Przedszkole za zlotówkę

Udostępnij
Tweet

W najbliższych dniach radni Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego będą procedować projekt uchwały czasowo zawieszający program, który zakłada bezpłatny pobyt dziecka w przedszkolu powyżej 5 godziny. Bezpłatne pozostanie nadal 5 godzin przeznaczonych na realizację podstawy programowej. Koszt każdej następnej godziny, podobnie jak w niemal każdym samorządzie w kraju, wyniesie 1 złotówkę.

Co to oznacza dla rodziców najmłodszych mieszkańców naszego miasta? Przy założeniu 8 godzin spędzonych w placówce, a więc modelu 5 godzin darmowych plus 3 godziny za złotówkę, opłata za pobyt w przedszkolu wyniesie 60 złotych miesięcznie.

Wszystkie samorządy, także i nasz ostrowski, jeszcze bardziej odczuwają negatywne skutki niewystarczającego wsparcia rządu wobec realizowanych przez samorządy zadań.

Wydatki na edukację są dużo większe niż środki przekazywane nam przez rząd. W przyszłym roku budżet oświaty w Ostrowie Wielkopolskim wyniesie rekordowe 121 mln złotych, ale zaledwie 50 mln złotych z tej kwoty to subwencja oświatowa przekazywana miastu przez Ministerstwo Edukacji.

Warto wiedzieć, że koszt utrzymania jednego miejsca przedszkolnego w 2021 roku wynosić będzie około 1100 złotych miesięcznie. Wynika z tego, że 60 złotych wpłacone przez rodziców, będzie stanowić 5,5 % tej kwoty. Reszta jest i nadal będzie dokładana ze środków publicznych.

Bezpośredni wpływ na nakłady na edukację mają także wzrost płacy minimalnej i kolejne podwyżki dla nauczycieli na które nie jest zapewnione pełne finansowanie z rządu. Na domiar złego dochody miasta umniejszone zostają o wpływy z podatku PIT. Ta sytuacja diametralnie różni się od czasu, w którym został wprowadzony program darmowych przedszkoli w Ostrowie. To właśnie wszystkie te okoliczności składają się na zupełnie inne możliwości, niż te które towarzyszyły nam w 2015 roku.

Nadal kompleksowo i szeroko myślimy, przy tych wszystkich niesprzyjających okolicznościach, o ostrowskich przedszkolakach i uczniach szkół podstawowych.

To właśnie dla naszych najmłodszych ostrowian, już w roku przyszłym, rozpoczniemy budowę dwóch nowoczesnych przedszkoli – 14 – oddziałowego przedszkola przy ulicy Dobrej, gdzie pośród 11 oddziałów przedszkolnych i 3 oddziałów żłobkowych, 4 z nich będą dedykowane dzieciom z niepełnosprawnościami oraz drugiego przedszkola 12 – oddziałowego przy ulicy Staroprzygodzkiej. To w sumie 650 nowych miejsc przedszkolnych.

Po to, aby zapewnić opiekę wszystkim dzieciom z terenu miasta wciąż rozwijamy i udoskonalamy bazę przedszkolną w ramach której powstało nowoczesne przedszkole przy ulicy Olsztyńskiej i zmodernizowano obiekt przy ulicy Grabowskiej, oba posiadają oddziały integracyjne.

Tylko w ostatnich latach liczba miejsc w miejskich przedszkolach znacząco wzrosła o ponad 400, a koszty inwestycyjne, w tym na termomodernizacje istniejących obiektów wyniosły blisko 41 milionów złotych.

Ostrowskie przedszkolaki i uczniowie korzystają z bogatej, bezpłatnej oferty edukacyjnej, nie tylko standardowej, ale także z nauki pływania, opieki dentystycznej, hipoterapii, dogoterapii, wydarzeń edukacyjno – kulturalnych, zajęć tanecznych, zajęć z integracji sensorycznej, logopedii i wielu innych, które finansuje miasto. Na część z nich udaje nam się pozyskiwać unijne środki zewnętrzne.

Jeśli radni podejmą uchwałę, przedszkole za złotówkę zacznie funkcjonować od 1 lutego 2021 roku. Jest to rozwiązanie tymczasowe i głęboko wierzymy, że problemy samorządów w tym niezwykle ważnym obszarze zostaną dostrzeżone przez administrację centralną i tym samym powrót do darmowych przedszkoli w Ostrowie Wielkopolskim nastąpi, jak tylko będzie to możliwe.

