Kolejne pół miliona na seniorów

Ostrów Wielkopolski pozyskał 554 880 bezzwrotnej dotacji w ramach konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej na funkcjonowanie ośrodków wsparcia dla seniorów – Dziennego Domu „Senior+” przy ul. Limanowskiego, Klubu „Senior+” przy ul. Piłsudskiego oraz wyposażenie powstającego właśnie domu pobytu przy Raszkowskiej.

319 920 złotych to pieniądze uzyskane na wyposażenie i funkcjonowanie nowego oddziału Domu Dziennego Pobytu na parterze Domu Katechetycznego przy ul. Raszkowskiej 39.

– Koniec prac budowlanych zaplanowany został tu na grudzień 2021 roku. Otwarcie odbędzie się w styczniu 2022 roku. Powstaje tu miejsce integracji dla seniorów, ale przede wszystkim opieki pielęgniarskiej, rehabilitacyjnej i fizjoterapeutycznej. Na jego funkcjonowanie i wyposażenie przeznaczymy blisko 400 tysięcy złotych. Dzięki pozyskanej dotacji, z miejskiego budżetu dołożymy na ten cel jedynie 80 tysięcy. Poza zaadoptowaniem parteru Domu Katechetycznego na potrzeby seniorów, przeznaczymy te pieniądze na meble – oczywiście również takie, które są dostosowane do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych, sprzęt rehabilitacyjno-medyczny, ale także komputery, sprzęt RTV oraz AGD, wyposażenie kuchni i jadalni. Znajda się tu także potrzebne urządzenia do ćwiczeń i rehabilitacji – wymienia Beata Klimek, prezydent Ostrowa.

Z obiektu skorzysta 45 osób w wieku 60+, nieaktywnych zawodowo. Będzie on zapewniał 8-godzinną opiekę od poniedziałku do piątku przy udziale profesjonalnej kadry socjalnej i medycznej.

Do Ostrowa trafi też 234 960 złotych przeznaczonych na utrzymanie istniejących obiektów dedykowanych seniorom – na funkcjonowanie Dziennego Domu „Senior +” przy ul. Limanowskiego (170 880 zł) oraz Klubu „Senior +” przy ul. Piłsudskiego (64 080 zł).

– Z pozyskanej dotacji finansowane będą różnego rodzaju formy aktywizacji społecznej i zawodowej seniorów, m.in. aktywność ruchowa i rehabilitacja fizyczna oraz gimnastyka ogólnousprawniająca. W dalszym ciągu naszym podopiecznym zapewniać będziemy szeroką ofertę edukacyjną, kulturalną, rekreacyjną a także opiekuńczą, w ramach których seniorzy skorzystają z atrakcji kulturalnych w mieście i uczestniczyć będą w wycieczkach. Nadal zapewniać też będziemy śniadanie i 2-daniowy obiad. Wykwalifikowana kadra poprowadzi zajęcia manualne z wykonywaniem różnorodnych technik arteterapii i ergoterapii. Seniorzy będą mogli rozwijać tu swoje pasje – zapewnia Dorota Krysiak – Molenda, kierownik Dziennego Domu „Senior+”.

Dzięki funkcjonowaniu tych placówek duża grupa ostrowskich seniorów może aktywnie spędzać czas wolny. Dzienny Domu „Senior+” to 40 nieaktywnych zawodowo osób w wieku 60+, natomiast przed pandemią na zajęciach proponowanych przez Klub „Senior +” pojawiało się dziennie średnio 60 osób.

POLECANE NEWSY

11 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Ania
1 rok temu

Caly ostrów w seniorach…. Do lekarza na NFZ nie dostaniesz się bo seniorzy do fryzjera idziesz seniorki… Są wszędzie… Na poczekalniach w sklepach w autobusach wszędzie… Co wreszcie dla młodych się robi w tym ostrowie nic.

66lat
1 rok temu

Ciepłownik- Pracowałem 49lat i 5 miesięcy składkowych. Rower mam taki że może był kupił droższy samochód niż ty masz. Dlaczego seniorzy którzy chcą żyć aktywnie, nie siedzieć w klubach mają nie mieć dotacji? Tylko ktoś mi będzie układał jak mam korzystać z emerytury.

Do Ciepłownia.
1 rok temu

I po co ta ironia?!

Ciepłownik
1 rok temu

66 lat – pewnie pracowałeś ze 40 lat i nawet roweru się nie dorobiłeś? No chyba, że ty leworęczny jesteś.

Do tych co bezmyślnie komentują.
1 rok temu

Tak czytam te komentarze i jest mi przykro że tak komentuje się wszystko co dotyczy starszych ludzi. Kiedy mieszkałem w Norwegii parę lat , widziałem wielki szacunek do starości , tutaj młodzi plują na starych ludzi, ubliżają i uważają że nic im się już nie należy. A przecież to oni nas wychowali, dbali o nas, może teraz nasza kolej? My też będziemy kiedyś w ich wieku i z pewnością nie będzie nam w smak kiedy nasze dzieci będą tak zachowywać się w stosunku do nas ja my teraz do nich. Ale jak to się mówi punkt widzenia od punktu siedzenia. Ten rząd nauczył młodych wyciągać rece po gotowe, nasi rodzice sami zapieprzali na wszystko żeby nas utrzymać i zrobili to a dzisiaj my im żałujemy paru godzin spędzonych w swoim towarzystwie i w godnych warunkach. A wiecie dlaczego oni chodzą do tych klubów? Bo mu czasu dla nich nie mamy i szacunku i źle się z nami czują. Wstyd dla niektórych tu komentujących, wielki wstyd. Do roboty się lepiej weźcie żeby nasi rodzice i dziadkowie mieli te końcówkę życia chociarz trochę znośną bo sobie na to zasłużyli, a wy nic tylko warczycue na nich bo uważacie że tylko wam się wszystko należy. Wielki wstyd dla was.

MATEUSZ
1 rok temu

KUPOWANIE GŁOSÓW ZA NASZE PODATKI………..

Zelek
1 rok temu

Elektorat carycy bo młodzi wyjechali lub znają jej gierki

maria
1 rok temu

A co z seniorami, którzy wymagają opieki? Zdrowym , sprawnym osobom funduje się śniadanko i obiadek a chorzy i ich rodziny wydają ogromne pieniądze na leczenie i opiekę. I znikąd pomocy.

Uve
1 rok temu

Kolejne głosy kupione na następne wybory 😀😀😀 ku…wa jak mnie to rozdawanie kasy denerwuje. Mam znajomych którzy nie łażą do roboty bo dostają 2 tys. z 500+ dziecioki w podartych ciuchach chodzą bo kasa na melanż idzie. Stary nie robi, stara nie robi- wyjeba…e na.wszystko. I co wybory to PIS love nad extasy 😡😡😡

.......
1 rok temu

A co dla osób bezrobotnych.

11
0
Napisz co o tym sądziszx