OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

Dziś święto strażaków (galeria)

Dziś wszyscy składają życzenia z okazji Dnia Strażaka. Poniżej przedstawiamy garść ciekawostek nt. Ochotniczych Straży Pożarnej. Prezentujemy także zdjęcia z różnych akcji OSP w gminie Ostrów Wielkopolski.

🚒 Bezpieczeństwo mieszkańców jest jednym z podstawowych zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego. W zeszłym roku, na zadania z zakresu bezpieczeństwa publicznego i ochrony przeciwpożarowej przeznaczono w Gminie Ostrów Wielkopolski około 1 miliona złotych, ale to oczywiście nie są wszystkie wydatki na te cele.

🚒 W Gminie Ostrów Wielkopolski o bezpieczeństwo przeciwpożarowe dbają 24 jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych, w tym 3 jednostki włączone są do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Wszystkie jednostki są zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym.

🚒 Jednostki gminne skupiają 325. strażaków będących w jednostkach operacyjno-technicznych, czyli mogących brać czynny udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych. 51. z nich 1 z nich posiada dodatkowo zaświadczenie ukończenia szkolenia kwalifikowanej pierwszej pomocy. Dzięki tym kwalifikacjom, niejednokrotnie to właśnie oni – jako pierwsi – udzielają pierwszej pomocy na miejscu zdarzenia.

🚒 Ponadto, przy każdej jednostce funkcjonują Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze, skupiające 320 dzieci.

🚒 W celu podniesienia kwalifikacji strażaków-ratowników w udzielaniu pierwszej pomocy w różnych warunkach, organizowane są manewry medyczne, prowadzone przez funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim wraz z ratownikami medycznymi Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowie Wielkopolskim.

🚒 W zeszłym roku jednostki OSP z terenu Gminy Ostrów Wielkopolski interweniowały aż 344 razy. 118 razy były to pożary, 217 miejscowe zagrożenia, 9 razy fałszywe alarmy.
Samorząd gminny regularnie dba o bazę techniczną jednostek OSP, sukcesywnie ją modernizując i uzupełniając. Dzięki temu, gminne jednostki dysponują: 15. samochodami gaśniczymi typu lekkiego, 8. typu średniego oraz dwoma typu ciężkiego.

🚒 W 2020 roku zakupiono nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy marki VOLVO FLD3C FL dla jednostki OSP w Gorzycach Wielkie. Całkowity koszt przedsięwzięcia to 789.660,00 zł, w tym: 210.000,00 zł – Gmina Ostrów Wielkopolski, 360.000,00 zł – Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, 200.000,00 zł – Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (zakłady ubezpieczeniowe- obowiązkowe ubezpieczenie od ognia), 19.660,00 zł – środki własne OSP Gorzyce Wielkie.

🚒 Gmina w 2020 roku sfinansowała także: wykonanie projektu modernizacji remizy OSP Czekanów w kwocie 15.867,00 zł, wykonanie bramy garażowej w remizie OSP Karski na kwotę 12.000,00 zł. Wykonano również remont remizy OSP Kwiatków (klamrowanie pomieszczenia remizy, elewacja zewnętrzna, orynnowanie) w kwocie 9.600,00 zł.
Na wszystkie dotacje celowe dla jednostek OSP gmina przekazała w 2020 roku 269.824,91 zł.

🚒 Nasi strażacy nie tylko gaszą pożary, ratują ludzi z różnych opresji, ale również edukują dzieci, młodzież i dorosłych. W ubiegłym roku Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Ostrowie Wielkopolskim zorganizował Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Zapobiegajmy pożarom”, którego celem jest zainteresowanie dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych ochroną przeciwpożarową, działalnością straży pożarnych w tym działań ratowniczo-gaśniczych, edukacją w zakresie ochrony przeciwpożarowej, bezpieczeństwa i ekologii, tradycją i życiem strażackich środowisk oraz propagowaniem pozytywnych postaw społecznych, a także rozwój indywidualnych uzdolnień plastycznych.

🚒 Konkurs co roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem – w 2020 roku wpłynęło 246 prac, z czego 18 prac otrzymało nagrody, natomiast 32 wyróżnienia.

4 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Ala zna OSP i PSP
14 dni temu

Najlepszego dla strażaków, zarówno dla OSP jak i PSP. Powodzenia Panowie i Panie.
Tyle powrotów, co wyjazdów.
Szacunek dla was wszystkich.

Aloś
14 dni temu

Najlepsze życzenia dla wszystkich strażaków szczególnie dla naszego historycznego sołtysa Pana Wieśka Janosia bo podobno starszy sierżant Janoś był tak bohaterski w akcji jak amerykański Ram bo i chwała mu za to i jego kolegom z ZSP Ostrów wlkp. inż mgr dr z Zacharzewa syn AL.

Bolo
14 dni temu

OSP – jak piliście pijcie, tylko nie podpolać! Wszystkiego Dobrego!

Toporek
14 dni temu

Wszystkiego najlepszego z okazji waszego Święta, zawsze jesteście potrzebni. Wielki szacunku z to co robicie. Życzę wam jak najwięcej nowego sprzętu.

4
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x