OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

Dziś święto strażaków (galeria)

Dziś wszyscy składają życzenia z okazji Dnia Strażaka. Poniżej przedstawiamy garść ciekawostek nt. Ochotniczych Straży Pożarnej. Prezentujemy także zdjęcia z różnych akcji OSP w gminie Ostrów Wielkopolski.

🚒 Bezpieczeństwo mieszkańców jest jednym z podstawowych zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego. W zeszłym roku, na zadania z zakresu bezpieczeństwa publicznego i ochrony przeciwpożarowej przeznaczono w Gminie Ostrów Wielkopolski około 1 miliona złotych, ale to oczywiście nie są wszystkie wydatki na te cele.

🚒 W Gminie Ostrów Wielkopolski o bezpieczeństwo przeciwpożarowe dbają 24 jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych, w tym 3 jednostki włączone są do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Wszystkie jednostki są zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym.

🚒 Jednostki gminne skupiają 325. strażaków będących w jednostkach operacyjno-technicznych, czyli mogących brać czynny udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych. 51. z nich 1 z nich posiada dodatkowo zaświadczenie ukończenia szkolenia kwalifikowanej pierwszej pomocy. Dzięki tym kwalifikacjom, niejednokrotnie to właśnie oni – jako pierwsi – udzielają pierwszej pomocy na miejscu zdarzenia.

🚒 Ponadto, przy każdej jednostce funkcjonują Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze, skupiające 320 dzieci.

🚒 W celu podniesienia kwalifikacji strażaków-ratowników w udzielaniu pierwszej pomocy w różnych warunkach, organizowane są manewry medyczne, prowadzone przez funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim wraz z ratownikami medycznymi Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowie Wielkopolskim.

🚒 W zeszłym roku jednostki OSP z terenu Gminy Ostrów Wielkopolski interweniowały aż 344 razy. 118 razy były to pożary, 217 miejscowe zagrożenia, 9 razy fałszywe alarmy.
Samorząd gminny regularnie dba o bazę techniczną jednostek OSP, sukcesywnie ją modernizując i uzupełniając. Dzięki temu, gminne jednostki dysponują: 15. samochodami gaśniczymi typu lekkiego, 8. typu średniego oraz dwoma typu ciężkiego.

🚒 W 2020 roku zakupiono nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy marki VOLVO FLD3C FL dla jednostki OSP w Gorzycach Wielkie. Całkowity koszt przedsięwzięcia to 789.660,00 zł, w tym: 210.000,00 zł – Gmina Ostrów Wielkopolski, 360.000,00 zł – Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, 200.000,00 zł – Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (zakłady ubezpieczeniowe- obowiązkowe ubezpieczenie od ognia), 19.660,00 zł – środki własne OSP Gorzyce Wielkie.

🚒 Gmina w 2020 roku sfinansowała także: wykonanie projektu modernizacji remizy OSP Czekanów w kwocie 15.867,00 zł, wykonanie bramy garażowej w remizie OSP Karski na kwotę 12.000,00 zł. Wykonano również remont remizy OSP Kwiatków (klamrowanie pomieszczenia remizy, elewacja zewnętrzna, orynnowanie) w kwocie 9.600,00 zł.
Na wszystkie dotacje celowe dla jednostek OSP gmina przekazała w 2020 roku 269.824,91 zł.

🚒 Nasi strażacy nie tylko gaszą pożary, ratują ludzi z różnych opresji, ale również edukują dzieci, młodzież i dorosłych. W ubiegłym roku Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Ostrowie Wielkopolskim zorganizował Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Zapobiegajmy pożarom”, którego celem jest zainteresowanie dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych ochroną przeciwpożarową, działalnością straży pożarnych w tym działań ratowniczo-gaśniczych, edukacją w zakresie ochrony przeciwpożarowej, bezpieczeństwa i ekologii, tradycją i życiem strażackich środowisk oraz propagowaniem pozytywnych postaw społecznych, a także rozwój indywidualnych uzdolnień plastycznych.

🚒 Konkurs co roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem – w 2020 roku wpłynęło 246 prac, z czego 18 prac otrzymało nagrody, natomiast 32 wyróżnienia.

POLECANE NEWSY
4 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Ala zna OSP i PSP
7 miesięcy temu

Najlepszego dla strażaków, zarówno dla OSP jak i PSP. Powodzenia Panowie i Panie.
Tyle powrotów, co wyjazdów.
Szacunek dla was wszystkich.

Aloś
7 miesięcy temu

Najlepsze życzenia dla wszystkich strażaków szczególnie dla naszego historycznego sołtysa Pana Wieśka Janosia bo podobno starszy sierżant Janoś był tak bohaterski w akcji jak amerykański Ram bo i chwała mu za to i jego kolegom z ZSP Ostrów wlkp. inż mgr dr z Zacharzewa syn AL.

Bolo
7 miesięcy temu

OSP – jak piliście pijcie, tylko nie podpolać! Wszystkiego Dobrego!

Toporek
7 miesięcy temu

Wszystkiego najlepszego z okazji waszego Święta, zawsze jesteście potrzebni. Wielki szacunku z to co robicie. Życzę wam jak najwięcej nowego sprzętu.

4
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x