Pochody 1-majowe na ulicach Ostrowa (zdjęcia)

1 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy znany bardziej jako Święto Pracy. W czasach PRL miał to być dobrze wyreżyserowany propagandowy spektakl.

Uroczystość w najbardziej znanej formie odbywała się od lat 50. XX w. Wtedy w Warszawie przemawiał I sekretarz PZPR, a po tym organizowany był pochód. Podobnie było na ulicach Ostrowa Wielkopolskiego, gdzie „mocno zachęcano” uczniów do uczestniczenia w pochodzie.

W pochodzie szli pracownicy największych zakładów takich jak Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego, Mera ZAP czy pracownicy służby zdrowia. Przyozdobieni byli charakterystycznymi elementami ubioru służbowego.

Administrator grupy Ostrowskie korzenie na facebooku zgromadziła szereg ciekawych zdjęć z tego wydarzenia. Poniżej możecie je obejrzeć i już teraz zapraszamy do pisania własnych wspomnień w komentarzach pod artykułem.

POLECANE NEWSY
CZYTAJ  Uroczystość 3 maja - fotorelacja
Subskrybuj
Powiadom o

31 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
waza
3 lat temu

Orkiestra Technikum Ekonomicznego kapelmistrz Stanislaw Zielezinski rok 1965

Do Do...
3 lat temu

Oppowiadam o moich wrażeniach po 1989 roku. Dużo nie trzeba się rozpisywać, wystarczy spojrzeć na byłe niestety już ZNTK. Zadowolony?

Pan Kozioł.
3 lat temu

Marsz marsz marsz wszytko dla ludzi pracy obłudy okres…. I ta obstawa co pochód milicji i dziesiątek ormo zbiórkę zawsze mieli przy targowisku niebiesko od beretów….

starszy pan
3 lat temu

aż łza się w oku kręci .Do tego żadnych kolejek do lekarzy , leki za symboliczną złotówkę i ludzie się szanowali .Ech to były czasy nie to co teraz tylko zakłamanie i nienawiść .

do emeryt
3 lat temu

zgodzę się z Tobą . To były dużo lepsze czasy i wszyscy pomagali sobie za darmo. Pamiętam jak siostra ze szwagrem budowali dom. Trzeba było pomóc wykopać i zalać fundamenty to wszyscy razem pomagali, nawet nowo poznani sąsiedzi. Szwagier postawił piwko, kiełbaski z grilla i było wesoło. Później szwagier odwdzięczył się, ale nikt nie oczekiwał zapłaty. Dzisiaj jak zapytasz kogoś młodego nawet z rodziny, czy pomoże przy budowie to zapyta ,, a za ile”? Takie czasy się porobiły….

Do ,,,
3 lat temu

Niemców zostaw w spokoju. Oni są bardziej pokojowo do nas nastawieni niż my sami. Nie szukajmy wrogów na zewnątrz, my sami dla siebie jesteśmy wrogami. Mieszkałam w Niemczech parę lat, nie zdarzyło mi się żeby ktoś potraktował mnie wrogo. Wróciłam do Polski ze względu na starszych rodziców którzy potrzebują już pomocy i spotkałam sytuacje ludzi podzielonych, wrogich sobie. Jak nasz inne poglądy to obrzucają cię wulgaryzmami. Coś nie pojętego! Tam nigdy się z tym nie spotkałam. Trudno zaakceptować brak tolerancji i to nawet ze strony rządzących. Sami sobie komplikujemy to życie, nie wiem tylko dlaczego?

,,,
3 lat temu

Do,,Do Mieszkanka,, Niemcy mają Zweite Deutsche Fernsehen i wiedzą że to Polska rozpętała II wojnę światową, a obozy koncetracyjne były polskie.Napisz coś o swoich wyobrażeniach po 1989 to może być ciekawe

Do Gracha
3 lat temu

Ja pisałem o obchodach Święta Pracy a nie o sytuacji w ówczesnym czasie. Pewnie że było bardzo ciężko ale nawet tamta władza potrafiła zorganizować takie obchody z wielką pompą a dzisiaj nie ma nic, nie ma nawet szacunku do ludzi pracy. Premier sam powiedział że mamy za…..lać za miskę ryżu. Żaden premier nie pozwolił sobie oficjalnie na takie lekcewazace słowa. Żaden!!! Wszyscy co byli przy korcie kradli ale żadna władza nie robiła tego tak bezczelnie i na taką skalę. Proszę nie zapominać że to za tamtej władzy powstało najwięcej szkół, osiedli, dróg i zakładów pracy . Dzieci miały zapewnioną opiekę lekarską , dentystyczną za darmo i to w szkołach. Kto chciał pracować miał pracę. Może było skromniej ale na pewno bezpieczniej i ludzie żyli zgodnie. Dzisiaj sąsiad jak do niego zapukasz uchyla drzwi i pyta co chcesz, robi to że strachu, kiedyś drzwi się otwierało i zapraszało się go do środka. Dzisiaj tylko liczy się to kto ma więcej. Bogatsze czasy ale materialnie, biedniejsze duchowo.

Do Gracha
3 lat temu

A czym się różni jak to mówisz „kiełbasa” od + które i tak nie są ich bo państwo nie ma pieniędzy? Widzę że TV PIS swoje zrobiło.

Mirek
3 lat temu

W sumie czasy inne ale te same Cincinrzadzili wtedy nadal rządzą, czasem z drugiej ławki

31
0
Napisz co o tym sądziszx