Wychodzisz z psem na spacer? Nowe przepisy z surowymi karami

10 kwietnia wejdą w życie nowe przepisy dotyczące wychodzenia z psem na spacer. Kara będzie grozić właścicielom zwierząt, przewoźnikom, a także właścicielom posesji. Jedna z kar dotyczy braku nadzoru nad psem i grzywna wyniesie 500 zł.

Za tydzień w sobotę wejdzie w życie rozporządzenie rządu z 26 marca 2021 r.

Nowe przepisy zabraniają znęcania się nad zwierzętami, m.in. trzymania ich na łańcuchach przy budach. Z jednej strony przywracają zwierzętom godne życie, ale z drugiej strony nakładają też na ich opiekunów większe obowiązki – m.in. muszą oni zabezpieczać posesje tak, by nieuwiązane same nie wyszły poza ogrodzenie. Jeśli tego nie dopilnują, grozi im mandat.

Wysokość grzywny uzależniona od rodzaju popełnionego wykroczenia

Jeśli opiekun psa pozwoli biegać mu w miejscu publicznym np. na ulicy czy w parku albo pozwoli by pies wybiegał poza ogrodzenie posesji, narazi się na 250 zł grzywnę. Ten przepis spowoduje, że pies zawsze będzie musiał być wyprowadzany na smyczy. Nie będzie miało znaczenia, że zdaniem właściciela pies jest łagodny i jest mu posłuszny. Zdaniem ustawodawcy to tylko zwierzę i nigdy nie można do końca przewidzieć, jak w danej sytuacji się zachowa.

Wyższą grzywnę do 500 zł mogą zapłacić ci, którzy sprowadzą zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi. Nawet tylko potencjalnie, teoretyczne. Maksymalny mandat mogą zatem dostać osoby, które przewożą bez odpowiednich zabezpieczeń (czyli smyczy i kagańca w przypadku psa) zwierzę w środkach publicznej komunikacji, ci, którzy mają psa rasy niebezpiecznej bez wymaganego zezwolenia lub wyprowadzają takie zwierzę na spacer bez kagańca. Maksymalna kara spotka osobę, która wyprowadza psa rasy agresywnej bez zachowania środków bezpieczeństwa. Dotyczy to także zwierząt zachowujących się agresywnie i nie przynależących do konkretnej rasy.

POLECANE NEWSY
38 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Daro
9 miesięcy temu

Ja pierdyle, obojętnie jaki problem w Polsce nie powstanie to winien PIS. Jak będzie PO lub inni to będą za odchody psie i wszelkie inne nieszczęścia obarczać inną partie. Jaka patologia, najlepiej żeby mafie rządziły takie jak z PO. Bo chyba logiczne że w każdej partii znajdzie się ktoś lub coś, co komuś nie przypasuje.

win
9 miesięcy temu

Psie odchody na chodnikach świadczą jedynie o randze tego kraju i kolejnego ściągania przez PiS pieniędzy.

Do złośliwy
9 miesięcy temu

Tylko pytanie kto będzie się zwierzakami zajmował jeśli chcesz zabierać prawo do opieki za niedopilnowanie. Ludzie są wygodni i nie chcą problemów. Niektórzy własne dzieci zabijają (aborcja) żeby nie pogarszać sobie standardu życia. Inni z kolei nie pilnują własnych dzieci, pozwalają żeby wbiegały na jezdnię itp. Zabierać prawa rodzicielskie? No nie wiem chociaż mi się też nóż otwiera w kieszeni tylko co jest winne dziecko albo pies

Złośliwy
9 miesięcy temu

Jedyny plus tego, że nie będą się pojawiać ogłoszenia typu ,, po ulicy x biega samotny piesio y”. Jak ludzie przynoszą do schroniska zwierzę po zmarłym opiekunie to na forum robi się wielkie halo jak to ludzie są bee. Ale tym, którym zwiał pies ( bo może miał dość wlaściciela), który nie dopilnował bezpieczeństwa swojego czworonoga, to złego słowa nie powiecie. To takim osobom powinno się zabrać prawo do opieki nad zwierzęciem.

