Przedszkole za zlotówkę

W najbliższych dniach radni Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego będą procedować projekt uchwały czasowo zawieszający program, który zakłada bezpłatny pobyt dziecka w przedszkolu powyżej 5 godziny. Bezpłatne pozostanie nadal 5 godzin przeznaczonych na realizację podstawy programowej. Koszt każdej następnej godziny, podobnie jak w niemal każdym samorządzie w kraju, wyniesie 1 złotówkę.

Co to oznacza dla rodziców najmłodszych mieszkańców naszego miasta? Przy założeniu 8 godzin spędzonych w placówce, a więc modelu 5 godzin darmowych plus 3 godziny za złotówkę, opłata za pobyt w przedszkolu wyniesie 60 złotych miesięcznie.

Wszystkie samorządy, także i nasz ostrowski, jeszcze bardziej odczuwają negatywne skutki niewystarczającego wsparcia rządu wobec realizowanych przez samorządy zadań.

Wydatki na edukację są dużo większe niż środki przekazywane nam przez rząd. W przyszłym roku budżet oświaty w Ostrowie Wielkopolskim wyniesie rekordowe 121 mln złotych, ale zaledwie 50 mln złotych z tej kwoty to subwencja oświatowa przekazywana miastu przez Ministerstwo Edukacji.

Warto wiedzieć, że koszt utrzymania jednego miejsca przedszkolnego w 2021 roku wynosić będzie około 1100 złotych miesięcznie. Wynika z tego, że 60 złotych wpłacone przez rodziców, będzie stanowić 5,5 % tej kwoty. Reszta jest i nadal będzie dokładana ze środków publicznych.

Bezpośredni wpływ na nakłady na edukację mają także wzrost płacy minimalnej i kolejne podwyżki dla nauczycieli na które nie jest zapewnione pełne finansowanie z rządu. Na domiar złego dochody miasta umniejszone zostają o wpływy z podatku PIT. Ta sytuacja diametralnie różni się od czasu, w którym został wprowadzony program darmowych przedszkoli w Ostrowie. To właśnie wszystkie te okoliczności składają się na zupełnie inne możliwości, niż te które towarzyszyły nam w 2015 roku.

Nadal kompleksowo i szeroko myślimy, przy tych wszystkich niesprzyjających okolicznościach, o ostrowskich przedszkolakach i uczniach szkół podstawowych.

To właśnie dla naszych najmłodszych ostrowian, już w roku przyszłym, rozpoczniemy budowę dwóch nowoczesnych przedszkoli – 14 – oddziałowego przedszkola przy ulicy Dobrej, gdzie pośród 11 oddziałów przedszkolnych i 3 oddziałów żłobkowych, 4 z nich będą dedykowane dzieciom z niepełnosprawnościami oraz drugiego przedszkola 12 – oddziałowego przy ulicy Staroprzygodzkiej. To w sumie 650 nowych miejsc przedszkolnych.

CZYTAJ  Tajemnicza śmierć 37-latki

Po to, aby zapewnić opiekę wszystkim dzieciom z terenu miasta wciąż rozwijamy i udoskonalamy bazę przedszkolną w ramach której powstało nowoczesne przedszkole przy ulicy Olsztyńskiej i zmodernizowano obiekt przy ulicy Grabowskiej, oba posiadają oddziały integracyjne.

Tylko w ostatnich latach liczba miejsc w miejskich przedszkolach znacząco wzrosła o ponad 400, a koszty inwestycyjne, w tym na termomodernizacje istniejących obiektów wyniosły blisko 41 milionów złotych.

Ostrowskie przedszkolaki i uczniowie korzystają z bogatej, bezpłatnej oferty edukacyjnej, nie tylko standardowej, ale także z nauki pływania, opieki dentystycznej, hipoterapii, dogoterapii, wydarzeń edukacyjno – kulturalnych, zajęć tanecznych, zajęć z integracji sensorycznej, logopedii i wielu innych, które finansuje miasto. Na część z nich udaje nam się pozyskiwać unijne środki zewnętrzne.

Jeśli radni podejmą uchwałę, przedszkole za złotówkę zacznie funkcjonować od 1 lutego 2021 roku. Jest to rozwiązanie tymczasowe i głęboko wierzymy, że problemy samorządów w tym niezwykle ważnym obszarze zostaną dostrzeżone przez administrację centralną i tym samym powrót do darmowych przedszkoli w Ostrowie Wielkopolskim nastąpi, jak tylko będzie to możliwe.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

14 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
mm
3 lat temu

Jak się czyta te komentarze to ręce opadają. Jak nadmiar przywilejów socjalnych może w głowie ludziom poprzewracać .Samorząd ma kupić książeczki .piórnik,chusteczki i co jeszcze? Obiad za 7 złotych to też drożyzna, a jeszcze najważniejsze złożyć się na prezent na dzień chłopaka.Ależ my teraz głupiutkie matki mamy.

do rodzica
3 lat temu

To weź narozrabiaj i idź do więzienia, jak zazdrościsz.

sąsiadka
3 lat temu

Wszystko za darmo byście chcieli. Tego już nawet czytać się nie chce. 500+ dostaliście? No to macie na to żeby zapłacić chociaż te 3 złote dziennie. A tak w ogóle to jak dziecko chodzi do przedszkola, to leniwe mamuśki do pracy. A nie tylko daj, daj, daj… Tatusiowie zresztą też, a nie za 500+ i zasiłkach siedzieć na doopie i przechlewać socjal. A dzieci jak biedne były, tak nadal są. I nie generalizuję, ale dużo takich przypadków jest. i właśnie ci najgłośniej krzyczą, jak mają cokolwiek zapłacić. O „biednych” „samotnych” mamuśkach nie wspominając.

Rodzic
3 lat temu

Tak my jako rodzice mamy za wszystko płacić a takie gnojki w więzieniach za darmo maja to jest śmiechu warte

14
0
Napisz co o tym sądziszx