Odolanów na trasie inwestycji gazowej Baltic Pipe. Są problemy

Odolanów znalazł się na mapie ważnej inwestycji „Baltic Pipe”, polegającej na uruchomieniu transportu gazu z Norwegii. Pojawiły się jednak problemy przy rozstrzygnięciu przetargu m.in. na rozbudowę tłoczni w tej gminie.

+

Dotychczas tłocznia w Odolanowie umożliwia ciągły odbiór gazu z Niemiec (przez punkt wejścia w Lasowie k. Zgorzelca).

Inwestycja Baltic Pipe ma zwiększyć przepustowość systemu przesyłowego poprzez przetłaczanie zwiększonych ilości gazu pochodzącego z gazociągu podmorskiego, tworzącego korytarz Północ-Południe, łączącego terminal LNG w Świnoujściu z planowanym terminalem LNG Adria na wyspie Krk w Chorwacji.

Inwestycja będzie polegała na rozbudowie istniejącej tłoczni, wraz z instalacją węzła Odolanów oraz na wykonaniu połączenia tych elementów z istniejącą infrastrukturą przesyłową.

Zatwierdzony decyzją wojewody projekt budowlany zakłada realizację dwóch etapów:

– Etap I – rozbudowa o nowe agregaty o łącznej mocy 30 MW,

– Etap II – inwestycja o kolejne agregaty o mocy 20 MW.

W ramach Projektu Baltic Pipe realizowany będzie Etap I inwestycji. Natomiast rozbudowa tłoczni w zakresie etapu II będzie realizowana jako odrębne zadanie.

Chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski. Rozbudowa miała wg wstępnych założeń zakończyć się w październiku 2020.

Ze względu na strategiczne znaczenie inwestycji zadanie to realizowane jest na podstawie tzw. „specustawy gazowej”.

Problem pojawił się przy rozstrzygnięciu pierwszego przetargu. Gaz-System poinformował, że sąd arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie stwierdził nieważność przetargu na prace budowlane przy tłoczni Odolanów wygranego przez konsorcjum Atrem, JT, PIP Makrum i Projprzem. Rozbudowa tego obiektu będzie potrzebna Baltic Pipe, więc odbędzie się nowy przetarg.

To skutek pozwu firmy Control Process, która skierowała cztery zarzuty przeciwko temu konsorcjum: rażąco niska cena ofertowa, brak doświadczenia, wiarygodności i niespełnienie wymogów formalnych Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia.

Sąd uznał ostatni z nich i na tej podstawie unieważnił procedurę. – Z uwagi na fakt, iż pozostałe oferty złożone przez oferentów w postępowaniu na wybór wykonawcy tłoczni Odolanów znacznie przekraczają budżet przeznaczony na tę inwestycję, GAZ-SYSTEM podjął decyzję o unieważnieniu przedmiotowego postępowania – czytamy w komunikacie spółki, która zapowiada nowe postępowanie.

CZYTAJ  Ostrzeżenie pogodowe - PIĄTEK
POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

9 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
9
0
Napisz co o tym sądziszx