Te inwestycje zrealizują w powiecie ostrowskim

Udostępnij
Tweet

Budżet Powiatu Ostrowskiego na nowy rok po raz pierwszy w historii przekroczył próg 200 mln zł po stronie wydatków. Rekordowo zapowiada się poziom inwestycji. Radni przyjęli jednogłośnie tak zaplanowane finanse powiatu.

Sesja budżetowa Rady Powiatu Ostrowskiego, uważana za jedno z najważniejszych posiedzeń w roku, odbyła się 26 stycznia 2021 roku, ze względu na sytuację epidemiologiczną w formule on line.

zdjeciePiotr Walkowski Przewodniczący Rady Powiatu Ostrowskiego (od lewej) i Paweł Rajski Starosta Ostrowski

Starosta Ostrowski przedkładając projekt uchwały w tej sprawie podkreślił, że prace nad kształtem budżetu trwały od kilku miesięcy, a w projekcie uwzględnione zostały uwagi zgłaszane na różnych etapach powstawania. Główne założenia oraz wskaźniki i planowane inwestycje Starosta przedstawił w prezentacji.

zdjecieNajwiększa iwestycja szpitalna, to budowa nowoczesnego bloku operacyjnego powstanie na trzecim piętrze nowego skrzydła w ostrowskim szpitalu. Po jej zakończeniu cały budynek zostanie w pełni zagospodarowany

– ‘’Pod względem wielkości wydatków to budżet przełomowy, przekroczyliśmy bowiem pułap 200 mln wydatków. Ważne jest również to, że jest to budżet zrównoważony i odpowiedzialny, zachowujący realizm pod względem tego, co dzieje się wokół nas w gospodarce’’ – powiedział starosta Paweł Rajski.

zdjeciePrzebiegająca przez pomnikową aleję brzozową droga Rososzyca – Wielowieś Klasztora, jedna znajwieszych planowanych inwestycji drogowych w 2021 roku

Wpływy budżetowe zaplanowano na poziomie 178 mln złotych, a wydatki na poziomie przekraczającym 217 mln zł. Planowany deficyt pokryty zostanie z wolnych środków, emisji obligacji oraz dotacji z Rządowego Funduszu Inwestycji Samorządowych. W nowym budżecie kwotę 4 mln zł planuje się wydać na spłatę wcześniejszych zobowiązań.

zdjeciePrzebiegająca przez teren Gminy Ostrów i Gminy Raszków droga Łąkociny Janków Zaleśny otrzyma nowa nawierzachnię oraz ścieżkę rowerową.

Na inwestycje drogowe przeznaczono ok. 21 mln zł. Biorąc pod uwagę specyfikę dochodów zarówno Zarząd Powiatu, jak i radni mają nadzieję, że kwota ta w ciągu roku znacznie się zwiększy. Jak podkreślał Starosta ok. 2 mln złotych w tej sumie stanowi wsparcie od samorządów gminnych, które dokładają się do realizacji zadań drogowych. Największe inwestycje to dokończenie budowy drogi Janków Zaleśny – Łąkociny wraz z powstaniem ścieżki rowerowej.

CZYTAJ  Wódka po 9,99 zł

zdjecieNowa asfaltowa nakładka powstanie na drodze w Biskupicach Ołobocznych (Gmina Nowe Skalmierzyce)

Modernizacja drogi w Biskupicach Ołobocznych oraz remont drogi Rososzyca – Wielowieś Klasztorna. Każdy z tych projektów to zadanie opiewające na kilka milionów złotych. W wydatkach drogowych zaplanowano także remont ul. Raszkowskiej w Odolanowie. Pod względem wartości to nie największe zadania, ale remont jest zakończeniem remontu powiatowej drogi Kaczory – Baby – Wierzbno.

zdjecieRemont ul. Raszkowskiej w Odolanowie zwieńczy realizowany w ostatnich latach remont drogi Wierzbno – Baby – Kaczory

Powiat chce także termomodernizować Bursę Szkolną, kontynuować remonty w szkołach przeznaczając na ten cel ponad 2,3 mln zł. Jeśli chodzi o wydatki na zdrowie to największe dotyczyć będą budowy nowego bloku operacyjnego (ok. 14 mln. złotych) w ostrowskim szpitalu, remontu ortopedii oraz dokończenia pracowni elektrofizjologii.

zdjecieBudowa nowego Domu Pomocy Społecznej w Ostrowie Wielkopolskim

-‘’Zadaniem szczególnym naszym przysłowiowym „cztermasztowcem’’ jest budowa nowego Domu Pomocy Społecznej. W tym roku z budżetu przeznaczamy na ten cel 12 mln złotych. Inwestycja idzie planowo do przodu. Do końca roku chcemy zamknąć stan surowy i w przyszłym skupić się już tylko na wyposażeniu’’ – powiedział P. Rajski jednym ze źródeł, z których chce pozyskiwać dodatkowe środki budżetowe jest zagospodarowanie terenów inwestycyjnych.

zdjecieBursa Szkolna w Ostrowie przejdzie termomodernizację.

Projekt budżetu był przedmiotem oceny poszczególnych klubów radnych.

-‘’Pomimo ograniczeń spowodowanych koronawirusem jest to budżet odpowiedzialny i przewidujący aktywność inwestycyjną w różnych obszarach. Nie przestajemy inwestować w szpital, budujemy i remontujemy drogi, powstaje nowy DPS’’ – powiedziała Karolina Dera Szyman ska w imieniu Klubu PiS. – ‘’Przechodzimy przez magiczny pułap 200 mln złotych. Wierzymy, że uda się zrealizować wszystkie zadania. Czeka nas jeszcze przejęcie pałacu w Lewkowie zadanie ważne z punktu widzenia świadomości historycznej i naszej tożsamości’’ – powiedział Andrzej Leraczyk w imieniu klubu Samorządny Powiat. Wskazał także na równoważone wydatki, w których niemal równo po ok. 30 proc. zajmują wydatki na zadania drogowe, budowę DPS i szpital. Radny Michał Wilczura z PSL analizując zaplanowane wydatki majątkowe podkreślił, że mimo gospodarczej niepewności –‘’To nie będzie zachowawczy budżet, w którym patrzymy jak przeżyć, ale jest to budżet, w którym chcemy robić wiele konkretnych rzeczy’’. W opinii radnego siłą tego budżetu są także środki zewnętrzne oraz bezpieczny poziom zaciąganych zobowiązań. Z kolei Bartosz Ziółkowski z Klubu „Przyjazny Powiat’’ wskazał, że nowy budżet Powiatu Ostrowskiego –‘’Powstawał w nadzwyczajnej sytuacji, w której trudno przewidzieć, w jaką stronę będzie ewaluować dochody samorządu. Uważamy, że obecnej sytuacji potrzeba współdziałania. Chcemy wspierać Starostę Zarząd Powiatu w sprawnej realizacji budżetu i jak tylko sytuacja epidemiologiczna pozwoli wrócić do realizacji ważnych dla nas projektów’’ – powiedział szef Klubu.

CZYTAJ  Nie żyje kierowca ciężarówki z naszego regionu

W głosowaniu radni jednogłośnie zaakceptowali projekt budżetu.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

2 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Ostrowianin
3 lat temu

A dlaczego przekroczył 200mil. Odp. Bo zwiększyli podatki lokalne.

Marcin osw
3 lat temu

No i gitara oby tak dalej

2
0
Napisz co o tym sądziszx