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o

14 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Elżbieta
3 lat temu

Już przestańcie z tymi podwyżkami dla nauczycieli, bo robi się śmiesznie. Dostałam podwyżkę, zabrali inne dodatki, więc mam mniejsza wypłatę niż miałam… Takie podwyżki ze niech mnie drzwi ścisną 🤭

Matka
3 lat temu

Rozumiem placic za przedszkole, ale tylko wtedy gdy samorzad bedzie kupowal wszystkie pomoce do nauki i srodki czystosci. A nie czerpal od rodzicow dodatkowo mowiac, ze wszystko jest za darmo, a my za nic nie placimy. Obiadki 7zl dziennie, klasowe 10zl miesiecznie, rada ponad 100zl, ksiazki okolo 150zl, dodatkowo wyposazenie dziecka w piórnik z pelnym wyposazeniem, rydza papieru, recznik papierowy, chusteczki suche i nawilżane. Dodatkow pomimo wplat na klasowe i rade rodzicow, sklada na prezent dla dziecka z okazji dnia chlopca itd. Ja sie pytam, jak to wszystko ma sie do darmowego przedszkola?

Xyz
3 lat temu

Żłobki i przedszkola tylko dla rodziców czynnych zawodowo, obojga. Reszta płaci jak za zboże. Już ponad dziesięć lat temu płaciłem za pobyt w przedszkolu mojego dziecka ponad 350 zlotych. Plus inne opłaty. Ile kosztuje dzisiaj miesiąc w przedszkolu dziecka z pełnym wyżywieniem, 7,8 godzin. Ktoś wie?

zdziwiony
3 lat temu

Jakie przedszkole za złotówkę???? Dzisiaj rodzice płacą tylko za jedzenie. Po wprowadzeniu tej opłaty, za dziecko które będzie w przedszkolu np 8 godzin, zapłacą dodatkowo dziennie 3 zł. Co pomnożone przez 22 dni w miesiącu daje dodatkowo do opłaty za wyżywienie 66 zł. Przy dwójce dzieci 132 zł miesięcznie. A więc jakie przedszkole za złotówkę?

Ameno
3 lat temu

Przedszkole powinno słono kosztować, zwłaszcza tych, którzy nie pracują. Każdego dnia, gdy jadę do pracy, widzę madki 🙂 z osiedla prowadzące maluchy do przedszkola. Niech się ktoś zajmie dziećmi za darmo 5 godzin, a one siedzą na fb albo łażą po galerii. Plotkary.

Rodzic
3 lat temu

To chyba jakiś żart gdzie są te zajęcia dodatkowe dla dzieci??? Nauki pływania nie ma która powinna być dla dzieci sześcioletnich–rozumiem, że będzie od września jak dzieci pójdą do 1klasy oczywiście z zapewnionym transportem na basen i z basenu oraz opieką tak jak by była z przedszkola nauczyciel plus pomoc !!! Proszę wymienić w jakim przedszkolu odbywają się te zajęcia bo w tym do którego chodzi moje dziecko to nie ma funduszy na zajęcia.

Max
3 lat temu

A u mojego dziecka logopedia działa. Pani przybywa do szkoły na logopedię. Nigdy nie wpłacałem na ręczniki czy na oczyszczacz powietrza. Więc proszę nie wrzucać wszystkich w jeden worek.

Ankaa
3 lat temu

Na pierdoły to są pieniądze a na przedszkola i szkoły nie… rada rodziców składki obiady itd i znów chcą kasę niedługo to dzieci do przedszkoli nie będzie się opłacało wysyłać …

P.
3 lat temu

Nic tylko seniorzy, dzieci . A kiedy jakieś wsparcie dla osób bezrobotnych. Jakieś miejsca pracy. Coraz gorzej z praca przez tego wirusa.

ostrowianka
3 lat temu

Nauki pływania –nie ma ,logopedii –nie ma. Natomiast jest obowiązkowa wpłata rodziców na oczyszczacz powietrza , ręczniki jednorazowe , wyprawkę / od marca dzieci nie korzystały to gdzie się podziały materiały z wyprawki za 75,00 zł. z ubiegłego roku szkolnego ? /To są koszty rodziców nie wspominając składki na Radę Rodziców 130,00 zł z którego dzieci nie skorzystają bo jest pandemia.

14
0
Napisz co o tym sądziszx