OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

Propagowali faszyzm?

Przed sąd wróciła sprawa tzw. hajlowania – zwanego prześmiewczo zamawianiem pięciu piw. Zdaniem prokuratury jest to propagowanie faszyzmu, ponieważ ten gest kojarzy się z nazistowskim pozdrowieniem. Sąd ponownie rozpatrzy zarzuty i linię obrony, ponieważ wyższa instancja przekazała sprawę do ponownego rozpatrzenia.

W 2019 roku zapadł wyrok uznający winę mężczyzny, który nie tylko się sfotografował z kontrowersyjnym gestem, ale również opublikował to w mediach społecznościowych. Zdjęcie wykonano 2 lata wcześniej. Sąd uniewinnił mężczyzn trzymających wyciągniętą przed siebie rękę, ale uznał winę w przypadku publikacji fotografii.

– Od czasów II wojny światowej gest pozdrowienia rzymskiego jednoznacznie kojarzy się z ustrojem faszystowskim i w okolicznościach, w których był przedstawiony przez oskarżonych nie może być traktowany w inny sposób, jak propagowanie faszyzmu. Gest ten należy uznać za mający jednoznacznie negatywną wymowę i konotację. Oskarżeni w świetle okoliczności sprawy mieli jednoznaczny zamiar propagowania faszyzmu. – przekonywał prokurator podczas mowy końcowej.

Ideologii faszystowskiej w zachowaniu oskarżonych nie widzi ich obrona, do czego przekonywała przed sądem. Równocześnie przyznając, że obaj mężczyźni sfotografowali się z rękoma podniesionymi do góry, ale zdjęcie było udostępnione na prywatnym profilu w mediach społecznościowych. – Bezspornym jest, że oskarżony na zdjęciu, które dołączone jest do akt sprawy, wykonał gest, który bezspornie kojarzy się z pozdrowieniem hitlerowskim, ale czy samo publiczne wykonanie takiego gestu jest równoznaczne z propagowaniem takiego ustroju faszystowskiego? – pytała podczas mowy końcowej mecenas Małgorzata Sobczyk, która reprezentowała przed sądem Piotra T., który w pierwszej instancji został oczyszczony z zarzutu propagowania faszyzmu przez wykonanie gestu pozdrowienia rzymskiego, ale skazany na osiem miesięcy prac społecznych za umieszczenie zdjęcia w takiej pozie w internecie. – Zdaniem obrony nie. Propagowanie musi być podjęte w zamiarze przekonania do tego. Chciałabym zwrócić uwagę, że można coś pochwalać bez propagowania. Można też coś propagować, jednocześnie nie pochwalając tego, co się propaguje. Natomiast jeśli propagujemy coś, ideę, myśl bez jednoczesnego pochwalania tego, to nie możemy mówić o jednoczesnym zamiarze bezpośredniego szerzenia ideologii – przekonywała. – przypomniał portal faktykaliskie.pl

Sprawa zostanie ponownie rozpatrzona przez kaliski sąd. (zdjęcie poglądowe)

11 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Bhp
2 miesięcy temu

Pokażcie twarze tych faszystowskich bandytów Małe ich napiętnować

NO RESPECT
2 miesięcy temu

Babciu, nie przyjmuję rad od babć, szczególnie jako lewak 🙂

NIEZGODNY
2 miesięcy temu

Trzeba mieć pusto w głowie ,żeby bawić się w takie rzeczy. Takie elementy należy od razu eliminować , ponieważ żadnego pożytku dla społeczeństwa z nich nie będzie

Babcia
2 miesięcy temu

NO RESPECT – napisałeś się tyle i to wszystko można psu w d**ę wsadzić.TVN 24 to niemiecko rosyjski głos w twoim domu.Dobra rada od starych babć to trzy ***** w bok lewaku

bezstronny
2 miesięcy temu

jakie rzymskie pozdrowienie – to pozdrowienie jest czysto faszystowskie, – ciekawe ,ze jeszcze zyja ludzie tamtych czasów a w naszym kraju tak doswiadczonym toleruje sie takie zachowania.
Stalin w ciagu 24 h zrobił by porzadek z tym faszystowskim bydłem . wstyd mi za sluzby, polityków w naszek RP

Ja
2 miesięcy temu

Połamać ręce tym głupim hajlującym

Hahahha
2 miesięcy temu

A Adrian bezkarny… Może czas na samo sąd? Zapraszam do dyskusji

KOalicjant
2 miesięcy temu

Tacy ludzie to przyszłość naszego kraju

NO RESPECT
2 miesięcy temu

Przecież dzisiaj hajlowanie to ponownie tylko salut rzymski, a swastyka to ponownie tylko hinduski symbol szczęścia. Używa tych znaków “patriotycznie nastawiona młodzież”, której pradziadków zapędzała do komór gazowych inna “patriotycznie nastawiona młodzież”. Co więcej, ta “patriotycznie nastawiona młodzież” nierzadko za wzór stawia sobie konkretnych faszystów, ss-manów z krwią na rękach, a jednocześnie mieni się prawdziwymi Polakami i katolikami. Władza w tym nie widzi problemu, nawet dowodzić dużym oddziałem IPN taki może (było blisko). Popatrzcie, stare babcie czczące telewizję publiczną i toruńską, jakie wartości są teraz na topie! I przypomnijcie sobie jak sikałyście po nogach ze strachu jako małe dzieci kiedy ludzie, którzy takie gesty wykonywali i podobne wartości wyznawali, przyszli do was do domu. Tyle tylko, że mówili po niemiecku.

Wrrrr
2 miesięcy temu

Takich faszystów to trzeba wziąć i uśpić bo to DEBILE i gówno warte śc**rwo!!!
Fanatyków H*tlera trzeba zlikwidować z powierzchni ziemi!!!!

11
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x