OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

Duża kwota na wymiany pieców w Ostrowie. Walka ze smogiem trwa

To już pewne – w tym roku na likwidację pieców węglowych w naszym mieście przeznaczone zostanie 1 450 000 zł. Jest to kwota zaplanowana, która jednak może zostać zwiększona, jeśli większa liczba ostrowian będzie zainteresowana wymianą starego pieca na ekologiczne źródło ciepła.

– Chcemy dofinansować wszystkie wnioski spełniające warunki naszego programu. Podobnie było w ubiegłym roku – zaplanowaliśmy wówczas 1 400 000 zł, by finalnie zwiększyć tę pulę do blisko 1 800 000 zł. – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wlkp.

Władze Ostrowa przekonują, że walczą o poprawę jakości ostrowskiego powietrza już od 2015 roku.

– Zawsze uważałam, że z problemem trzeba się zmierzyć, a nie zamiatać go pod dywan. Od tego momentu na ten cel wydaliśmy blisko 5 700 000 zł. Ta kwota pozwoliła na likwidację – uwaga – aż 1353 pieców! I przynosi to efekt. Widać to po malejącej, z roku na rok, liczbie dni z przekroczeniami stężenia pyłów. Chcemy, by takich dni było jak najmniej dlatego walczymy dalej. I dalej liczymy na wsparcie w tej walce naszych mieszkańców. Razem poradzimy sobie z tym trudnym zadaniem. – dodała Klimek.

Ostrowscy radni jednogłośnie przyjęli tę uchwałę. Termin składania wniosków zostanie podany później.

POLECANE NEWSY
17 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
do sas
9 miesięcy temu

sas ma racje w 300% . Nie prezenty dla matołów, i nierobów – ale udciwie w okresie grzewczym
dac promocje 50% na dofinansowanie do zuzytego gazu i ludziska masowo zlikwiduja kopciuchy .
A wprowadzic tak jak w byłej NRD 2-4 lata okres przejsciowy na wymiane piecy – a pozniej karac tych cwaniaków co jak za komuny i na wsi u rolnków kmiotów – wszystko sie nalezy za darmoche bo UE do.

Radny
9 miesięcy temu

To jest kpina .. 1450 tys na kopciuchy a na 17 milionów na deptak … będziecie siedzieć barany na tych ławeczkach i dusić się smogiem z kopciuchów przez 10 lat żeby zainwestować taką samą kwotę .. a wy tu wychwalacie carycę .. pewnie któryś z was nie dożyje tych dziesięciu lata .. trzymam kciuki

piecowy
9 miesięcy temu

posiadam dom 90m w nim piec na ekogroszek : grudzień 400 styczeń 480 luty 500 ile będę płacił na tych ekopiecach np gazowym lub elektrycznym ??? dodam że nie mam ocieplenia teraz nowy piec gazowy 10 k ocieplenie 30 k . Ile będzie oszczędności z tego kiedy się to zwróci, dożyje tego ?? za 40 tysi mam ekogroszku na 11 lat palenia. Ekologi twierdzą że, ociepla się więc będę palił coraz mniej. to na ch… mnie ta cała ekopropaganda ?

sas
9 miesięcy temu

Kiedy ktoś zrozumie że większości mieszkańców zwyczajnie nie stać na inne źródło ciepła niż węglowe??? Co komu po dofinansowaniu do pieca gazowego itp. skoro w dalszej perspektywie zostanie zmuszony do mocno oszczędnego ogrzewania domu, zatykania kratek wentylacyjnych a co za tym idzie powstawania pleśni itp. Niech miasto zacznie dopłacać do rachunków za gaz i cieplik. Nie wszyscy pracują za godziwe wynagrodzenie ( tak zgadza się ktoś musi zarabiać mniej na niższym stanowisku żebyś Ty czytelniku mógł zarabiać więcej), (tak mogę zmienić pracę na lepiej płatna, ale nie wszyscy mają takie możliwości) DOPŁATY do ogrzewaniu w postaci niższych cen za np. gaz i cieplik są jedynym sposobem który w bardzo krótkim czasie pozwoli zredukować jakiekolwiek kopciuchy do minimum.

do maniec
9 miesięcy temu

masz 200% racji – matołom i nierobom rząd funduje piecowa kiełbasę . Jak walka ze smogiem ? w dobie wydatków, kryzysu rzad funduje prezenty, jest to smutne i na przyszlośc tragiczne. szpitale, szczepienia, szkoły, gospodarka pada- komornicy szaleja i pasa sie a tutaj miasta, gminy kmiotom finduja prezenty –

Wegetarianin
9 miesięcy temu

A jeśli m wybór
Zimno w domu ,albo ogrzewanie węglem. To co mi poradzicie. Ekopierdolce

Maniac
9 miesięcy temu

Jak by Państwo tyle nie kradło w podatkach to by większość już dawno wymieniła stare kotły i poocieplała budynki i nie było by problemu. A teraz rzucają dotacje jak psu mięso żeby się przypodobać ludziom jacy to oni dobrzy są i ile dobrego robią.

xd
9 miesięcy temu

https://www.ostrow24.tv/news/145117-duza-kwota-na-wymiany-piecow-w-ostrowie-walka-ze-smogiem-trwa.html#comment-322034 I to jest cecha ludzi przedsiębiorczych 🙂 Jak się nie uda za free to w 2026 wymienią. A tacy ludzie jak Pani tylko płakać potrafią w komentarzach 🙂

mieszkaniec Zębcowa
9 miesięcy temu

Droga Pani Prezydent , Zębców duże osiedla a ponoć nie ma szans na połączenie do ciepłociągu. . Bo Pani Prezydent ponoć nie wyrażą zgody na taką inwestycje. Szkoda bo mieszkańcy są za.Gdy pytają w OZC to mówią , że to od nich nie zależy .

17
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x