęściej są dysponowane do zdarzeń (KSRG).

Co na to sekretarz stanu w MSWIA Maciej Wąsik?

Przede wszystkim rząd nie może zlikwidować żadnego stowarzyszenia, oni mają prawo być, działać i robić „swoją robotę”, ale jeżeli są to przepisy nieczytelne, budzące obawy to będziemy je zmieniać albo wręcz wyrzucać. Tak żeby nie było żadnych wątpliwości.

Rządzący zamierzają dążyć do profesjonalizacji OSP. Czasami bywało, że ochotnicy się zebrali, ale nie mogli wyjechać z powodu braku kierowcy z uprawnieniami. Maciej Wąsik deklaruje:

Uznaliśmy, że wprowadzimy do ustawy zapis, że Państwowa Straż Pożarna będzie łożyła na kursy dla strażaków-ochotników, tak żeby mogli oni kierować wozami strażackimi w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Do tego niezbędna jest kategoria C prawa jazdy, której zdobycie jest kosztowne. Państwo weźmie to na siebie koszt szkoleń ochotników w tym zakresie. Oczywiście z precyzyjnym zapisem, że przez kilka lub kilkanaście lat strażak ma uczestniczyć w akcjach ratowniczych.

Wąsik uważa, że zabranie nazewnictwa „strażak” jest fake newsem wymyślonym przez środowiska niechętne obozowi rządzącemu. Faktem jest, że projekt ustawy mówi o nowej nazwie „ratownik OSP”. Zdaniem Wąsika, ochotnicy na zawsze zostaną strażakami. Możliwe, że w wyniku prowadzonych konsultacji zostaną wprowadzone zmiany – czyli zostanie zniesiona nazwa „ratownik OSP”.

CZYTAJ  Krzysztof Bosak przyjedzie do Ostrowa z Anną Bryłką

Maciej Wąsik zapewnia, że wszystkie profesjonalne szkolenia dla strażaków OSP będą bezpłatne. Szkolenie z BHP sfinansuje gmina, a pozostałe Państwowa Straż Pożarna z budżetu państwa. To będzie profesjonalny wkład dla strażaków.

Pojawił się także zarzut zakazu noszenia mundurów. Wąsik odpowiedział, że Ochotnicze Straże Pożarne mają i będą miały mundury. Tylko, że są stowarzyszeniami, które działają w oparciu o prawo o stowarzyszeniach, nie chcemy im narzucać ani wzoru, ani koloru chcemy aby sami podejmowali decyzje jakie chcą mieć mundury, zapewne będą nosiły takie jakie mają dzisiaj i to jest najlepsze rozwiązanie. Nie chcemy nikomu zakazywać i nakazywać, chcemy tylko żeby była możliwość finansowania przez samorząd i rząd mundurów bojowych, żeby zabezpieczyć najlepiej strażaków-ochotników przed niepożądanymi skutkami akcji. Jeżeli będzie ze strony ochotników wola zapisać, że OSP jest formacją mundurową to my to zapiszemy.

Być może przeinaczanie intencji nowelizacji ustawy wynika z faktu, że Prezesem Zarządu Głównego Związek Ochotniczych Straży Pożarnych jest Waldemar Pawlak, znany lider PSL – konkurenta PiS.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

19 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Osp raczyce
2 lat temu

Zostawić w każdej gminie po jednej jednostce takie jak Odolanów Sieroszowice Przygodzice Nowe Skalmierzyce im dac sprzęt i poprostu oni byli by pomocniczymi jednostkami straży państwowej z okolicznych wiosek też ludzie mogą należeć np do Odolanowa
Bo taka jest prawda że reszta jednostek to bez sensu

Al
2 lat temu

W ubiegłym roku PISiory dawały wozy bojowe dla OSP w zamian za głosowanie na Dudę niedawno było wielkie święto strażaków a dziś już nie potrzebni TO SKANDAL, i znowu oszustwo PIS każda OSP jest potrzebna a jak w remizie się spotkają i po kielonku wypiją to żaden grzech MY w mieście mamy sporo lokali a oni gdzie.OSP to prawa ręka PSP

olek
2 lat temu

zlikwidować tylko PSP się liczy,a pijane wsiołki

OSP
2 lat temu

Panie redaktorze zlikwiduj komentarze bo niepotrzebnie nakręcasz wszystkich a świrów nie brakuje. Chyba że się rajcujesz się jak ludzie hejtują i sobie ubliżają .

Xnxx
2 lat temu

Raszków to też ściemniacze wyjeżdżają na dwa auta a w każdym aucie po dwie osoby i zgłaszane do PSP pełna obsada . Jest to naciąganie gminy na koszty

Kij w mrowisko
2 lat temu

Co by wam nie rzucić na tym portalu to zawsze likwidujecie więc merytoryki w tym tyle co słońca w jaskini.

mirek
2 lat temu

MIREK – jest racja niech zostaną jednostki Krajowego Systemu reszta to tylko wyrzucone w błoto pieniące podatników – dofinansować faktyczne te które biorą udział w działaniach,a nie tylko psełdo działacze się spotykają – a po spotkaniach trzymają się nie kiedy płotów by utrzymać pion
i plamią dobre imie strażaka – w mojej gminie też jest około 15 jednostek – udział w działaniach ratowniczych to tak naprawdę biorą tylko dwie jednostki.

Xxs
2 lat temu

Piszą o tym Odolanowie a oni większość wyjazdów maja naciąganych do plam oleju lub innych pierdół

XXI wiek
2 lat temu

ORMO zlikwidowane to i OSP zlikwidować.

19
0
Napisz co o tym sądziszx