Pokrzywdzone branże z powodu epidemii dostaną kolejną pomoc

Zwolnienie ze składek ZUS za listopad, postojowe w listopadzie i 5 tys. zł dotacji – to pomysł rządu na wsparcie branż najbardziej dotkniętych pandemią, które teraz przeżywają ponowny lockdown. Wartość wsparcia to 1,83 mld zł, a dotyczyć będzie 200 tysięcy przedsiębiorstw i 372 tysięcy pracowników.

+

O planach rządu poinformował 27 października na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. – Znajdujemy się w decydującym momencie walki z epidemią. Wprowadziliśmy szereg obostrzeń, które obowiązują od ostatniego weekendu. Idziemy wąską ścieżką pomiędzy niekontrolowanym wybuchem epidemii a bardzo trudnymi wyborami gospodarczymi – zapaścią gospodarczą, bardzo trudnymi wyborami. Znalezienie właściwej ścieżki pośrodku jest kluczem do odbicia gospodarczego. Wirus nie zostawia nam za wiele pola manewru – stwierdził Mateusz Morawiecki.

Wsparcie, o jakim powiedział premier ma dotyczyć gastronomi, rozrywki, branży fitness oraz sprzedawców detalicznych – na targach i bazarach. Główne założenia pomocy ze strony rządu to:

1. Zwolnienie ze składek na ZUS za listopad – w przypadku uzyskania przychodu w listopadzie niższego o 40 proc. niż w listopadzie 2019 roku.

2. Świadczenie postojowe w listopadzie – w przypadku niższego o 40 proc. przychodu w październiku lub listopadzie w porównaniu z analogicznymi miesiącami 2019 roku.

3. 5 tysięcy złotych dopłaty dla małych i mikrofirm – w przypadku niższego o 40 proc. przychodu w październiku lub listopadzie w porównaniu z analogicznymi miesiącami 2019 roku.

Ponadto premier zapowiedział zwolnienie handlowców detalicznych z opłaty targowej za 2021 rok z jednorazową rekompensatą dla samorządów, która będzie refinansowana przez państwo.

Nowa Tarcza Branżowa dotyczy listopada. – Życzyłbym wszystkim, żebyśmy pod koniec listopada mogli dopuścić funkcjonowanie tych przedsiębiorstw zgodnie z modelami biznesowymi, ale jeśli będzie niezbędne utrzymanie tych obostrzeń to wsparcie utrzymamy też na kolejne miesiące – powiedział Mateusz Morawiecki.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

8 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
8
0
Napisz co o tym sądziszx