Rządzący uświadomili sobie dlaczego wzrasta umieralność pacjentów nieCOVIDowych

Udostępnij
Tweet

Rządzący na dzisiejszej konferencji prasowej rozpoczęli interesować się zdrowiem Polaków, nie tylko przez pryzmat ogłoszonej epidemii COVID. Dostrzegli wzrost zgonów spowodowanych ograniczonym dostępem do lekarzy.

+

– Zdrowie Polaków to nie jest tylko kwestia zachorowań z powodu koronawirusa. Głównym zabójcą w Polsce pozostają choroby kardiologiczne, onkologiczne. Jesteśmy w takiej sytuacji gdy przestrzeń dyskusji zdominował w ostatnich miesiącach COVID. To ma swoje negatywne konsekwencje. Widzimy po statystykach zgonów, że zgony z innych powodów niż COVID przyrastają i to jest przedmiotem troski ministra zdrowia i rządu. – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

– Patrząc na to co się dzieje ze służbą zdrowia, mamy sygnały że dobrze się nie dzieje. Te łóżka, które służą walce z COVID-em, biorą się z walką z chorobami w innych zakresach.
Widzimy pewne bariery dostępności związane z przekształceniem łóżek na COVID-owe oraz bariery związane z dostępnością do lekarzy przez wprowadzenie teleporady. Tak się rozwinęła ta opcja, że mocno ograniczyła dostęp do lekarzy podstawowych. Trwa kontrola sprawdzająca czy można się dodzwonić. – dodał Niedzielski

– Zespół specjalistów przygotował wytyczne kiedy teleporada powinna być stosowana, a kiedy nie. Może być realną przeszkodą w dostępie do lekarza. Ma to swoje konsekwencje w zdrowiu publicznym Polaków, bo schorowania wychwytywane są później i nie jest stosowana profilaktyka.

Program odbudowy zdrowia Polaków. Będąc w środku walki z COVID, będzie inicjowany w styczniu 2021 r. Założenia to: program dla osób w wieku powyżej 40 lat. Będzie im pozwalał dokonać podstawowej weryfikacji swojego stanu zdrowia. Po to, żeby wychodząc z pandemii dokonać postcovidowej oceny swojego stanu zdrowia.

Kolejnym etapem będzie zdjęcie limitów ze specjalistyki. To umożliwi nadrobienie pewnych zaległości w dbaniu o zdrowie.

Trzeci element dotyczy raka czy chorób kardiologicznych. Chcemy rozszerzyć elementy sieci onkologicznej przez wprowadzenie elementy profilaktyczne. Chcemy, żeby powstała sieć kardiologiczna. Będą ośrodki referencyjne i one będą koordynować leczenie pacjenta na różnych etapach.

Ostatnim elementem jest zdrowie psychiczne. Ma ogromne skutki dla zdrowia psychicznego Polaków poprzez ograniczanie kontaktów. Najbardziej odbija się w grupach młodszych. Będziemy kontynuowali proces rozbudowy zespołów opieki środowiskowej na etapie powiatowym.

Każde zaniedbanie w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej, będzie miało swoje bolesne konsekwencje. Nie należy zostawać w domu, jeśli odczuwamy dolegliwości. Chodzi o próbowanie dostania się do lekarzy.

Jeden z dostępnych ekspertów na konferencji powiedział, że pacjenci z chorobami nowotworowymi czy kardiologicznymi nie powinny zwlekać z wizytą u lekarza. Podkreślał, że służba zdrowia nie może pogarszać pomocy pacjentom, którzy nie są chorzy na COVID-19.

Prof. Grabowski – Teleporada stanowi opcję kontaktu z lekarzem na ocenę stanu zdrowia. Dzięki niej zapewniamy reżim i dystans między pacjentem, a personelem medycznym. Jest idealna dla osób, którzy są stabilni i potrzebują tylko wystawienia kolejnej recepty. 30% pacjentów z chorobami przewlekłymi wymaga osobistego kontaktu z lekarzem. W rozmowach ze specjalistami określiliśmy kiedy pacjent powinien mieć możliwość kontaktu bezpośredniego z lekarzem. Nasze rekomendacje kierujemy wobec pacjentów i lekarzy różnych specjalności i lekarzy podstawowej opieki ambulatoryjnej.

CZYTAJ  Tłumy w Amfiteatrze (ZDJĘCIA)

Magdalena Kołodziej – Przeprowadziliśmy badania w marcu, z których wyszło, że 3/4 przepytanych osób uważało, że mogą poczekać ze swoimi problemami zdrowotnymi na koniec pandemii. Nie było wiadomo jak długo potrwa okres izolacji. Był to okres zachęcania pacjentów, żeby zadbali o swoje zdrowie i kontaktowali się ze swoimi lekarzami.

Obecni odpowiedzieli na pytania dziennikarzy.

W ciągu ostatnich 24 godzin zmarło 600 osób. Jak rozumieć pańskie słowa o małej stabilizacji sytuacji w Polsce. – Dzisiejsza konferencja i współpraca ze specjalistami ma związek z umieralnością pacjentów niecovidowym. Stabilizacja dotyczyła codziennej liczby zachorowań. Jest on obecnie w granicach 20 tysięcy. Wczoraj w Polsce wykonano 6 tysięcy testów antygenowych.

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o
13 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
13
0
Napisz co o tym sądziszx