OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

Nowy biskup w Diecezji Kaliskiej

25 stycznia papież Franciszek mianował nowego biskupa kaliskiego. Został nim dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej Damian Bryl. – informuje portal faktykaliskie.pl 

Bp Damian Bryl urodził się 10 lutego 1969 r. w Jarocinie. W latach 1988-1994 odbywał formację filozoficzno-teologiczną w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. Święcenia kapłańskie przyjął 26 maja 1994 r. w Poznaniu z rąk abp. Jerzego Stroby.

W latach 1994-1996 pracował jako wikariusz w parafii Najświętszego Serca Jezusa w Środzie Wielkopolskiej. W 1996 r. podjął studia specjalistyczne na Universidad de Navarra w hiszpańskiej Pampelunie, ukończone w 1999 r. doktoratem z teologii.

Po powrocie do Polski (1999), został spowiednikiem, a od 2001 r. ojcem duchownym w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. W latach 1999-2001 pomagał w pracy duszpasterskiej w parafii Bożego Ciała w Poznaniu. Posługę w seminarium duchownym łączył z pracą redakcyjną w miesięczniku „Katecheta” (do 2006). W latach 2006-2010 pracował jako adiunkt na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Dnia 13 lipca 2013 r. papież Franciszek mianował go biskupem tytularnym Suliana i biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej. Sakrę biskupią przyjął 8 września 2013 r. Jako swoja dewizę biskupią przyjął słowa z Drugiego Listu do Koryntian: Caritas Christi urget nos („Miłość Chrystusa przynagla nas”).

W Konferencji Episkopatu Polski jest członkiem Komisji Wychowania Katolickiego, Komisji Duchowieństwa i Rady ds. Rodziny. W sierpniu 2020 r. został wybrany członkiem rady stałej Konferencji Episkopatu Polski.

Bp Damian Bryl zastąpi na tym stanowisku bpa Edwarda Janiaka, który w czerwcu ub.r. został odsunięty od kierowania diecezją (a następnie przeszedł na emeryturę) w związku z podejrzeniami o tuszowanie pedofilii wśród księży; cała sprawa wzięła swój początek w maju ub.r., wraz z premierą filmu braci Sekielskich „Zabawa w chowanego” WIĘCEJ. 25 czerwca 2020 papież Franciszek mianował administratorem apostolskim sede plena diecezji kaliskiej Grzegorz Rysia, arcybiskupa metropolitę łódzkiego.

20 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
L.
16 dni temu

OBYŚCIE SZYBKO PRZEKONALI SIĘ JAK BARDZO MYLICIE SIĘ CO DO TEGO CZŁOWIEKA !!!
Ktoś napisał, że w Poznaniu nie jest dobrze postrzegany, cóż za bzdura!!!

Last edited 16 dni temu by L.
becks'a
25 dni temu

Nie każdy ksiądz ani biskup to pedofil ktoś napisał. Skąd to wiesz przecież wszystko tuszują więc mam prawo myśleć że wszyscy

agnostyk
28 dni temu

Dopóki polski kościół się nie oczyści, nie przeprosi tych wobec których zawinił, zacznie być kościołem skromnym i dobrym, przestanie straszyć piekłem, być kościołem miłosiernym, księża i biskupi nie zaczną być skromni i żyć skromnie, tak długo powszechnie kościół będzie postrzegany jako gniazdo pedofili, gejów, pasibrzuchów, pychy i upadku. A to się nigdy nie stanie. Chciałoby się powiedzieć: “Boże ty widzisz i nie grzmisz?” Jakoś nie grzmi. Podoba mu się to? A może nie istnieje?

Anonim
28 dni temu

Ludzie, nie każdy ksiądz, ani biskup to od razu pedofil.
Szanujmy się , POZDRÓWKI

on
29 dni temu

Mieszkam w Poznaniu od ponad dekady i w moim otoczeniu nie cieszy dobrą opinią. Typowy modernista, wypisz wymaluj dziecko duchowe Pawła VI. Pochodzę z diecezji kaliskiej i nic dobrego jej nie wróżę po rządach nowego bp. Poza tym, widać po wyborze, że wszystko pozostaje w rodzinie, a kuratela metropolity poznańskiego nad młodą diecezją kaliską murowana ! Zapewne teraz danina diecezjalna pójdzie nie tylko do Kalisza ale i część do Poznania ! 🙁

szatanRYZYK
29 dni temu

A ja wierzę:

Głupi daje

Mądry bierze

Dzik
29 dni temu

Kolejny darmozjad który będzie jeżdził po parafiach i zbierał prezenty od bieżmowanych dzieci.Ciekawe jakie ma preferencje , LUBI chłopców dojrzałe parafianki albo małe dzieci.

vtrbdf
29 dni temu

A kogo obchodzi kokejny fioletowy batman w bajce o smokach i innych gusłach

Tyk
29 dni temu

Hmmm jak to jest że nam każę się wierzyć w Boga a sami księża wieżą tylko w mamonę , Jezusa Judasz musiał pocałować żeby było wiadomo że to on a nasi biskupi są widoczni z kilometra w tych swoich złotych ale skromnych szatach

Moherowy beret
29 dni temu

Ciekawe komu teraz zrobi kuku?

20
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x