Telimena
9 miesięcy temu

W większych miastach są specjalne łączki gdzie właściciele psów mogą iść, by psy mogły swobodnie się wybiegać. Mieszkam w Ostrowie od urodzenia a trochę lat już mam. Zastanawiam się dlaczego w naszym mieście nie ma takiego terenu by można było iść z psem by mógł swobodnie bez smyczy się wybiegać. No to teraz coraz mniej ludzi będzie się decydować by wziąć psa ze schroniska. A takie jest namawianie by ludzie brali psy do adopcji. Zresztą w-g mnie Ostrów Wlkp robi się coraz większą „dziurą”. Niedługo nie będzie niczego w tym mieście, oprócz marketów, kościołów, stacji benzynowych.

do NO RESPECT
9 miesięcy temu

 Właścicielu, jak twój pies musi się wybiegać, a nie masz podwórka, to weź go na dłuższą smycz i biegaj z nim. Proste.
No bardzo proste – widać, że nigdy nie próbowałaś/próbowałeś biegać z psem.
Jakoś żaden człowiek nie jest w stanie biegać tak szybko jak pies. I pies się wtedy dusi na smyczy i często ma problemy, popytaj weterynarzy.
A długa smycz, żeby pies się nie dusił, toby musiała być na długość parku. No i rzuć psu choćby zwykły patyk jak jest na smyczy – jak się zapląta, to może nogi połamać albo się udusić. O frisbee nie wspominając.
A na biegi przełajowe na specjalnej smyczy, to trzeba jechać gdzieś, gdzie można pobiec chociaż kilka kilometrów, a nie tak bez rozgrzewki w parku i co chwila zmiana prędkości, bo ktoś idzie.
I staruszkowi też powiesz, że ma pobiegać z psem?

xyz
9 miesięcy temu

Czym się różni kojec od łańcucha? Ja nie widzę różnicy między więzieniem zwierzęcia na dwu metrowym łańcuchu czy w kojcu 2x2m. Psiaki potrzebują swobody biegania i zabawy po prosu dobrego traktowania.
W myśl nowych przepisów wszystkie psiaki mieszkające w blokach zostają uwięzione na smyczach. Nigdy już nie pobiegają za kijem, nie pobawią się swobodnie. Będą uwiązane na sznurku do właścicieli przez durne przepisy i jeszcze wmówi się nam, że to dla ich dobra. Problem w tym, że właściciel psa który dokona pogryzienia nie dostaje nawet mandatu. Prawo powinno być stanowcze pies pogryzł właściciel odpowiada. Na początek z urzędu 5tyś na regionalne schronisko i do tego pokrycie pełnych kosztów leczenia włącznie z chirurgią estetyczną celem usunięcia blizn. Bez pierdzielenia się po sądach kara przyznawana na miejscu przez funkcjonariusza.

Murem za Dudą
9 miesięcy temu

Psy znają się na ludziach. Dobrych ludzi nie gryzą

Daro
9 miesięcy temu

Czas najwyższy żeby cwaniaki z psami bez kagańców zaczęli płacić za swoje psy. Mało to w Polsce pogryzionych dzieci i nie tylko, przez psy idiotów. A pierwszy to będzie podjebany gościu amstafa z kamienicy narożnej Wrocławska a F Chopina. Z tyłu na podwórzu leży w słońcu pydle bez żadnych zabezpieczeń, i co jakiś czas doskakuje do kogo, dwie osoby ugryzł. Właściciel psa na którego wołają brudnopis, ma wyjebane na wszystko. Myśli że pochodzi z półświatka to wieśniakowi wszystko wolno, zwłaszcza że nie dawno tam się wprowadził.

Rt
9 miesięcy temu

To prawda,lista ras niebezpiecznych byla chyba robiona na kolanie.No właśnie,dlaczego jest tam pit bul a amstaf juz nie?Dobrze wychowany
Będzie miłym psem dla innych ale z głupim właścicielem kazdy duzy pies moze byc niebezpieczny.Moj syn ma blizny po psich klach..wlascicielka przywiązała psa przy drzwiach sklepu.Wystarczylby kaganiec.A teksty w stylu moj pies łagodny,niech się pan nie boi to juz porażka.

38
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x