Plan zakłada budowę elektrowni atomowej w Wielkopolsce

Do mediów przeciekły plany rządzących w sprawie budowy czterech reaktorów jądrowych, składających się w sumie z 6 bloków elektrowni atomowej. Najbliższa znajduje się około 80 kilometrów od Ostrowa w okolicy Konina.

Projekt „Polityka energetyczna Polski do 2040 r.” to plan transformacji energetycznej kraju. Oficjalnie nie został jeszcze opublikowany, ale znalazł się już w rękach niektórych dziennikarzy. Powodem budowy elektrowni atomowej jest zamiar odejścia Polski od węgla.

Pierwsze dość lokalizacje to Żarnowiec (woj. pomorskie) i Lubiatowo-Kopalino (woj. pomorskie). Kolejne dwie lokalizacje są nowością w przestrzeni publicznej. Jedna zakłada budowę na północ od Konina na terenie obecnej elektrowni Pątnów, a ostatnia w miejscu elektrowni Bełchatów.

Teraz projekt powinien zostać opublikowany. Plany zakładają fizyczne rozpoczęcie budowy w 2033 roku i zakończenie budowy w kolejnych lokalizacjach do 2040 lub 2043 roku.

Na szczegółowe informacje poczekać trzeba będzie do publikacji rządowego projektu. Według założeń pierwsza elektrownia atomowa w Polsce miałaby ruszyć do 2033 r., a cała transformacja energetyczna ma zakończyć się do 2040 r. Łącznie mają generować 6-9 Gigawat prądu.

CZYTAJ  Myślał, że oszuka policjanta na "poród dziecka"

38 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Prawicowiec
2 lat temu

Dawniej króla ścinano gdy gnębił podatkami swój lud ubogi. Dzisiaj dupokracja czyli odpowiedzialność zerowa promuje rządowych złodzieji. Pod każdym projektem tz państwowym kryje się przestępcze dno.

Prawicowiec
2 lat temu

Tonący się brzytwy chwyta mówi przysłowie. Tz że obecna przestępcza władza, znowu chce zagarnac miliony zloty z podatników przed swoim odejściem do zaświatów.

Prawicowiec
2 lat temu

Te ski…. ny przestępcy rządowi chcą z Wielkopolski zrobić Czarnobyl. Za dwa lata wybory, będą siedzieć pisiory.

andrzej
2 lat temu

w sumie mamy juz milion nowych mieszkan ,milion aut elektrycnych to i elektrownia atomowa potrzebna ………….maja rozmach sku …..

andrzej
2 lat temu

kolejna obiecanka pis-off-ców………………..

Anatol
2 lat temu

Patrząc na „Czajkę” w Warszawie i most w Bydgoszczy, zaczynam doceniać A. Grada, że nie zbudował elektrowni atomowej…

Iga
2 lat temu

Od planów po realizację tych planów długa droga.

Czesław
2 lat temu

Do mediów przeciekły plany rządzących w sprawie budowy czterech reaktorów jądrowych, składających się w sumie z 6 bloków elektrowni atomowej. Najbliższa znajduje się około 80 kilometrów od Ostrowa w okolicy Konina.”
Co najbliższa, gdzie? O co tu chodzi? Tyle pytań. Odpowiedzi brak.

Un
2 lat temu

Najwyższy czas. Odejście od węgla jest nieuniknione. Era samochodów elektrycznych niestety także nastąpi. Elektrownie słoneczne, wiatrowe i wodne są niewydajne w naszym klimacie. Pozostaje tylko atom. Strachliwym którzy boją się promieniowania i odpadów napiszę tylko ze odpady już są w Polsce skladowane i to nawet w Wielkopolsce także. Z Konina blisko. Także nie ma czego się bać. Dużo więcej ludzi niż atom zabija koronawirus

czytelnik2
2 lat temu

Transformacja energetyczna będzie nas kosztować 1,6 biliona złotych, a Morawiecki chwali się, że przywiózł z Brukseli 700 miliardów zł. UE zmusza nas do wyjścia z węgla. Atomu jeszcze przez wiele lat nie będziemy mieć, więc pozostaje nam gaz. Zaraz się okaże, że będziemy musieli ten gaz kupować m.n.od Rosji i będzie on płynął do nas przez Nord Stream, z którego budową walczą.

38
0
Napisz co o tym sądziszx