OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

Pochody 1-majowe na ulicach Ostrowa (zdjęcia)

1 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy znany bardziej jako Święto Pracy. W czasach PRL miał to być dobrze wyreżyserowany propagandowy spektakl.

Uroczystość w najbardziej znanej formie odbywała się od lat 50. XX w. Wtedy w Warszawie przemawiał I sekretarz PZPR, a po tym organizowany był pochód. Podobnie było na ulicach Ostrowa Wielkopolskiego, gdzie „mocno zachęcano” uczniów do uczestniczenia w pochodzie.

W pochodzie szli pracownicy największych zakładów takich jak Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego, Mera ZAP czy pracownicy służby zdrowia. Przyozdobieni byli charakterystycznymi elementami ubioru służbowego.

Administrator grupy Ostrowskie korzenie na facebooku zgromadziła szereg ciekawych zdjęć z tego wydarzenia. Poniżej możecie je obejrzeć i już teraz zapraszamy do pisania własnych wspomnień w komentarzach pod artykułem.

POLECANE NEWSY
29 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
rafał
7 miesięcy temu

Super pomysł z tymi zdjęciami

Sprzedawczyku
7 miesięcy temu

Ty od …… Zweite Deutche Fernsehe ,2ZDF ,Niemcy nazywają luge Presse ,kłamliwa prasa. Jak i Erste i inne.

Kapitalizm to zło
7 miesięcy temu

Ta ZŁA komuna ,tyle dobrego dała szaremu człowiekowi. Kolonie ,półkolonie za darmo !!! Wczasy ……. Poczucie bezpieczenstwa ,bez wyścigu szczurów.

kolo
7 miesięcy temu

było fajnie grałem w orkiestrze a po pochodzie kiełbaska w parkowej i karuzela a dzisiaj dzieciaki mają laptopa i zero umiejętności bo za wszystko trzeba płacić a rodzice mają kredyt na 30 lat

Adam
7 miesięcy temu

Świat się zmienia i coraz trudniej o jelenia.

Do wszystkich co komentują
7 miesięcy temu

Każdy ustrój jest dobry w swoich założeniach tylko jak to powiedział ktoś mądry: ” ludzie ku…y” i miał rację.

Do...
7 miesięcy temu

Historii to uczyli cię chyba na Politechnice Wylotce na Kosciuszki. Niemcy też dobrze wiedzą co, kto i gdzie tylko mentalnie idą do przodu i mają gdzieś jakieś animozje. Kto w Niemczech pracował ten wie, tam pracodawca bardziej uszanuje niż w Polsce. A co do historii po 1989 to nawet nie ma tematu – to co budowano przez 45 lat „złej komuny” rozdano za bezcen obcemu kapitałowi przez kilkanaście lat. W pierwszej kolejności wzięto się za media, banki i stocznie. Stocznia w której podpisywano porozumienia sierpniowe jak dzisiaj wygląda? Bez komentarza. Żeby ci ludzie którzy szli w demonstracjach w 80 latach wiedzieli o co walczą to rzucili by transparenty i zapisali się do PZPR.

do obs
7 miesięcy temu

nic sie nie zmieniono w systemie wyscigu do koryta – tam kupczyli parówkami, piwem i strachem a teraz kupuje sie wyborców 500+ itp. Zas ludzie jak ludzie – indywidualna ocena

Do ,,,
7 miesięcy temu

Wszystko się zmienia , nic nie jest wieczne. Jedne zakłady są likwidowane , inne powstają. To są normalne zmiany. Świat się zmienia, nie koniecznie na lepsze ale tego procesu nie da się zatrzymać.

waza
7 miesięcy temu

Orkiestra Technikum Ekonomicznego kapelmistrz Stanislaw Zielezinski rok 1965

29
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x