Pochody 1-majowe na ulicach Ostrowa (zdjęcia)

1 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy znany bardziej jako Święto Pracy. W czasach PRL miał to być dobrze wyreżyserowany propagandowy spektakl.

Uroczystość w najbardziej znanej formie odbywała się od lat 50. XX w. Wtedy w Warszawie przemawiał I sekretarz PZPR, a po tym organizowany był pochód. Podobnie było na ulicach Ostrowa Wielkopolskiego, gdzie „mocno zachęcano” uczniów do uczestniczenia w pochodzie.

W pochodzie szli pracownicy największych zakładów takich jak Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego, Mera ZAP czy pracownicy służby zdrowia. Przyozdobieni byli charakterystycznymi elementami ubioru służbowego.

Administrator grupy Ostrowskie korzenie na facebooku zgromadziła szereg ciekawych zdjęć z tego wydarzenia. Poniżej możecie je obejrzeć i już teraz zapraszamy do pisania własnych wspomnień w komentarzach pod artykułem.

CZYTAJ  Myślał, że oszuka policjanta na "poród dziecka"

31 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Ostrowiok
8 miesięcy temu

Ludzkosc nie dorosła do socjalizmu. W raju 6000 lat temu też im było wszystkiego za mało. A to jabłek się zachciało a to znowu brat zabił brata kamieniem. A socjalizmu nie zbudowaliśmy bo ludzie to stado chytrusów i złodziei.

Ostrowiok
8 miesięcy temu

Po pochodzie zawsze padał deszcz.

rafał
1 rok temu

Super pomysł z tymi zdjęciami

Sprzedawczyku
1 rok temu

Ty od …… Zweite Deutche Fernsehe ,2ZDF ,Niemcy nazywają luge Presse ,kłamliwa prasa. Jak i Erste i inne.

Kapitalizm to zło
1 rok temu

Ta ZŁA komuna ,tyle dobrego dała szaremu człowiekowi. Kolonie ,półkolonie za darmo !!! Wczasy ……. Poczucie bezpieczenstwa ,bez wyścigu szczurów.

kolo
1 rok temu

było fajnie grałem w orkiestrze a po pochodzie kiełbaska w parkowej i karuzela a dzisiaj dzieciaki mają laptopa i zero umiejętności bo za wszystko trzeba płacić a rodzice mają kredyt na 30 lat

Adam
1 rok temu

Świat się zmienia i coraz trudniej o jelenia.

Do wszystkich co komentują
1 rok temu

Każdy ustrój jest dobry w swoich założeniach tylko jak to powiedział ktoś mądry: ” ludzie ku…y” i miał rację.

Do...
1 rok temu

Historii to uczyli cię chyba na Politechnice Wylotce na Kosciuszki. Niemcy też dobrze wiedzą co, kto i gdzie tylko mentalnie idą do przodu i mają gdzieś jakieś animozje. Kto w Niemczech pracował ten wie, tam pracodawca bardziej uszanuje niż w Polsce. A co do historii po 1989 to nawet nie ma tematu – to co budowano przez 45 lat „złej komuny” rozdano za bezcen obcemu kapitałowi przez kilkanaście lat. W pierwszej kolejności wzięto się za media, banki i stocznie. Stocznia w której podpisywano porozumienia sierpniowe jak dzisiaj wygląda? Bez komentarza. Żeby ci ludzie którzy szli w demonstracjach w 80 latach wiedzieli o co walczą to rzucili by transparenty i zapisali się do PZPR.

do obs
1 rok temu

nic sie nie zmieniono w systemie wyscigu do koryta – tam kupczyli parówkami, piwem i strachem a teraz kupuje sie wyborców 500+ itp. Zas ludzie jak ludzie – indywidualna ocena

31
0
Napisz co o tym sądziszx